Efter en minst sagt dramatisk vädervecka i vårt avlånga land, fokuserar fotografen Sami Rahkonen, i veckans avsnitt av FotoFredag, på just dåligt väder och det vackra som finns att beskåda i detta.
Foto: Sami Rahkonen
När jag var yngre så tyckte jag om att titta på dokumentärer som visade naturens enorma krafter – och dessa krafter kan naturligtvis vara av olika slag, men det fanns en kategori som jag fastnade lite extra för. Det var åska och blixtar.
Foto: Sami Rahkonen
Några år senare blev jag intresserad av fotografering men det tog några år till därefter innan jag började läsa mig till information och kunskap kring att fotografera detta naturfenomen. Det är ju trots allt en av världens farligaste motiv att försöka fotografera.
Foto: Sami Rahkonen
Jag kommer ihåg när jag lyckades fånga min första blixt på bild. Det var hemma hos mina föräldrar. När det var åska hemma hos dem så blixtrade det alltid på samma ställe och då lyckades jag fånga en bild inomhus. Tyvärr har jag inte den bilden sparad, men jag kommer väl ihåg det.
Foto: Sami Rahkonen
Efter ännu några så hade jag samlat på mig tillräckligt med kunskap kring att fotografera oväder, så jag lyckades fånga fler och fler bilder på blixtar men jag var aldrig riktigt nöjd. När man fotograferar oväder så kan man göra på olika vis men jag börjar alltid med att försöka hitta en plats där jag själv är i säkerhet.
Foto: Sami Rahkonen
När jag väl har hittat en lämplig plats så håller man tummarna för att det är en plats där jag också ska kunna få den där rätta exponeringen. När en blixt slår ned så får man tänka på att det blir väldigt ljust under en kort period. Därför så brukar jag underexponera så att bilden blir lite mörkare och om en blixt slår ned så kommer blixten att ljusa upp bilden tillräckligt.
Foto: Sami Rahkonen
På alla de orter som jag har bott, så har det väldigt sällan varit oväder när det har varit väldigt mörkt utomhus. Jag tycker att de bästa förutsättningar jag kan ha för att öka mina chanser är:
• Att det är mörkt utomhus.
• Inget regn. När det regnar så bildas oftast dimma och då är det svårt att se blixtar.
• Att planera i god tid och att följa väderleksrapporter eller appar. Gärna i realtid och väl detaljerat.
Foto: Sami Rahkonen
Under de senaste fem åren så har jag försökt att fota oväder som mest. Jag har även varit lyckligt lottad att kunna spendera mycket tid på Gotland och även lyckats fotografera oväder där. Jag har haft nöjet att fånga några ögonblick som jag själv är väldigt nöjd med och dessa bilder tänkte jag visa i denna veckas FF: FotoFredag.
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...