Efter en minst sagt dramatisk vädervecka i vårt avlånga land, fokuserar fotografen Sami Rahkonen, i veckans avsnitt av FotoFredag, på just dåligt väder och det vackra som finns att beskåda i detta.
Foto: Sami Rahkonen
När jag var yngre så tyckte jag om att titta på dokumentärer som visade naturens enorma krafter – och dessa krafter kan naturligtvis vara av olika slag, men det fanns en kategori som jag fastnade lite extra för. Det var åska och blixtar.
Foto: Sami Rahkonen
Några år senare blev jag intresserad av fotografering men det tog några år till därefter innan jag började läsa mig till information och kunskap kring att fotografera detta naturfenomen. Det är ju trots allt en av världens farligaste motiv att försöka fotografera.
Foto: Sami Rahkonen
Jag kommer ihåg när jag lyckades fånga min första blixt på bild. Det var hemma hos mina föräldrar. När det var åska hemma hos dem så blixtrade det alltid på samma ställe och då lyckades jag fånga en bild inomhus. Tyvärr har jag inte den bilden sparad, men jag kommer väl ihåg det.
Foto: Sami Rahkonen
Efter ännu några så hade jag samlat på mig tillräckligt med kunskap kring att fotografera oväder, så jag lyckades fånga fler och fler bilder på blixtar men jag var aldrig riktigt nöjd. När man fotograferar oväder så kan man göra på olika vis men jag börjar alltid med att försöka hitta en plats där jag själv är i säkerhet.
Foto: Sami Rahkonen
När jag väl har hittat en lämplig plats så håller man tummarna för att det är en plats där jag också ska kunna få den där rätta exponeringen. När en blixt slår ned så får man tänka på att det blir väldigt ljust under en kort period. Därför så brukar jag underexponera så att bilden blir lite mörkare och om en blixt slår ned så kommer blixten att ljusa upp bilden tillräckligt.
Foto: Sami Rahkonen
På alla de orter som jag har bott, så har det väldigt sällan varit oväder när det har varit väldigt mörkt utomhus. Jag tycker att de bästa förutsättningar jag kan ha för att öka mina chanser är:
• Att det är mörkt utomhus.
• Inget regn. När det regnar så bildas oftast dimma och då är det svårt att se blixtar.
• Att planera i god tid och att följa väderleksrapporter eller appar. Gärna i realtid och väl detaljerat.
Foto: Sami Rahkonen
Under de senaste fem åren så har jag försökt att fota oväder som mest. Jag har även varit lyckligt lottad att kunna spendera mycket tid på Gotland och även lyckats fotografera oväder där. Jag har haft nöjet att fånga några ögonblick som jag själv är väldigt nöjd med och dessa bilder tänkte jag visa i denna veckas FF: FotoFredag.
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.