Efter att ha varit försvunnen i nästan tre dagar, återfanns Helga tillslut under måndagskvällen. Foto: Privat

Försvunna Helga återfunnen efter tre dagar i skogen

Efter nästan tre dagar på vift, ensam ute i skogen, kunde jämthunden Helga äntligen återförenas med sin husse under måndagskvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla! berättar Casper för LindeNytt.

Jämthunden Helga sover tungt bredvid husse Casper Larsson, lyckligt ovetande om den uppståndelse som kretsat kring henne de senaste dagarna.
I lördags var hon ute med sin husse i skogen utanför Kopparberg för att träna, som de gjort så många gånger förr, men den här gången slutade det med att Casper fick återvända utan sin trogna vän.

– Hon sprang en bit före mig som hon brukar, men så började min gps att strula och jag tappade kontakten med henne till och från. Jag försökte då kalla in henne, men fick ingen respons, så jag gick tillbaka till bilen för att byta batterier i gps:en, berättar Casper och fortsätter:
– Jag fick en position från gps:en och tog bilen för att åka efter, men såg henne inte. Det var den sista kontakten jag fick.

Casper och hans Helga återförenades under måndagskvällen. Foto: Privat

Efter en lång stunds letande lade han ut en efterlysning på Facebook, som under de kommande dagarna delades över 1000 gånger. Casper stannade i närområdet för att fortsätta sitt sökande, samtidigt som folk började ansluta för att hjälpa till.

– Det är helt sjukt hur mycket folk har hjälpt till, helt fantastiskt! Första natten fick jag ett samtal från en kille som åkte från Linde för att leta, han var ute hela natten, och åkte inte hem förrän vid femtiden på morgonen, och han var inte den enda, berättar Casper.

Sökandet engagerade många, några var ute och letade precis som Casper outtröttligt gjorde, andra delade inlägget på Facebook och uppmanade vänner och bekanta att hålla utkik. Men trots alla insatser så fanns det inte ett spår efter Helga, och husse Casper började bli riktigt orolig.

– Hon var visserligen bekant med området, och hade en kevlarväst på sig med vargstål på ryggen, men man vet ju inte. Jag blev ju rädd att något hade hänt, att hon hade blivit sparkad av en älg eller liknande.

Men så under måndagskvällen kom samtalet han hade väntat på.
– Det var Hampus, en kille som bor i området och som har hjälpt till att leta efter henne, han talade om att hon satt i hans bil. Då tappade jag fattningen helt, och kastade mig in i bilen för att hämta henne, berättar Casper.

Det var en trött och hungrig Helga som mötte sin lättade husse hemma hos Hampus den kvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla!

Hampus hade fått syn på Helga vid ungefär samma plats som den sista gps-positionen angav, där hon satt helt lugnt i parkeringsficka och väntade.
– Hon satt så fint och väntade där, så han kunde bara lyfta in henne i bilen och ta med henne, säger Casper lyckligt och avslutar:
– Jag vill tacka alla som på något sätt har hjälpt till, jag är så otroligt tacksam!

Publicerad 14 januari 2020 klockan 14:19

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.

4 september 2026 klockan 16:51 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.

4 september 2026 klockan 14:59 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på ...

Foto: Camilla Lagerman

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen

Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.

2 september 2026 klockan 14:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V ...
1 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe...
31 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.

25 augusti 2026 klockan 13:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart...
24 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
24 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-23

2026-08-22

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-21

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-09-04 21:01