Ska Lindesbergs kommun börja locka idrottsturister i framtiden? Ja, det anser många av de deltagare som varit och arbetat med kommunens varumärkesplattform. Över trehundra personer från hela kommunen kommer att ha medverkat innan arbetet är avslutat och då ska ett förslag tas fram för politiken.- Det svåra är förstås att prioritera vilken del av kommunens styrkor som ska marknadsföras framgent, säger Merit Israelsson, näringslivchef. Men många som nu har varit med i processen förordar vår styrka som idrottskommun.
Sedan i våras har näringslivsenheten arbetat med att ta fram en varumärkesplattform för kommunen. Den syftar till att peka ut vilka områden som marknadsföringen om kommunen ska handla om. Hittills har fem möten hållits runt om i hela kommunen och fler ska det bli. Totalt kommer cirka trehundra personer från förenings – och näringsliv att medverka i arbetet.
– Vi tittar på Lindesbergs kommuns styrkor och hur vi vill bli uppfattade av andra, förklarar Merit Israelsson. Vi diskuterar också vilka starka områden kommunen har som man ska prioritera inför en samlad marknadsföring. Då handlar det om att våga välja bort.
Att Lindesbergs kommun är ett gott ställe att bo på tycker de flesta. Många anser att naturen ska lyftas fram, liksom ett gott företagsklimat och attraktiva boendemiljöer. Men det område som de många i arbetet fört fram som en unik resurs, är kommunens stora engagemang inom idrott.
– Redan idag står kommunens stark med lägerverksamhet, elitidrott och fina tävlingar, menar Merit Israelsson. Detta skulle vi kunna marknadsföra mer samlat och på så sätt positionera kommunen i landet som ett attraktivt besöksmål. Och får vi fler idrottsturister hit så gynnar det handel, turistnäringen och hotell – och restaurangföretagen.
Men än är inte kommunens arbete med varumärkesplattformen avslutat och fler arbetsmöten med ska hinnas med innan näringslivsenheten kommer med ett skarpt förslag till politiken. Merit Israelsson hoppas att det sker innan jul.
– Oavsett hur förslaget till varumärkesplattform ser ut i slutändan har denna process varit mycket bra och rolig. Vi har fått in så många intressanta synpunkter och idéer att gå vidare med i framtiden.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.