Det var en samling förväntansfulla människor som samlades klockan 13.00 för att bevittna det första spadtaget av Lindesbergs nya brandstation. Det är många som väntat och väntat på att den här dagen skull komma och nu, äntligen, efter en femton år lång process, blir det till sist av!
Lindesberg får nu en ny brandstation och bygget påbörjades idag klockan 13.00. Det första spadtaget med den trearmade spaden är gjort och det var många nöjda åskådare på plats.
– Det känns jättebra, på gränsen till overkligt, säger en glad Per-Ove Staberyd, brandchef vid Nerikes Brandkår.
Och brandinspektör Morgan Johansson håller med:
– Det här har pågått ett tag så det är en stor dag!
Framförallt är platsen och läget perfekt för byggnation av den nya brandstationen. Som det ser ut nu måste de ta sig genom stan via Kristinavägen, något som har gjort det svårt att hålla utryckningstiderna. Men nu kan man se framåt mot en överlägsen förbättring.
– Det är väldigt viktigt med rätt läge, många av deltidarna jobbar här på Meritor och många bor uppe på Stadsskogen. Nu får personalen snabbt till utryckning och nära till riksväg 50, säger Morgan.
Brandchefen tillägger:
– Som det ser ut nu får de åka in på en väg där det egentligen är lågfartsväg, vi slipper rycka ut på Kristinavägen. Så läget är väldigt viktigt.
Det är inte bara det nuvarande läget nere på stan som inte längre är optimalt, utan själva byggnaden börjar dessutom bli sliten och klarar inte riktigt av att hålla måtten.
– Den gamla är föråldrad och brister i arbetsmiljön, säger Staberyd.
Det är minst femton år sedan en ny station kom upp på önskelistan och andra byggnationer har fått förtur och prioriterats. Detta är dock ingenting som stör Staberyd, utan han har full förståelse för att det tagit sin tid.
– Processen har varit lång för att man ska få den ultimata lösningen. Vi är nöjda med tidsplaneringen, det viktiga är att allt blir bra. Det är inte ofta man får vara med om nybyggnationer av brandstationer, de brukar vara långlivade.
Klockan slår 13.00 och Anders Ceder, ordförande i kommunstyrelsen, inleder ceremonin med några väl valda ord.
– Även fast inte folk ska bo här, så är det himla kul. Det kommer att bli en betydligt bättre station. Vi ser verkligen fram emot grävningen!

Staberyd fick också chansen att hålla ett litet tal efter Ceder:
– De markerade tydligt att de ville bygga nytt, så jag har inte varit det minsta osäker på det här bygget. Det har gjorts utredningar och vi hade inte kunnat hitta ett bättre läge, allt för att snabbast möjligt kunna bemanna. Vår vision är att det ska bli Lindesbergs brandstation, inte personalens. En mötesplats, det kommer att finnas lokaler för det. Vi vill tacka alla som har varit med såhär långt och önskar byggarna lycka till!

Information:
Det kommer att vara klart för inflyttning i november, 2015.
Byggnadsentreprenörer kommer att vara det lokala företaget Tommy Allström Byggproduktion AB.
Den totala lokalarean kommer upp i 2028 kvadratmeter.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.