Det kommer att dröja ytterligare en tid innan trafiksignalerna vid den hårt trafikerade Prästbron fungerar till 100 procent. Den bedömningen gör man nu på Samhällsbyggnad Bergslagen sedan man i förra veckan hade tekniker på plats i ett försök att skaka liv i signalsystemet.
Som tidigare rapporterat har de nya trafiksignalerna inte fungerat ändamålsenligt sedan installationen hösten 2017. Problemet är lokaliserat – men ännu inte åtgärdat.
På Samhällsbyggnad Bergslagen konstateras att felet ligger i att det nya systemet är kopplat med de befintliga kablar som styrde det gamla systemet. Och det som var dugligt nog för det gamla, har alltså visat sig vara odugligt för det nya. Att man inte bytte ut kablarna när all övrig utrustning ersattes med nytt, beror på att det inte fanns några indikationer på att de var i undermåligt skick och inte skulle klara att styra det nya systemet.
Mats Ivarsson är belysningsansvarig på Samhällsbyggnad Bergslagen och menar att det är lätt att vara efterklok. Kablarna borde ha ersatts med nya redan när brorenoveringen gjordes i höstas.
– Det här får vi ta på oss, det går inte att skylla på någon annan. Nu hoppas vi bara att det skall gå att lösa så fort som möjligt, det är allt vi kan göra nu, säger Mats Ivarsson, belysningsansvarig på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Enligt Ivarsson kommer man i nästa vecka att träffa entreprenören, som har arbetat med trafiksignalerna och skall göra det arbete som återstår. Då förväntas han få besked om arbetsinsatsen som krävs. I nuläget vet man därför inte hur omfattande ingreppet blir eller när det tidigast kan göras. Att det råder minusgrader och tjäle i marken är omständigheter som gör det besvärligt.
– Tjälen gör det svårare, men det är absolut inget hinder. Allt går att lösa och vi skall lösa det här nu, konstaterar Mats Ivarsson.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.