Efter att ha varit försvunnen i nästan tre dagar, återfanns Helga tillslut under måndagskvällen. Foto: Privat
Försvunna Helga återfunnen efter tre dagar i skogen
Efter nästan tre dagar på vift, ensam ute i skogen, kunde jämthunden Helga äntligen återförenas med sin husse under måndagskvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla! berättar Casper för LindeNytt.
Jämthunden Helga sover tungt bredvid husse Casper Larsson, lyckligt ovetande om den uppståndelse som kretsat kring henne de senaste dagarna.
I lördags var hon ute med sin husse i skogen utanför Kopparberg för att träna, som de gjort så många gånger förr, men den här gången slutade det med att Casper fick återvända utan sin trogna vän.
– Hon sprang en bit före mig som hon brukar, men så började min gps att strula och jag tappade kontakten med henne till och från. Jag försökte då kalla in henne, men fick ingen respons, så jag gick tillbaka till bilen för att byta batterier i gps:en, berättar Casper och fortsätter:
– Jag fick en position från gps:en och tog bilen för att åka efter, men såg henne inte. Det var den sista kontakten jag fick.
Casper och hans Helga återförenades under måndagskvällen. Foto: Privat
Efter en lång stunds letande lade han ut en efterlysning på Facebook, som under de kommande dagarna delades över 1000 gånger. Casper stannade i närområdet för att fortsätta sitt sökande, samtidigt som folk började ansluta för att hjälpa till.
– Det är helt sjukt hur mycket folk har hjälpt till, helt fantastiskt! Första natten fick jag ett samtal från en kille som åkte från Linde för att leta, han var ute hela natten, och åkte inte hem förrän vid femtiden på morgonen, och han var inte den enda, berättar Casper.
Sökandet engagerade många, några var ute och letade precis som Casper outtröttligt gjorde, andra delade inlägget på Facebook och uppmanade vänner och bekanta att hålla utkik. Men trots alla insatser så fanns det inte ett spår efter Helga, och husse Casper började bli riktigt orolig.
– Hon var visserligen bekant med området, och hade en kevlarväst på sig med vargstål på ryggen, men man vet ju inte. Jag blev ju rädd att något hade hänt, att hon hade blivit sparkad av en älg eller liknande.
Men så under måndagskvällen kom samtalet han hade väntat på.
– Det var Hampus, en kille som bor i området och som har hjälpt till att leta efter henne, han talade om att hon satt i hans bil. Då tappade jag fattningen helt, och kastade mig in i bilen för att hämta henne, berättar Casper.
Det var en trött och hungrig Helga som mötte sin lättade husse hemma hos Hampus den kvällen.
– Jag tror hon var lika tagen som mig, det var en otrolig känsla!
Hampus hade fått syn på Helga vid ungefär samma plats som den sista gps-positionen angav, där hon satt helt lugnt i parkeringsficka och väntade.
– Hon satt så fint och väntade där, så han kunde bara lyfta in henne i bilen och ta med henne, säger Casper lyckligt och avslutar:
– Jag vill tacka alla som på något sätt har hjälpt till, jag är så otroligt tacksam!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...