FotoFredag: En riktig sötchock – och en riktigt God Jul till er alla!
Tidigare i veckan var jag och en kompis till en plats där jag tidigare har sett strömstare. Jag ville se efter om jag kunde få en glimt av fågeln nu när vintern börjar greppa tag om naturen. Tyvärr såg jag ingen strömstare, men jag fick istället se en gärdsmyg – en liten fågel som gärna rör sig på marken bland buskar grenar. Dessvärre blev denna gärdsmyg skrämd av oss när vi promenerade längs en stig. Jag gjorde ett tappert försök att fota den, men fick ge upp till slut.
Envis som jag är så åkte jag tillbaka dagen därpå för att göra ett nytt försök att fotografera gärdsmygen. Jag smög mig fram till den plats där vi såg den dagen innan – men ingenting denna gång. Jag började då istället titta runt efter andra småfåglar som höll sig på högre höjder bland träda och grenar. Det var massor av mesar och talgoxar aktiva.
Foto: Sami Rahkonen
Men så plötsligt ser jag någonting röra sig ut på en av grenarna lite längre bort. Jag tänkte först om det kunde vara en trädkrypare eller nötväcka, två fågelarter som gärna rör sig längs med trädstammar och grenar, men denna gång var det något helt annat. Det var inte en fågel. Det var en liten skogsmus.
Foto: Sami Rahkonen
Jag blev kär vid första ögonkastet i denna lilla krabat. Jag har fått sett många söta djur och fåglar under alla mina år som naturfotograf, men denna skogsmus är nog det sötaste jag har sett hittills. En riktig sötchock!
Foto: Sami Rahkonen
Jag stod helt stilla och avvaktade för att se vad skogsmusen skulle göra. Den ville tydligen åt de torra löven ute på grenarna. Det verkade som att de fanns någonting inuti dessa löv, för själva löven föll ned en efter en samtidigt som skogsmusen satt och knaprade på någonting. Plötsligt blev den helt stilla. Den hade hört ljudet från min kamera.
Foto: Sami Rahkonen
Jag bestämde mig då för att smyga vidare till en annan plats i samma område, men hade samtidigt som mål att försöka fota denna skogsmus på tillbakavägen istället.
Foto: Sami Rahkonen
Den här gången lyckades jag fota gärdsmygen och med det gjort så smög jag sakta tillbaka till skogsmusen igen. Nu verkade den inte bry sig om mig. Kanske insåg den att jag inte var något hot efter att jag lät skogsmusen vara ifred en stund.
Foto: Sami Rahkonen
Ljuset var perfekt då solen var på väg ned och skogsmusen satt på en gren med perfekt höjd så att den lystes upp av dagens sista solstrålar.
Foto: Sami Rahkonen
Till sist vill jag önska er alla läsare och följare en riktigt God Jul!
/Sami
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...