Efter att ha varit försvunnen i nästan tre dagar, återfanns Helga tillslut under måndagskvällen. Foto: Privat
Försvunna Helga återfunnen efter tre dagar i skogen
Efter nästan tre dagar på vift, ensam ute i skogen, kunde jämthunden Helga äntligen återförenas med sin husse under måndagskvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla! berättar Casper för LindeNytt.
Jämthunden Helga sover tungt bredvid husse Casper Larsson, lyckligt ovetande om den uppståndelse som kretsat kring henne de senaste dagarna.
I lördags var hon ute med sin husse i skogen utanför Kopparberg för att träna, som de gjort så många gånger förr, men den här gången slutade det med att Casper fick återvända utan sin trogna vän.
– Hon sprang en bit före mig som hon brukar, men så började min gps att strula och jag tappade kontakten med henne till och från. Jag försökte då kalla in henne, men fick ingen respons, så jag gick tillbaka till bilen för att byta batterier i gps:en, berättar Casper och fortsätter:
– Jag fick en position från gps:en och tog bilen för att åka efter, men såg henne inte. Det var den sista kontakten jag fick.
Casper och hans Helga återförenades under måndagskvällen. Foto: Privat
Efter en lång stunds letande lade han ut en efterlysning på Facebook, som under de kommande dagarna delades över 1000 gånger. Casper stannade i närområdet för att fortsätta sitt sökande, samtidigt som folk började ansluta för att hjälpa till.
– Det är helt sjukt hur mycket folk har hjälpt till, helt fantastiskt! Första natten fick jag ett samtal från en kille som åkte från Linde för att leta, han var ute hela natten, och åkte inte hem förrän vid femtiden på morgonen, och han var inte den enda, berättar Casper.
Sökandet engagerade många, några var ute och letade precis som Casper outtröttligt gjorde, andra delade inlägget på Facebook och uppmanade vänner och bekanta att hålla utkik. Men trots alla insatser så fanns det inte ett spår efter Helga, och husse Casper började bli riktigt orolig.
– Hon var visserligen bekant med området, och hade en kevlarväst på sig med vargstål på ryggen, men man vet ju inte. Jag blev ju rädd att något hade hänt, att hon hade blivit sparkad av en älg eller liknande.
Men så under måndagskvällen kom samtalet han hade väntat på.
– Det var Hampus, en kille som bor i området och som har hjälpt till att leta efter henne, han talade om att hon satt i hans bil. Då tappade jag fattningen helt, och kastade mig in i bilen för att hämta henne, berättar Casper.
Det var en trött och hungrig Helga som mötte sin lättade husse hemma hos Hampus den kvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla!
Hampus hade fått syn på Helga vid ungefär samma plats som den sista gps-positionen angav, där hon satt helt lugnt i parkeringsficka och väntade.
– Hon satt så fint och väntade där, så han kunde bara lyfta in henne i bilen och ta med henne, säger Casper lyckligt och avslutar:
– Jag vill tacka alla som på något sätt har hjälpt till, jag är så otroligt tacksam!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Sture Åtterås, president för Lindesbergs Rotaryklubb överlämnade checkarna på 10 000 kronor vardera till Gun Andersson från Kristinakyrkan och kyrkoherde Matilda Hedrén från Linde bergslags församling. Foto: Jennie Einarsson
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
FotoFredag: Kungen i Älgfallet
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period ...
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
Bo Ringström och Jarl Magnusson från Lions Club Lindesberg samt Raija Glatz från Lions Club Kristina överräckte fina julgåvor till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.