Det kommer att dröja ytterligare en tid innan trafiksignalerna vid den hårt trafikerade Prästbron fungerar till 100 procent. Den bedömningen gör man nu på Samhällsbyggnad Bergslagen sedan man i förra veckan hade tekniker på plats i ett försök att skaka liv i signalsystemet.
Som tidigare rapporterat har de nya trafiksignalerna inte fungerat ändamålsenligt sedan installationen hösten 2017. Problemet är lokaliserat – men ännu inte åtgärdat.
På Samhällsbyggnad Bergslagen konstateras att felet ligger i att det nya systemet är kopplat med de befintliga kablar som styrde det gamla systemet. Och det som var dugligt nog för det gamla, har alltså visat sig vara odugligt för det nya. Att man inte bytte ut kablarna när all övrig utrustning ersattes med nytt, beror på att det inte fanns några indikationer på att de var i undermåligt skick och inte skulle klara att styra det nya systemet.
Mats Ivarsson är belysningsansvarig på Samhällsbyggnad Bergslagen och menar att det är lätt att vara efterklok. Kablarna borde ha ersatts med nya redan när brorenoveringen gjordes i höstas.
– Det här får vi ta på oss, det går inte att skylla på någon annan. Nu hoppas vi bara att det skall gå att lösa så fort som möjligt, det är allt vi kan göra nu, säger Mats Ivarsson, belysningsansvarig på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Enligt Ivarsson kommer man i nästa vecka att träffa entreprenören, som har arbetat med trafiksignalerna och skall göra det arbete som återstår. Då förväntas han få besked om arbetsinsatsen som krävs. I nuläget vet man därför inte hur omfattande ingreppet blir eller när det tidigast kan göras. Att det råder minusgrader och tjäle i marken är omständigheter som gör det besvärligt.
– Tjälen gör det svårare, men det är absolut inget hinder. Allt går att lösa och vi skall lösa det här nu, konstaterar Mats Ivarsson.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.