Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Tidigt under fredagsmorgonen meddelade Valmyndigheten att man under gårdagen fått kännedom om ett problem vid registreringen av mottagna röster vid förtidsröstningen. Man uppger att cirka 4 000 väljare antingen har prickats av två gånger vid röstningen eller fått sina röster avprickade på en annan väljare. Hittills har cirka 1,4 miljoner väljare förtidsröstat i årets val.
Orsaken är ett tekniskt fel i Valmyndighetens it-system. Det finns inga tecken på någon extern orsak eller påverkan, skriver Valmyndigheten i ett pressmeddelande.
Man uppger att det rör sig om ett generellt fel som har berört röstmottagningen i röstningslokaler i nästan alla kommuner. Valmyndighetens bedömning är att man troligen kommer att kunna identifiera en del av de 4 000 väljarna. Röster från väljare som inte kan identifieras kommer att underkännas.
Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun, uppger att man i nuläget inte har fått någon ytterligare information från Valmyndigheten om kommunen är en av de drabbade.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten. Som det låter på deras information är det flera kommuner som är påverkade, men vi har inte fått någon specifik information som rör Lindesbergs kommun. Det kan komma mer information till oss under dagen, informerar Johanna.
Skulle det visa sig att Lindesbergs kommun är drabbad kommer man att vidta de åtgärder som krävs, förklarar Johanna.
– I nuläget har vi som sagt ingen information om att vi är drabbade på det sättet. Det viktigaste för oss är att våra väljare ska kunna rösta, så vi ska göra allt vi kan för att de här rösterna ska hanteras och att man ska informeras. Våra rutiner är att vi följer Valmyndighetens rekommendationer och våra egna rutiner för att genomföra ett tryggt och säkert val, helt enkelt, avslutar Johanna.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.