Ska Lindesbergs kommun börja locka idrottsturister i framtiden? Ja, det anser många av de deltagare som varit och arbetat med kommunens varumärkesplattform. Över trehundra personer från hela kommunen kommer att ha medverkat innan arbetet är avslutat och då ska ett förslag tas fram för politiken.- Det svåra är förstås att prioritera vilken del av kommunens styrkor som ska marknadsföras framgent, säger Merit Israelsson, näringslivchef. Men många som nu har varit med i processen förordar vår styrka som idrottskommun.
Sedan i våras har näringslivsenheten arbetat med att ta fram en varumärkesplattform för kommunen. Den syftar till att peka ut vilka områden som marknadsföringen om kommunen ska handla om. Hittills har fem möten hållits runt om i hela kommunen och fler ska det bli. Totalt kommer cirka trehundra personer från förenings – och näringsliv att medverka i arbetet.
– Vi tittar på Lindesbergs kommuns styrkor och hur vi vill bli uppfattade av andra, förklarar Merit Israelsson. Vi diskuterar också vilka starka områden kommunen har som man ska prioritera inför en samlad marknadsföring. Då handlar det om att våga välja bort.
Att Lindesbergs kommun är ett gott ställe att bo på tycker de flesta. Många anser att naturen ska lyftas fram, liksom ett gott företagsklimat och attraktiva boendemiljöer. Men det område som de många i arbetet fört fram som en unik resurs, är kommunens stora engagemang inom idrott.
– Redan idag står kommunens stark med lägerverksamhet, elitidrott och fina tävlingar, menar Merit Israelsson. Detta skulle vi kunna marknadsföra mer samlat och på så sätt positionera kommunen i landet som ett attraktivt besöksmål. Och får vi fler idrottsturister hit så gynnar det handel, turistnäringen och hotell – och restaurangföretagen.
Men än är inte kommunens arbete med varumärkesplattformen avslutat och fler arbetsmöten med ska hinnas med innan näringslivsenheten kommer med ett skarpt förslag till politiken. Merit Israelsson hoppas att det sker innan jul.
– Oavsett hur förslaget till varumärkesplattform ser ut i slutändan har denna process varit mycket bra och rolig. Vi har fått in så många intressanta synpunkter och idéer att gå vidare med i framtiden.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.