Det var en samling förväntansfulla människor som samlades klockan 13.00 för att bevittna det första spadtaget av Lindesbergs nya brandstation. Det är många som väntat och väntat på att den här dagen skull komma och nu, äntligen, efter en femton år lång process, blir det till sist av!
Lindesberg får nu en ny brandstation och bygget påbörjades idag klockan 13.00. Det första spadtaget med den trearmade spaden är gjort och det var många nöjda åskådare på plats.
– Det känns jättebra, på gränsen till overkligt, säger en glad Per-Ove Staberyd, brandchef vid Nerikes Brandkår.
Och brandinspektör Morgan Johansson håller med:
– Det här har pågått ett tag så det är en stor dag!
Framförallt är platsen och läget perfekt för byggnation av den nya brandstationen. Som det ser ut nu måste de ta sig genom stan via Kristinavägen, något som har gjort det svårt att hålla utryckningstiderna. Men nu kan man se framåt mot en överlägsen förbättring.
– Det är väldigt viktigt med rätt läge, många av deltidarna jobbar här på Meritor och många bor uppe på Stadsskogen. Nu får personalen snabbt till utryckning och nära till riksväg 50, säger Morgan.
Brandchefen tillägger:
– Som det ser ut nu får de åka in på en väg där det egentligen är lågfartsväg, vi slipper rycka ut på Kristinavägen. Så läget är väldigt viktigt.
Det är inte bara det nuvarande läget nere på stan som inte längre är optimalt, utan själva byggnaden börjar dessutom bli sliten och klarar inte riktigt av att hålla måtten.
– Den gamla är föråldrad och brister i arbetsmiljön, säger Staberyd.
Det är minst femton år sedan en ny station kom upp på önskelistan och andra byggnationer har fått förtur och prioriterats. Detta är dock ingenting som stör Staberyd, utan han har full förståelse för att det tagit sin tid.
– Processen har varit lång för att man ska få den ultimata lösningen. Vi är nöjda med tidsplaneringen, det viktiga är att allt blir bra. Det är inte ofta man får vara med om nybyggnationer av brandstationer, de brukar vara långlivade.
Klockan slår 13.00 och Anders Ceder, ordförande i kommunstyrelsen, inleder ceremonin med några väl valda ord.
– Även fast inte folk ska bo här, så är det himla kul. Det kommer att bli en betydligt bättre station. Vi ser verkligen fram emot grävningen!

Staberyd fick också chansen att hålla ett litet tal efter Ceder:
– De markerade tydligt att de ville bygga nytt, så jag har inte varit det minsta osäker på det här bygget. Det har gjorts utredningar och vi hade inte kunnat hitta ett bättre läge, allt för att snabbast möjligt kunna bemanna. Vår vision är att det ska bli Lindesbergs brandstation, inte personalens. En mötesplats, det kommer att finnas lokaler för det. Vi vill tacka alla som har varit med såhär långt och önskar byggarna lycka till!

Information:
Det kommer att vara klart för inflyttning i november, 2015.
Byggnadsentreprenörer kommer att vara det lokala företaget Tommy Allström Byggproduktion AB.
Den totala lokalarean kommer upp i 2028 kvadratmeter.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.