Efter en minst sagt dramatisk vädervecka i vårt avlånga land, fokuserar fotografen Sami Rahkonen, i veckans avsnitt av FotoFredag, på just dåligt väder och det vackra som finns att beskåda i detta.
Foto: Sami Rahkonen
När jag var yngre så tyckte jag om att titta på dokumentärer som visade naturens enorma krafter – och dessa krafter kan naturligtvis vara av olika slag, men det fanns en kategori som jag fastnade lite extra för. Det var åska och blixtar.
Foto: Sami Rahkonen
Några år senare blev jag intresserad av fotografering men det tog några år till därefter innan jag började läsa mig till information och kunskap kring att fotografera detta naturfenomen. Det är ju trots allt en av världens farligaste motiv att försöka fotografera.
Foto: Sami Rahkonen
Jag kommer ihåg när jag lyckades fånga min första blixt på bild. Det var hemma hos mina föräldrar. När det var åska hemma hos dem så blixtrade det alltid på samma ställe och då lyckades jag fånga en bild inomhus. Tyvärr har jag inte den bilden sparad, men jag kommer väl ihåg det.
Foto: Sami Rahkonen
Efter ännu några så hade jag samlat på mig tillräckligt med kunskap kring att fotografera oväder, så jag lyckades fånga fler och fler bilder på blixtar men jag var aldrig riktigt nöjd. När man fotograferar oväder så kan man göra på olika vis men jag börjar alltid med att försöka hitta en plats där jag själv är i säkerhet.
Foto: Sami Rahkonen
När jag väl har hittat en lämplig plats så håller man tummarna för att det är en plats där jag också ska kunna få den där rätta exponeringen. När en blixt slår ned så får man tänka på att det blir väldigt ljust under en kort period. Därför så brukar jag underexponera så att bilden blir lite mörkare och om en blixt slår ned så kommer blixten att ljusa upp bilden tillräckligt.
Foto: Sami Rahkonen
På alla de orter som jag har bott, så har det väldigt sällan varit oväder när det har varit väldigt mörkt utomhus. Jag tycker att de bästa förutsättningar jag kan ha för att öka mina chanser är:
• Att det är mörkt utomhus.
• Inget regn. När det regnar så bildas oftast dimma och då är det svårt att se blixtar.
• Att planera i god tid och att följa väderleksrapporter eller appar. Gärna i realtid och väl detaljerat.
Foto: Sami Rahkonen
Under de senaste fem åren så har jag försökt att fota oväder som mest. Jag har även varit lyckligt lottad att kunna spendera mycket tid på Gotland och även lyckats fotografera oväder där. Jag har haft nöjet att fånga några ögonblick som jag själv är väldigt nöjd med och dessa bilder tänkte jag visa i denna veckas FF: FotoFredag.
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.