Efter en sommar med låg smittspridning av covid-19 vänder nu siffrorna uppåt igen i Örebro län. Under vecka 33 testades cirka 190 personer positivt för viruset, något som kan jämföras med 22 fall under vecka 28. Fyra patienter med covid-19 vårdas på sjukhus i regionen, varav två på intensivvårdsavdelning.
Även i Lindesbergs kommun syns en ökning bland antalet positiva fall av covid-19. Under sommaren var siffran nere på noll under ett flertal veckor, medan det nu har bekräftats 16 nya fall de senaste sju dagarna.
– Att fortsätta följa de grundläggande råden är viktigt för att bromsa den ökade smittspridning vi nu ser. Vi kan träffa våra nära vänner, men stanna hemma från arbete och sociala aktiviteter vid symtom och då testa sig. Det gäller även fullvaccinerade, säger Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare i Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Folkhälsomyndigheten har nyligen publicerat uppdaterade scenarier som pekar på fortsatt ökad smittspridning i höst. Orsakerna är högre smittsamhet hos deltavarianten samt ökade kontakter mellan människor, men man ser även en ökad risk för utbrott i ovaccinerade grupper.
– Helt centralt är verkligen att alla som har möjlighet vaccinerar sig. Särskilt angeläget är det för alla som arbetar inom äldreomsorg, hälso- och sjukvård samt inom skola. En hög vaccinationstäckningsgrad i hela befolkningen är en förutsättning för att kunna återgå till ett normalläge, säger Gunlög Rasmussen.
Regionen fortsätter att lägga stora resurser på smittspårning och även rutiner kring lättillgänglig provtagning som del i smittspårning, framförallt vid fall i skolmiljö där många ovaccinerade samlas.
– Om en hel klass behöver testas finns det möjlighet att dela ut provtagnings-kit i skolan, men det är fortfarande vårdnadshavare/elev som ansvarar för testningen hemma och att lämna in provet. För detta krävs e-legitimation och därför uppmanar vi alla föräldrar och barn över 12 år att skaffa det, säger Gunlög Rasmussen.
Vaccinationsmottagningarna samverkar med gymnasieskolorna i länet för att på bästa sätt vaccinera så många elever som möjligt. Samarbetet löses lokalt utifrån vad som är smidigast för dos 1 och den sedan inplanerade dos 2.
– Vi har nått långt, men vi är inte i mål. Vissa yngre åldersgrupper släpar tyvärr efter, så häng på nu och vaccinera er! Vi har cirka 40 000 ovaccinerade för att nå målet. Är du en av dem så ta chansen nu. Prata med och informera dina vänner och bekanta om vikten och värdet av vaccination, säger Inger Nordin Olsson.
Rekommendationer som fortfarande gäller:
Håll avstånd till andra, både inomhus och utomhus.
Umgås smittsäkert med andra, helst utomhus.
Stanna hemma, även om du bara känner dig lite sjuk.
Följ rekommendationer vid inresa till Sverige. Var vaksam på symtom.
Testa dig och stanna hemma, även vid milda symtom.
Arbeta hemifrån om det finns möjlighet.
Vaccination: skydda dig själv och andra.
Tvätta händerna ofta med tvål och vatten.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.