Efter en minst sagt dramatisk vädervecka i vårt avlånga land, fokuserar fotografen Sami Rahkonen, i veckans avsnitt av FotoFredag, på just dåligt väder och det vackra som finns att beskåda i detta.
Foto: Sami Rahkonen
När jag var yngre så tyckte jag om att titta på dokumentärer som visade naturens enorma krafter – och dessa krafter kan naturligtvis vara av olika slag, men det fanns en kategori som jag fastnade lite extra för. Det var åska och blixtar.
Foto: Sami Rahkonen
Några år senare blev jag intresserad av fotografering men det tog några år till därefter innan jag började läsa mig till information och kunskap kring att fotografera detta naturfenomen. Det är ju trots allt en av världens farligaste motiv att försöka fotografera.
Foto: Sami Rahkonen
Jag kommer ihåg när jag lyckades fånga min första blixt på bild. Det var hemma hos mina föräldrar. När det var åska hemma hos dem så blixtrade det alltid på samma ställe och då lyckades jag fånga en bild inomhus. Tyvärr har jag inte den bilden sparad, men jag kommer väl ihåg det.
Foto: Sami Rahkonen
Efter ännu några så hade jag samlat på mig tillräckligt med kunskap kring att fotografera oväder, så jag lyckades fånga fler och fler bilder på blixtar men jag var aldrig riktigt nöjd. När man fotograferar oväder så kan man göra på olika vis men jag börjar alltid med att försöka hitta en plats där jag själv är i säkerhet.
Foto: Sami Rahkonen
När jag väl har hittat en lämplig plats så håller man tummarna för att det är en plats där jag också ska kunna få den där rätta exponeringen. När en blixt slår ned så får man tänka på att det blir väldigt ljust under en kort period. Därför så brukar jag underexponera så att bilden blir lite mörkare och om en blixt slår ned så kommer blixten att ljusa upp bilden tillräckligt.
Foto: Sami Rahkonen
På alla de orter som jag har bott, så har det väldigt sällan varit oväder när det har varit väldigt mörkt utomhus. Jag tycker att de bästa förutsättningar jag kan ha för att öka mina chanser är:
• Att det är mörkt utomhus.
• Inget regn. När det regnar så bildas oftast dimma och då är det svårt att se blixtar.
• Att planera i god tid och att följa väderleksrapporter eller appar. Gärna i realtid och väl detaljerat.
Foto: Sami Rahkonen
Under de senaste fem åren så har jag försökt att fota oväder som mest. Jag har även varit lyckligt lottad att kunna spendera mycket tid på Gotland och även lyckats fotografera oväder där. Jag har haft nöjet att fånga några ögonblick som jag själv är väldigt nöjd med och dessa bilder tänkte jag visa i denna veckas FF: FotoFredag.
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, ...
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...