FotoFredag: En riktig sötchock – och en riktigt God Jul till er alla!
Tidigare i veckan var jag och en kompis till en plats där jag tidigare har sett strömstare. Jag ville se efter om jag kunde få en glimt av fågeln nu när vintern börjar greppa tag om naturen. Tyvärr såg jag ingen strömstare, men jag fick istället se en gärdsmyg – en liten fågel som gärna rör sig på marken bland buskar grenar. Dessvärre blev denna gärdsmyg skrämd av oss när vi promenerade längs en stig. Jag gjorde ett tappert försök att fota den, men fick ge upp till slut.
Envis som jag är så åkte jag tillbaka dagen därpå för att göra ett nytt försök att fotografera gärdsmygen. Jag smög mig fram till den plats där vi såg den dagen innan – men ingenting denna gång. Jag började då istället titta runt efter andra småfåglar som höll sig på högre höjder bland träda och grenar. Det var massor av mesar och talgoxar aktiva.
Foto: Sami Rahkonen
Men så plötsligt ser jag någonting röra sig ut på en av grenarna lite längre bort. Jag tänkte först om det kunde vara en trädkrypare eller nötväcka, två fågelarter som gärna rör sig längs med trädstammar och grenar, men denna gång var det något helt annat. Det var inte en fågel. Det var en liten skogsmus.
Foto: Sami Rahkonen
Jag blev kär vid första ögonkastet i denna lilla krabat. Jag har fått sett många söta djur och fåglar under alla mina år som naturfotograf, men denna skogsmus är nog det sötaste jag har sett hittills. En riktig sötchock!
Foto: Sami Rahkonen
Jag stod helt stilla och avvaktade för att se vad skogsmusen skulle göra. Den ville tydligen åt de torra löven ute på grenarna. Det verkade som att de fanns någonting inuti dessa löv, för själva löven föll ned en efter en samtidigt som skogsmusen satt och knaprade på någonting. Plötsligt blev den helt stilla. Den hade hört ljudet från min kamera.
Foto: Sami Rahkonen
Jag bestämde mig då för att smyga vidare till en annan plats i samma område, men hade samtidigt som mål att försöka fota denna skogsmus på tillbakavägen istället.
Foto: Sami Rahkonen
Den här gången lyckades jag fota gärdsmygen och med det gjort så smög jag sakta tillbaka till skogsmusen igen. Nu verkade den inte bry sig om mig. Kanske insåg den att jag inte var något hot efter att jag lät skogsmusen vara ifred en stund.
Foto: Sami Rahkonen
Ljuset var perfekt då solen var på väg ned och skogsmusen satt på en gren med perfekt höjd så att den lystes upp av dagens sista solstrålar.
Foto: Sami Rahkonen
Till sist vill jag önska er alla läsare och följare en riktigt God Jul!
/Sami
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Anders Persson (LPO) arbetar som lärare på Lindeskolan, där han nu utreds. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FotoFredag: Räven!
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat ...
Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
12 september 2026 klockan 13:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...