Efter en minst sagt dramatisk vädervecka i vårt avlånga land, fokuserar fotografen Sami Rahkonen, i veckans avsnitt av FotoFredag, på just dåligt väder och det vackra som finns att beskåda i detta.
Foto: Sami Rahkonen
När jag var yngre så tyckte jag om att titta på dokumentärer som visade naturens enorma krafter – och dessa krafter kan naturligtvis vara av olika slag, men det fanns en kategori som jag fastnade lite extra för. Det var åska och blixtar.
Foto: Sami Rahkonen
Några år senare blev jag intresserad av fotografering men det tog några år till därefter innan jag började läsa mig till information och kunskap kring att fotografera detta naturfenomen. Det är ju trots allt en av världens farligaste motiv att försöka fotografera.
Foto: Sami Rahkonen
Jag kommer ihåg när jag lyckades fånga min första blixt på bild. Det var hemma hos mina föräldrar. När det var åska hemma hos dem så blixtrade det alltid på samma ställe och då lyckades jag fånga en bild inomhus. Tyvärr har jag inte den bilden sparad, men jag kommer väl ihåg det.
Foto: Sami Rahkonen
Efter ännu några så hade jag samlat på mig tillräckligt med kunskap kring att fotografera oväder, så jag lyckades fånga fler och fler bilder på blixtar men jag var aldrig riktigt nöjd. När man fotograferar oväder så kan man göra på olika vis men jag börjar alltid med att försöka hitta en plats där jag själv är i säkerhet.
Foto: Sami Rahkonen
När jag väl har hittat en lämplig plats så håller man tummarna för att det är en plats där jag också ska kunna få den där rätta exponeringen. När en blixt slår ned så får man tänka på att det blir väldigt ljust under en kort period. Därför så brukar jag underexponera så att bilden blir lite mörkare och om en blixt slår ned så kommer blixten att ljusa upp bilden tillräckligt.
Foto: Sami Rahkonen
På alla de orter som jag har bott, så har det väldigt sällan varit oväder när det har varit väldigt mörkt utomhus. Jag tycker att de bästa förutsättningar jag kan ha för att öka mina chanser är:
• Att det är mörkt utomhus.
• Inget regn. När det regnar så bildas oftast dimma och då är det svårt att se blixtar.
• Att planera i god tid och att följa väderleksrapporter eller appar. Gärna i realtid och väl detaljerat.
Foto: Sami Rahkonen
Under de senaste fem åren så har jag försökt att fota oväder som mest. Jag har även varit lyckligt lottad att kunna spendera mycket tid på Gotland och även lyckats fotografera oväder där. Jag har haft nöjet att fånga några ögonblick som jag själv är väldigt nöjd med och dessa bilder tänkte jag visa i denna veckas FF: FotoFredag.
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.
UPPDATERAD. En person har skadats allvarligt i en svår trafikolycka, en frontalkrock mellan personbil och lastbil, på riksväg 50 utanför Lindesberg. Enligt polisen skall två personer ha varit inblandade i olyckan – där skadeläget alltså bedöms som allvarligt för föraren av personbilen.
– Just nu kan vi inte kommentera detta mer än så, säger Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Allvarlig trafikolycka på riksväg 50
En trafikolycka mellan en personbil och en lastbil inträffade vid 18.10-tiden på onsdagen på riksväg 50, mellan södra och mellersta infarten till...