Det kommer att dröja ytterligare en tid innan trafiksignalerna vid den hårt trafikerade Prästbron fungerar till 100 procent. Den bedömningen gör man nu på Samhällsbyggnad Bergslagen sedan man i förra veckan hade tekniker på plats i ett försök att skaka liv i signalsystemet.
Som tidigare rapporterat har de nya trafiksignalerna inte fungerat ändamålsenligt sedan installationen hösten 2017. Problemet är lokaliserat – men ännu inte åtgärdat.
På Samhällsbyggnad Bergslagen konstateras att felet ligger i att det nya systemet är kopplat med de befintliga kablar som styrde det gamla systemet. Och det som var dugligt nog för det gamla, har alltså visat sig vara odugligt för det nya. Att man inte bytte ut kablarna när all övrig utrustning ersattes med nytt, beror på att det inte fanns några indikationer på att de var i undermåligt skick och inte skulle klara att styra det nya systemet.
Mats Ivarsson är belysningsansvarig på Samhällsbyggnad Bergslagen och menar att det är lätt att vara efterklok. Kablarna borde ha ersatts med nya redan när brorenoveringen gjordes i höstas.
– Det här får vi ta på oss, det går inte att skylla på någon annan. Nu hoppas vi bara att det skall gå att lösa så fort som möjligt, det är allt vi kan göra nu, säger Mats Ivarsson, belysningsansvarig på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Enligt Ivarsson kommer man i nästa vecka att träffa entreprenören, som har arbetat med trafiksignalerna och skall göra det arbete som återstår. Då förväntas han få besked om arbetsinsatsen som krävs. I nuläget vet man därför inte hur omfattande ingreppet blir eller när det tidigast kan göras. Att det råder minusgrader och tjäle i marken är omständigheter som gör det besvärligt.
– Tjälen gör det svårare, men det är absolut inget hinder. Allt går att lösa och vi skall lösa det här nu, konstaterar Mats Ivarsson.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.