Det var en samling förväntansfulla människor som samlades klockan 13.00 för att bevittna det första spadtaget av Lindesbergs nya brandstation. Det är många som väntat och väntat på att den här dagen skull komma och nu, äntligen, efter en femton år lång process, blir det till sist av!
Lindesberg får nu en ny brandstation och bygget påbörjades idag klockan 13.00. Det första spadtaget med den trearmade spaden är gjort och det var många nöjda åskådare på plats.
– Det känns jättebra, på gränsen till overkligt, säger en glad Per-Ove Staberyd, brandchef vid Nerikes Brandkår.
Och brandinspektör Morgan Johansson håller med:
– Det här har pågått ett tag så det är en stor dag!
Framförallt är platsen och läget perfekt för byggnation av den nya brandstationen. Som det ser ut nu måste de ta sig genom stan via Kristinavägen, något som har gjort det svårt att hålla utryckningstiderna. Men nu kan man se framåt mot en överlägsen förbättring.
– Det är väldigt viktigt med rätt läge, många av deltidarna jobbar här på Meritor och många bor uppe på Stadsskogen. Nu får personalen snabbt till utryckning och nära till riksväg 50, säger Morgan.
Brandchefen tillägger:
– Som det ser ut nu får de åka in på en väg där det egentligen är lågfartsväg, vi slipper rycka ut på Kristinavägen. Så läget är väldigt viktigt.
Det är inte bara det nuvarande läget nere på stan som inte längre är optimalt, utan själva byggnaden börjar dessutom bli sliten och klarar inte riktigt av att hålla måtten.
– Den gamla är föråldrad och brister i arbetsmiljön, säger Staberyd.
Det är minst femton år sedan en ny station kom upp på önskelistan och andra byggnationer har fått förtur och prioriterats. Detta är dock ingenting som stör Staberyd, utan han har full förståelse för att det tagit sin tid.
– Processen har varit lång för att man ska få den ultimata lösningen. Vi är nöjda med tidsplaneringen, det viktiga är att allt blir bra. Det är inte ofta man får vara med om nybyggnationer av brandstationer, de brukar vara långlivade.
Klockan slår 13.00 och Anders Ceder, ordförande i kommunstyrelsen, inleder ceremonin med några väl valda ord.
– Även fast inte folk ska bo här, så är det himla kul. Det kommer att bli en betydligt bättre station. Vi ser verkligen fram emot grävningen!

Staberyd fick också chansen att hålla ett litet tal efter Ceder:
– De markerade tydligt att de ville bygga nytt, så jag har inte varit det minsta osäker på det här bygget. Det har gjorts utredningar och vi hade inte kunnat hitta ett bättre läge, allt för att snabbast möjligt kunna bemanna. Vår vision är att det ska bli Lindesbergs brandstation, inte personalens. En mötesplats, det kommer att finnas lokaler för det. Vi vill tacka alla som har varit med såhär långt och önskar byggarna lycka till!

Information:
Det kommer att vara klart för inflyttning i november, 2015.
Byggnadsentreprenörer kommer att vara det lokala företaget Tommy Allström Byggproduktion AB.
Den totala lokalarean kommer upp i 2028 kvadratmeter.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.