Ska Lindesbergs kommun börja locka idrottsturister i framtiden? Ja, det anser många av de deltagare som varit och arbetat med kommunens varumärkesplattform. Över trehundra personer från hela kommunen kommer att ha medverkat innan arbetet är avslutat och då ska ett förslag tas fram för politiken.- Det svåra är förstås att prioritera vilken del av kommunens styrkor som ska marknadsföras framgent, säger Merit Israelsson, näringslivchef. Men många som nu har varit med i processen förordar vår styrka som idrottskommun.
Sedan i våras har näringslivsenheten arbetat med att ta fram en varumärkesplattform för kommunen. Den syftar till att peka ut vilka områden som marknadsföringen om kommunen ska handla om. Hittills har fem möten hållits runt om i hela kommunen och fler ska det bli. Totalt kommer cirka trehundra personer från förenings – och näringsliv att medverka i arbetet.
– Vi tittar på Lindesbergs kommuns styrkor och hur vi vill bli uppfattade av andra, förklarar Merit Israelsson. Vi diskuterar också vilka starka områden kommunen har som man ska prioritera inför en samlad marknadsföring. Då handlar det om att våga välja bort.
Att Lindesbergs kommun är ett gott ställe att bo på tycker de flesta. Många anser att naturen ska lyftas fram, liksom ett gott företagsklimat och attraktiva boendemiljöer. Men det område som de många i arbetet fört fram som en unik resurs, är kommunens stora engagemang inom idrott.
– Redan idag står kommunens stark med lägerverksamhet, elitidrott och fina tävlingar, menar Merit Israelsson. Detta skulle vi kunna marknadsföra mer samlat och på så sätt positionera kommunen i landet som ett attraktivt besöksmål. Och får vi fler idrottsturister hit så gynnar det handel, turistnäringen och hotell – och restaurangföretagen.
Men än är inte kommunens arbete med varumärkesplattformen avslutat och fler arbetsmöten med ska hinnas med innan näringslivsenheten kommer med ett skarpt förslag till politiken. Merit Israelsson hoppas att det sker innan jul.
– Oavsett hur förslaget till varumärkesplattform ser ut i slutändan har denna process varit mycket bra och rolig. Vi har fått in så många intressanta synpunkter och idéer att gå vidare med i framtiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.