FotoFredag: Midsommaräventyr på jakt efter Värmlands vita älgar
Då var midsommar över för denna gång. Nubbe och sill och allt som hör midsommaren till, men för egen del blev det att spendera midsommarhelgen i de värmländska skogarna – i jakten på vilda djur och fåglar. Speciellt de omtalade vita älgarna.
Jag och min kompis åkte iväg tidigt på midsommarafton. Jag hade planerat en rutt där vi skulle stanna till vid några olika platser, där jag tidigare har eller har velat fotografera. Redan under resan till den första platsen dök ett tillfälle upp när vi möttes av två små rävvalpar. Den ena valpen ville gå framåt – den andra var inte riktigt lika djärv. Plötsligt hade vi en valp på vardera sida om bilen och jag valde då att åka lite längre fram så att de vågade mötas upp igen. Som tur var kom ingen bil så länge vi såg valparna, som nu valde att springa in i skogen igen. Vilket möte! Vilken start på resan!
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Bara några minuter senare möttes vi av en bilist som blinkade med helljuset och jag förstod nästan direkt att det är vilt som bilisten varnade för. Min magkänsla hade rätt. Plötsligt ser vi en stor älgtjur längs vägkanten. Det var så perfekt att denna älgtjur hade valt en plats där en parkeringsficka fanns, så det var bara att parkera bilen och fotografera och sedan åka iväg igen så att älgen fick äta vidare.
En av de platser som vi stannade till vid på denna rutt var Tilas Stoll som ligger i Filipstad. Tilas Stoll är en horisontell gruvgång där jag som besökare kan gå in i gruvan och se hur den ser ut från insidan.
Foto: Sami Rahkonen
Vi hade hyrt en privat stuga som vi sedan åkte till och tog det lugnt i några timmar innan det var dags för kameran att jobba – igen. Första dagen/kvällen är alltid speciell i nya områden men vi talade med ägaren till stugan och han hade faktiskt sett sin första vita älg för några dagar sedan. Vi fick lite tips på bra vägar och områden som vi skulle åka på. Innan vi åkte ut i skogarna så gjorde vi i ordning en midsommarmiddag. Det var fint väder denna kväll. Sol och inga moln på himlen. Perfekt för en första kväll ute i de värmländska skogarna.
Foto: Sami Rahkonen
Sen åkte vi iväg. Vi var ut i ca fem timmar och vi såg några älgar men tyvärr inte någon vit älg. Vi såg rådjur och dovhjort också samt några rävar och olika rovfåglar. Som ni förstår fick vi se en hel del där ute i skogarna. En riktigt fin upplevelse.
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Dag 2, som var vår sista dag som vi kunde åka runt i skogarna. Vi valde att åka ut tidigt på morgonen då det skulle regna från lunch fram till sena kvällen. Denna morgon gav några fina möten ute i skogarna med olika fåglar men tyvärr inte så mycket vilda däggdjur.
Foto: Sami Rahkonen
Väl tillbaka i stugan så tog vi det lugnt då det tar mycket energi och ork att åka i skogarna. Under eftermiddagen så åkte vi och handlade och på väg tillbaka mot stugan såg vi ett oväder som närmade sig. Jag gjorde i ordning kameran och ville
dokumentera detta.
Foto: Sami Rahkonen
Till kvällen tittade vi på en svensk serie med lite godis och gott att dricka. Den sista dagen bestod av att städa rent i stugan och en lång bilresa hem. Denna resa var en upplevelse och jag har redan planer på att återvända till de värmländska skogarna och kanske kunna få uppleva min första vita älg.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...