Kl 09:30 på måndagen försvann en 10-årig flicka från Pilkrogs skola. Personalen på skolan kontaktade ganska omgående polisen då man inte fann flickan inom skolområdet. Ett stort polispådrag var snabbt på plats och började söka igenom skogen och vägar i området, under ledning av insatschefen Per Inzöl-Andersson. Men hon kunde inte hittas och man beslutade sig då för att sätta in flygspaningar i sökandet.
Helikopter sattes in i sökandet
Kl 14:50 anlände en polishelikopter som snabbt fick direktiv från ledningen och påbörjade sökandet från luften.
Men även helikoptern kammade noll. Strax före kl 16 kom så äntligen det efterlängtade beskedet.
Flickan hade hittats och var på väg till skolan där såväl föräldrar som polis, lärare och kompisar stod och väntade. Flickan hade plockats upp av en man vid namn Ingvar Jansson som nu återförenade flickan med sina föräldrar.
–Hon kom gåendes på vägen mellan Kåfalla och Grönbo, berättar Ingvar.
Ove Andersson, flickans pappa, tog emot dottern med gråten i halsen och tackade den för dagen hjälteförklarade Ingvar Jansson.
Hjälten Ingvar avböjde dock erbjudandet att få vara med på bild. Polisen vill dock via LindeNytt ge Ingvar Jansson ett stort tack för sin insats.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.