FotoFredag: När ”kungen” dyker gäller det att vara snabb
I förra veckans FotoFredag-krönika skrev jag om att jag väntade i 13 timmar på ett och samma ställe för att kanske lyckas fotografera en speciell fågel. I den här veckans krönika kan jag avslöja att det var den vackra kungsfiskaren jag spanade efter. Så nu tänkte jag återkoppla och visa er hur det gick.
Innan jag åkte till den utvalda platsen så hade jag bestämt mig för vad för typ av bild jag ville fånga. Jag bestämde mig för att försöka fota drömbilden, som så många försöker sig på att fotografera när det kommer till denna fågel – ”dykbilden”.
Foto: Sami Rahkonen
När kungsfiskaren dyker från en gren eller pinne så går det vansinnigt fort. Kungsfiskaren är ingen stor fågel. Den är ca 18 cm (varav näbben är 4 cm) och även fast den är så färgglad så är den otroligt svår att se då den håller sig både på låga och höga höjder när den jagar. Den sitter gärna bland mycket grenar.
Foto: Sami Rahkonen
Så för att öka mina chanser att lyckas med den bild jag hade målat upp i huvudet så var jag tvungen att ställa om och använda mig utav en teknik som är ganska svår att lyckas med. Det innebär att jag för-fokuserar kamera och objektiv på utvald plats där jag tror att själva dyket kommer att inträffa.
Foto: Sami Rahkonen
Sen är det bara att vänta och hoppas på att kungsfiskaren kommer och sätter sig i rätt träd och att de småfiskar som kungsfiskaren jagar kommer att simma inom det lilla fokusområdet, som bara är några få centimeter i diameter, och att Kungsfiskaren sedan dyker där. Så ni förstår hur svårt det är att lyckas med en bra ”dykbild” av denna fågel.
Under mina två dagar vid denna plats så dök kungsfiskaren fyra gånger. Vid alla dessa fyra tillfällen lyckades jag fånga bilder på ögonblicket. Den kamera jag fotade med tar 10 bilder i sekunden, så det blev många bilder. Men tyvärr så dök kungsfiskaren nästan alltid någon centimeter för nära – eller för långt bort.
Foto: Sami Rahkonen
MEN! Det sista dyket som kungsfiskaren gjorde var nästan helt perfekt. Så 150 bilder och 13 timmar senare så hade jag mina alldeles egna dykbilder av denna otroligt vackra fågel – kungsfiskaren.
Foto: Sami Rahkonen
Under denna helg är det Vinterspår och jag kommer tillsammans med några fler fotografer från Lindesbergs fotoklubb att visa våra bildspel på bioduk i Folkets hus. Ni alla är välkomna. /Sami
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.