FotoFredag: När ”kungen” dyker gäller det att vara snabb
I förra veckans FotoFredag-krönika skrev jag om att jag väntade i 13 timmar på ett och samma ställe för att kanske lyckas fotografera en speciell fågel. I den här veckans krönika kan jag avslöja att det var den vackra kungsfiskaren jag spanade efter. Så nu tänkte jag återkoppla och visa er hur det gick.
Innan jag åkte till den utvalda platsen så hade jag bestämt mig för vad för typ av bild jag ville fånga. Jag bestämde mig för att försöka fota drömbilden, som så många försöker sig på att fotografera när det kommer till denna fågel – ”dykbilden”.
Foto: Sami Rahkonen
När kungsfiskaren dyker från en gren eller pinne så går det vansinnigt fort. Kungsfiskaren är ingen stor fågel. Den är ca 18 cm (varav näbben är 4 cm) och även fast den är så färgglad så är den otroligt svår att se då den håller sig både på låga och höga höjder när den jagar. Den sitter gärna bland mycket grenar.
Foto: Sami Rahkonen
Så för att öka mina chanser att lyckas med den bild jag hade målat upp i huvudet så var jag tvungen att ställa om och använda mig utav en teknik som är ganska svår att lyckas med. Det innebär att jag för-fokuserar kamera och objektiv på utvald plats där jag tror att själva dyket kommer att inträffa.
Foto: Sami Rahkonen
Sen är det bara att vänta och hoppas på att kungsfiskaren kommer och sätter sig i rätt träd och att de småfiskar som kungsfiskaren jagar kommer att simma inom det lilla fokusområdet, som bara är några få centimeter i diameter, och att Kungsfiskaren sedan dyker där. Så ni förstår hur svårt det är att lyckas med en bra ”dykbild” av denna fågel.
Under mina två dagar vid denna plats så dök kungsfiskaren fyra gånger. Vid alla dessa fyra tillfällen lyckades jag fånga bilder på ögonblicket. Den kamera jag fotade med tar 10 bilder i sekunden, så det blev många bilder. Men tyvärr så dök kungsfiskaren nästan alltid någon centimeter för nära – eller för långt bort.
Foto: Sami Rahkonen
MEN! Det sista dyket som kungsfiskaren gjorde var nästan helt perfekt. Så 150 bilder och 13 timmar senare så hade jag mina alldeles egna dykbilder av denna otroligt vackra fågel – kungsfiskaren.
Foto: Sami Rahkonen
Under denna helg är det Vinterspår och jag kommer tillsammans med några fler fotografer från Lindesbergs fotoklubb att visa våra bildspel på bioduk i Folkets hus. Ni alla är välkomna. /Sami
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...