Efter att ha varit försvunnen i nästan tre dagar, återfanns Helga tillslut under måndagskvällen. Foto: Privat
Försvunna Helga återfunnen efter tre dagar i skogen
Efter nästan tre dagar på vift, ensam ute i skogen, kunde jämthunden Helga äntligen återförenas med sin husse under måndagskvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla! berättar Casper för LindeNytt.
Jämthunden Helga sover tungt bredvid husse Casper Larsson, lyckligt ovetande om den uppståndelse som kretsat kring henne de senaste dagarna.
I lördags var hon ute med sin husse i skogen utanför Kopparberg för att träna, som de gjort så många gånger förr, men den här gången slutade det med att Casper fick återvända utan sin trogna vän.
– Hon sprang en bit före mig som hon brukar, men så började min gps att strula och jag tappade kontakten med henne till och från. Jag försökte då kalla in henne, men fick ingen respons, så jag gick tillbaka till bilen för att byta batterier i gps:en, berättar Casper och fortsätter:
– Jag fick en position från gps:en och tog bilen för att åka efter, men såg henne inte. Det var den sista kontakten jag fick.
Casper och hans Helga återförenades under måndagskvällen. Foto: Privat
Efter en lång stunds letande lade han ut en efterlysning på Facebook, som under de kommande dagarna delades över 1000 gånger. Casper stannade i närområdet för att fortsätta sitt sökande, samtidigt som folk började ansluta för att hjälpa till.
– Det är helt sjukt hur mycket folk har hjälpt till, helt fantastiskt! Första natten fick jag ett samtal från en kille som åkte från Linde för att leta, han var ute hela natten, och åkte inte hem förrän vid femtiden på morgonen, och han var inte den enda, berättar Casper.
Sökandet engagerade många, några var ute och letade precis som Casper outtröttligt gjorde, andra delade inlägget på Facebook och uppmanade vänner och bekanta att hålla utkik. Men trots alla insatser så fanns det inte ett spår efter Helga, och husse Casper började bli riktigt orolig.
– Hon var visserligen bekant med området, och hade en kevlarväst på sig med vargstål på ryggen, men man vet ju inte. Jag blev ju rädd att något hade hänt, att hon hade blivit sparkad av en älg eller liknande.
Men så under måndagskvällen kom samtalet han hade väntat på.
– Det var Hampus, en kille som bor i området och som har hjälpt till att leta efter henne, han talade om att hon satt i hans bil. Då tappade jag fattningen helt, och kastade mig in i bilen för att hämta henne, berättar Casper.
Det var en trött och hungrig Helga som mötte sin lättade husse hemma hos Hampus den kvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla!
Hampus hade fått syn på Helga vid ungefär samma plats som den sista gps-positionen angav, där hon satt helt lugnt i parkeringsficka och väntade.
– Hon satt så fint och väntade där, så han kunde bara lyfta in henne i bilen och ta med henne, säger Casper lyckligt och avslutar:
– Jag vill tacka alla som på något sätt har hjälpt till, jag är så otroligt tacksam!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...