Efter att ha varit försvunnen i nästan tre dagar, återfanns Helga tillslut under måndagskvällen. Foto: Privat
Försvunna Helga återfunnen efter tre dagar i skogen
Efter nästan tre dagar på vift, ensam ute i skogen, kunde jämthunden Helga äntligen återförenas med sin husse under måndagskvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla! berättar Casper för LindeNytt.
Jämthunden Helga sover tungt bredvid husse Casper Larsson, lyckligt ovetande om den uppståndelse som kretsat kring henne de senaste dagarna.
I lördags var hon ute med sin husse i skogen utanför Kopparberg för att träna, som de gjort så många gånger förr, men den här gången slutade det med att Casper fick återvända utan sin trogna vän.
– Hon sprang en bit före mig som hon brukar, men så började min gps att strula och jag tappade kontakten med henne till och från. Jag försökte då kalla in henne, men fick ingen respons, så jag gick tillbaka till bilen för att byta batterier i gps:en, berättar Casper och fortsätter:
– Jag fick en position från gps:en och tog bilen för att åka efter, men såg henne inte. Det var den sista kontakten jag fick.
Casper och hans Helga återförenades under måndagskvällen. Foto: Privat
Efter en lång stunds letande lade han ut en efterlysning på Facebook, som under de kommande dagarna delades över 1000 gånger. Casper stannade i närområdet för att fortsätta sitt sökande, samtidigt som folk började ansluta för att hjälpa till.
– Det är helt sjukt hur mycket folk har hjälpt till, helt fantastiskt! Första natten fick jag ett samtal från en kille som åkte från Linde för att leta, han var ute hela natten, och åkte inte hem förrän vid femtiden på morgonen, och han var inte den enda, berättar Casper.
Sökandet engagerade många, några var ute och letade precis som Casper outtröttligt gjorde, andra delade inlägget på Facebook och uppmanade vänner och bekanta att hålla utkik. Men trots alla insatser så fanns det inte ett spår efter Helga, och husse Casper började bli riktigt orolig.
– Hon var visserligen bekant med området, och hade en kevlarväst på sig med vargstål på ryggen, men man vet ju inte. Jag blev ju rädd att något hade hänt, att hon hade blivit sparkad av en älg eller liknande.
Men så under måndagskvällen kom samtalet han hade väntat på.
– Det var Hampus, en kille som bor i området och som har hjälpt till att leta efter henne, han talade om att hon satt i hans bil. Då tappade jag fattningen helt, och kastade mig in i bilen för att hämta henne, berättar Casper.
Det var en trött och hungrig Helga som mötte sin lättade husse hemma hos Hampus den kvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla!
Hampus hade fått syn på Helga vid ungefär samma plats som den sista gps-positionen angav, där hon satt helt lugnt i parkeringsficka och väntade.
– Hon satt så fint och väntade där, så han kunde bara lyfta in henne i bilen och ta med henne, säger Casper lyckligt och avslutar:
– Jag vill tacka alla som på något sätt har hjälpt till, jag är så otroligt tacksam!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.