FotoFredag: På span efter kärlekskranka tuppar – orrspelen 2025 har börjat
Klockan 03.00 på fredagsmorgonen ljöd larmet. Det var dags att ge sig ut i vildmarken och beskåda 2025 års första orrspel.
På väg ut till spelplanen i skydd av mörkret. Foto: Sami Rahkonen
Jag och kompisen var på plats i området vid klockan 04.00 ungefär och sedan var det bara att ge sig ut till gömslet, som finns på en stor mosse i detta område. När vi hade installerat oss så tog det inte lång stund innan vi hörde dagens första fågel, som har ett sött litet läte. Det var den vackra Ljungpiparen – och det var inte bara en utan två.
Foto: Sami Rahkonen
Vid ca 05.30 så hörde vi några vingflax förbi gömslet och plötsligt så var spelet igång. Orrtupparna hade anlänt glada i hågen av upphetsning för vad som stod på spel. Vi kunde räkna till totalt 15 orrtuppar på spelplanen samtidigt.
Orrtupp. Foto: Sami Rahkonen
Detta var ett jättebra tecken för en lyckad morgon, men det var någonting som fattades därute på spelplanen… en eller flera höns. Det var ganska lugnt bland orrtupparna till en början under morgonen, men så sakteliga vaknade alla tupparna till och börja visa sig stora inför varandra i hopp om att någon höna skulle komma och spana in kraftmätningen.
Orrtupp i magiskt morgonljus. Foto: Sami Rahkonen
En timme senare så hände någonting ute på mossen. Alla orrtupparna ändrade rörelsemönster och började nästan springa i ett led. Av tidigare erfarenheter så visste jag vad detta berodde på. En höna hade anlänt till spelplanen. Orrtupparna blev alldeles till sig, men hönan var svårflörtad och flög ganska fort upp i ett träd – och så gjorde hon några gånger när herrarna visade sig lite för ivriga av hennes närvaro.
Svårflörtad orrhöna. Foto: Sami Rahkonen
Ibland flög hon bort helt från spelplanen för att sedan komma tillbaka.
Spelplanen. Foto: Sami Rahkonen
Inne i gömslet njöt vi för fulla muggar av ett mycket trevligt morgonljus och mycket aktivitet ute på mossen. Vid 08.30 flög alla orrtuppar efter den svårflörtade hönan, som nu flög ännu längre bort på mossen och satte punkt för spelet denna morgon. Som alltid är det en fin upplevelse att få starta vårsäsongen på detta vis. Det är helt underbart.
Foto: Sami RahkonenPå plats i gömslet. Selfie: Sami Rahkonen
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.