Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
Jag njöt av vårens alla fågelläten och plötsligt så hörde jag det där välbekanta lilla pipet – och nu var den där igen. Jag lyckades få ett par bilder på fågeln på långt avstånd, som alltid, men inte mer än så. Då sade min magkänsla ifrån. Varför provar jag inte att sitta i mitt portabla gömsle för? Sagt och gjort! Jag valde noggrant ut en lämplig plats som kändes rätt för mig och mitt gömsle och några dagar senare återvände jag dit. Det var äntligen dags!
Foto: Sami Rahkonen
Jag var på plats före soluppgången. När solen väl började komma upp över horisonten, flög och några sångsvanar förbi och jag såg hur de var så vackert upplysta av soluppgångens mjuka färger. Sångsvanar i all ära – men nu var fokus på den färgglada pippin.
Foto: Sami Rahkonen
Tre timmar senare så hörde jag ett välbekant läte. Det där lätet jag ville höra och hade väntat på. Kungsfiskaren hade landat. Jag tittade fort ut och lokaliserade vart fågeln hade satt sig och jag kunde snart konstatera att det var en hona. Hon var väldigt aktiv att jaga under den första timmen. Jag såg att hon lyckades med två dyk som gav resultat. Sen flög hon vidare och satte sig bakom en stor gren och gäspade en stund. Sedan var det lugnt en stund och jag tog en efterlängtad frukost. Jag hade precis sörplat i mig sista koppen Chai latte och det var då det hände. Jag tittade på kameraskärmen som då fick agera som en sökare och jag såg hur Kungsfiskaren gjorde i ordning sig för att snart flyga.
Foto: Sami Rahkonen
Plötsligt flyger hon rakt mot mig och mitt gömsle och några sekunder senare så hade hon satt sig bara 3-4 meter ifrån mig och mitt gömsle. Jag var blev helt mållös. Hon hade satt sig i en bra men väldigt snäv vinkel med mycket starkt motljus.
Foto: Sami Rahkonen
Hon satt vid denna plats i ca 15-20 minuter innan det var dags att flyga ut närmare vattnet.
Foto: Sami Rahkonen
Sedan började det att blåsa väldigt mycket och kungsfiskaren verkade irriterad av detta och flög vidare längre upp längs med vattendraget. Jag väntade i en timme för att vara på säkra sidan så att hon inte skulle återvända till platsen igen men det var lugnt och jag smög bort från platsen och åkte hemåt med ett väldigt stort leende. Tredje gången gillt brukar man säga, men jag säger nog Första gången, Bästa gången när det kommer till att försöka fotografera den lilla färgglada.
Under de senaste två veckorna så har det blivit många korta turer med bilen ute i skogarna. Jag har jobbat en hel del och då blir det oftast lite kortare turer, men det betyder inte att det blir sämre fotomöjligheter. I veckans krönika tänkte jag tänkte återberätta om tre sådana turer – som stod ut lite i mängden.
Bolaget Landinfra Energy planerar att söka tillstånd för en vindkraftpark vid Morskoga i Lindesberg. Totalt planeras som mest 20 vindkraftverk, med en maximal totalhöjd på 300 meter. Moderaterna i Lindesberg kommer dock att säga nej till fler vindkraftsetableringar i kommunen.
– Med de godkända etableringarna anser vi att Lindesbergs kommun tagit sitt ansvar i energiförsörjningsfrågan från vindkraft, säger man i ett pressmeddelande.
Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans konstruktion av en fällstege med arbetsplattform imponerade stort på juryn och säkrade honom inte bara förstaplatsen, utan även en plats i Yrkes-SM 2026.
– Det är bara så jäkligt kul att ha vunnit detta, säger Voldemars till LindeNytt.
Den polis som på lördagen blev påkörd av en motocross i Guldsmedshyttan, vårdas fortfarande på sjukhus. Även den misstänkte, som körde MC:n, är kvar på sjukhuset. Detta uppgav polisen vid 14-tiden.
Polis påkörd av motocross – förd till sjukhus
En polis har under lördagsförmiddagen förts till sjukhus med ännu oklara skador efter att ha blivit påkörd av en motocross. Även föraren skall...
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
Polisen har inlett en förundersökning gällande grovt bedrägeri där målsäganden, en äldre kvinna, ska ha blivit övertalad att överföra en större summa pengar till bedragaren.
– I nuläget kan vi inte kommentera ärendet i detalj, säger Anders Dahlman som är presstalesperson vid polisen i region Bergslagen. Dahlman bekräftar dock att det skall röra sig om en större summa pengar.
Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från att göra eget papper av äggkartonger till att utmana vänner och släkt i ett fartfyllt rutschbanerace.
LindeNytt har sammanställt de aktiviteter som hittills kommit till vår kännedom.
Vid 17-tiden på onsdagen larmades räddningstjänsten ut för att släcka en mindre gräsbrand i östra kommundelen, nära länsgränsen. På grund av friska vindbyar fick branden dock snabb spridning och den senaste uppgiften gör gällande att det är en yta på cirka 300X150 meter som nu är brandhärjad.
– Det är totalt 12 enheter skickade till platsen och samtliga är fortfarande kvar och försöker få kontroll på branden, uppgav larmoperatör vid SOS Alarm vid 21-tiden.