Det kommer att dröja ytterligare en tid innan trafiksignalerna vid den hårt trafikerade Prästbron fungerar till 100 procent. Den bedömningen gör man nu på Samhällsbyggnad Bergslagen sedan man i förra veckan hade tekniker på plats i ett försök att skaka liv i signalsystemet.
Som tidigare rapporterat har de nya trafiksignalerna inte fungerat ändamålsenligt sedan installationen hösten 2017. Problemet är lokaliserat – men ännu inte åtgärdat.
På Samhällsbyggnad Bergslagen konstateras att felet ligger i att det nya systemet är kopplat med de befintliga kablar som styrde det gamla systemet. Och det som var dugligt nog för det gamla, har alltså visat sig vara odugligt för det nya. Att man inte bytte ut kablarna när all övrig utrustning ersattes med nytt, beror på att det inte fanns några indikationer på att de var i undermåligt skick och inte skulle klara att styra det nya systemet.
Mats Ivarsson är belysningsansvarig på Samhällsbyggnad Bergslagen och menar att det är lätt att vara efterklok. Kablarna borde ha ersatts med nya redan när brorenoveringen gjordes i höstas.
– Det här får vi ta på oss, det går inte att skylla på någon annan. Nu hoppas vi bara att det skall gå att lösa så fort som möjligt, det är allt vi kan göra nu, säger Mats Ivarsson, belysningsansvarig på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Enligt Ivarsson kommer man i nästa vecka att träffa entreprenören, som har arbetat med trafiksignalerna och skall göra det arbete som återstår. Då förväntas han få besked om arbetsinsatsen som krävs. I nuläget vet man därför inte hur omfattande ingreppet blir eller när det tidigast kan göras. Att det råder minusgrader och tjäle i marken är omständigheter som gör det besvärligt.
– Tjälen gör det svårare, men det är absolut inget hinder. Allt går att lösa och vi skall lösa det här nu, konstaterar Mats Ivarsson.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.