Det var en samling förväntansfulla människor som samlades klockan 13.00 för att bevittna det första spadtaget av Lindesbergs nya brandstation. Det är många som väntat och väntat på att den här dagen skull komma och nu, äntligen, efter en femton år lång process, blir det till sist av!
Lindesberg får nu en ny brandstation och bygget påbörjades idag klockan 13.00. Det första spadtaget med den trearmade spaden är gjort och det var många nöjda åskådare på plats.
– Det känns jättebra, på gränsen till overkligt, säger en glad Per-Ove Staberyd, brandchef vid Nerikes Brandkår.
Och brandinspektör Morgan Johansson håller med:
– Det här har pågått ett tag så det är en stor dag!
Framförallt är platsen och läget perfekt för byggnation av den nya brandstationen. Som det ser ut nu måste de ta sig genom stan via Kristinavägen, något som har gjort det svårt att hålla utryckningstiderna. Men nu kan man se framåt mot en överlägsen förbättring.
– Det är väldigt viktigt med rätt läge, många av deltidarna jobbar här på Meritor och många bor uppe på Stadsskogen. Nu får personalen snabbt till utryckning och nära till riksväg 50, säger Morgan.
Brandchefen tillägger:
– Som det ser ut nu får de åka in på en väg där det egentligen är lågfartsväg, vi slipper rycka ut på Kristinavägen. Så läget är väldigt viktigt.
Det är inte bara det nuvarande läget nere på stan som inte längre är optimalt, utan själva byggnaden börjar dessutom bli sliten och klarar inte riktigt av att hålla måtten.
– Den gamla är föråldrad och brister i arbetsmiljön, säger Staberyd.
Det är minst femton år sedan en ny station kom upp på önskelistan och andra byggnationer har fått förtur och prioriterats. Detta är dock ingenting som stör Staberyd, utan han har full förståelse för att det tagit sin tid.
– Processen har varit lång för att man ska få den ultimata lösningen. Vi är nöjda med tidsplaneringen, det viktiga är att allt blir bra. Det är inte ofta man får vara med om nybyggnationer av brandstationer, de brukar vara långlivade.
Klockan slår 13.00 och Anders Ceder, ordförande i kommunstyrelsen, inleder ceremonin med några väl valda ord.
– Även fast inte folk ska bo här, så är det himla kul. Det kommer att bli en betydligt bättre station. Vi ser verkligen fram emot grävningen!

Staberyd fick också chansen att hålla ett litet tal efter Ceder:
– De markerade tydligt att de ville bygga nytt, så jag har inte varit det minsta osäker på det här bygget. Det har gjorts utredningar och vi hade inte kunnat hitta ett bättre läge, allt för att snabbast möjligt kunna bemanna. Vår vision är att det ska bli Lindesbergs brandstation, inte personalens. En mötesplats, det kommer att finnas lokaler för det. Vi vill tacka alla som har varit med såhär långt och önskar byggarna lycka till!

Information:
Det kommer att vara klart för inflyttning i november, 2015.
Byggnadsentreprenörer kommer att vara det lokala företaget Tommy Allström Byggproduktion AB.
Den totala lokalarean kommer upp i 2028 kvadratmeter.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.