FotoFredag: Bland lekande mörtar, falkar och älgar i solnedgång
Under de senaste två veckorna så har det blivit många korta turer med bilen ute i skogarna. Jag har jobbat en hel del och då blir det oftast lite kortare turer, men det betyder inte att det blir sämre fotomöjligheter. I veckans krönika tänkte jag tänkte återberätta om tre sådana turer – som stod ut lite i mängden.
Den första turen var till ett område där jag vet sedan tidigare att chansen är stor att få se olika typer av rovfåglar. Jag åkte till detta område två gånger och under båda besöken så lyckades jag fånga många fina bilder på den vackra tornfalken. Jag såg hela tre tornfalks-par i detta område.
Tornfalk. Foto: Sami RahkonenTornfalk. Foto: Sami Rahkonen
Den andra turen var till en skogsjö där jag brukar promenera med kameran. Jag brukar vanligtvis se mycket småfågel runt denna skogsjö, men denna gång såg jag någonting som man inte ser alltför ofta. Mörtlek. De var väldigt många mörtar som hade samlats vid en plats där det var rörligt vatten. Det var ett perfekt läge att använda mitt polar-filter som hjälper till att reducera skuggor och reflektioner i vattnet så att det blir enklare att se vad som händer under vattenytan. Det nästan som kokade längs sjökanten då mörtarna var så aktiva med att se till så att nästa generationens mörtar ska få se dagens ljus.
Mörtlek. Foto: Sami RahkonenMörtlek. Foto: Sami RahkonenMörtlek. Foto: Sami Rahkonen
Den tredje och sista turen var faktiskt när jag var på väg till jobbet en kväll. Nu när sommaren är runt hörnet så blir det också mer fotovänligt ljus på kvällarna och under denna kväll så var det en magisk solnedgång. Det är precis under solnedgången som ljuset och alla vackra färger är som mjukast och trevligast att jobba tycker jag men de fanns några motiv som skulle göra denna kväll till en speciell kväll.
Älg. Foto: Sami Rahkonen
De är skogens konungar och drottningar. Skogens största djur. En symbol för Sverige. Den ståtliga älgen. Jag åkte med bilen och kom nära en skogsdunge med mycket täta träd. Att snabbt titta in mellan alla träd och snabbt läsa området kräver lite träning men tillslut så är det ganska enkelt att solla mellan alla träd och då kunna se något som avviker från tidigare besök. Denna kväll så var det hela fem älgar som höll till bland träden.
Älg. Foto: Sami Rahkonen
Det var två tjurar som bråkade lite med varandra och en ko med två kalvar som troligtvis snart ska stötas bort av kon. Jag hittade snabbt en plats att vända bilen och när jag sedan kom tillbaka så hade den största tjuren börjat närma sig vägen där jag skulle stanna till. Jag stannade bilen och såg att tjuren började komma mot mig men jag insåg snabbt att denna tjur ville över vägen. Precis innan den skulle ta stegen över så fick jag en så otroligt bra vinkel med solnedgången och tjuren. Allt gick så snabbt och när den väl hade tagit sig över vägen, så kom övriga älgar efter. Sedan var det bara att fortsätta vidare till jobbet för min del.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade ...
Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals bilentusiaster till Lindesberg. I år ser väderprognosen något osäker ut, men det är inget som oroar arrangörerna till Vårfesten, då man som bäst håller på att montera upp ett 300 kvadratmeter stort tält över festivalområdet.
– Det var ju tur att vi i höstas investerade i ett dubbelt så stort tält, så vi har faktiskt aldrig byggt det här innan. Det kommer vara uppvärmt, så det spelar ingen roll om det är regnigt och kyligt ute, här inne kommer det vara behagligt, förklarar Johan Eriksson på JME Music.
Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt – men jag hann med att besöka ett av Örebro läns största naturreservat innan jag blev dålig. Det är Kindla naturreservat som är platsen för dagens fotokrönika.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag börjar med att säga att jag blir både besviken och oroad. Besviken blir jag eftersom jag har haft stort förtroende för ert engagemang och kunnande. Jag har sett er som faktakritiska, noggranna och sakliga. Jag har litat på det ni presenterat och den fakta ni visat. Oroad blir jag för att ni i stället för att hjälpa till att lyfta våra kommunala bolag och påvisa nyttan vill göra tvärs emot. Skapa misstänksamhet och misstro.
Den man i 35-årsåldern som greps den 27 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, häktades den 30 april vid Örebro tingsrätt. Åtal ska vara väckt senast den 14 maj klockan 11:00.
Man skadad i däckexplosion
En man i 25-årsåldern skadades på måndagsmorgonen i samband med en däckexplosion på en lastbil. Olyckan inträffade när mannen stannat fordonet...