FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Jag började min dag med att åka ut mot Kilsbergen. På vägen dit passerade jag en sjö där jag snart såg en fisktärna jaga aktivt. Kilsbergen fick vänta – här var det läge att försöka fånga tärnan i jakten på föda. Jag hittade en lämplig plats att parkera bilen och tog sedan med mig en stol och satte mig vid sjökanten. Nu var det bara att vänta och hoppas att den skulle göra ett försök att fånga en fisk och att jag lyckades fånga den med kameran i just det ögonblicket.
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Det var fint väder med starka vindbyar denna dag och det märktes då fisktärnan gång på gång tog ny fart med hjälp av de starka vindarna. Efter 20 minuter så hittade den en liten vik som låg i skuggan – och där fanns fisken. För mig som fotograf var det svårt att hitta fokus på ett så litet motiv med en skog i bakgrunden från detta avstånd, men jag lyckades fånga några fotografier som jag ändå blev nöjd med.
Foto: Sami Rahkonen
Jag fortsatte sedan vidare och närmade mig nu Närkes Kil. Det finns ett skogsparti just där som jag och min själsfrände brukar stanna till vid när vi är ute och åker i området. I detta skogsparti har vi hittat många olika blommor och bär, men jag såg något helt annat denna dag. I en liten glipa mellan alla träd såg jag en tydlig solstråle som sedan blev flera och lös upp all vacker mossa inne i skogen. Jag var bara tvungen att stanna bilen och ta med mig kameran för att fotografera detta vackra scenario.
Foto: Sami Rahkonen
Dagen avslutades ute i Tysslingen, där fåglar brukar vara i fokus – men som så många gånger förr så ändrades mina planer då jag kom på nya idéer. Denna gång var min idé att fotografera en allé med mitt teleobjektiv.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.