INSÄNDARE/DEBATT: Vi måste vända på kommunens destruktiva politik för yngre och äldre i Lindesberg. Motion formar friska ungdomar.
Sedan hösten 2023 har barn och ungdomar i Hagaberg haft tillgång till gratis friskvårdsaktiviteter. Jag har flera gånger på lördagar passerat området kring Björkhagaskolan. Det är en fröjd att se på. Upp till 400 barn och ungdomar deltar. Där finns även många vuxna. Det spelar framför allt fotboll. De har också kunnat få hjälp med skolarbete. Aktiviteten startades av Ali Jamal Yassin som själv är uppvuxen i området. Han har fler vid sin sida som ledare. I samband med firandet av Nationaldagen hyllades han och två kamrater. Organisationen har tagit namnet Bergslagens IF.
Nu har kommunen satt stopp för verksamheten över sommaren. De få inte låna några lokaler i skolan för sina aktiviteter. De får inte disponera utrymme för att förvara material. Just nu har de en container som en lokal företagare lånat ut. De vuxna har tillgång till vatten i en vattenutkastare. Toaletter finns inte.
Det är trist. Vi vet att fysisk aktivitet förbättrar skolbetygen. Social- och polismyndigheter har i år tryckt på att barn och ungdomar måste få aktiveras i olika typer av fritidssysselsättningar. Då minskar mobbing, misshandel och stölder. Det är speciellt viktigt på sommaren då de lätt kan värvas till grövre brottsaktiviteter.
Ensamhet kan försämra hälsan för äldre.
Även äldre personer mår bara av att aktiveras. Undersökningar har visat att det gäller såväl fysiska, mentala som sociala aktiviteter. Ett vanligt problem är ensamhet. Därför är såväl PRO som SPF viktiga organisationer. Medlemmarna håller sig friskare och är mer aktiva. Här i stan har föreningarna upp till 600 medlemmar vardera. PRO har disponerat lokaler i Linden. De har varit lagom stora och är lätta att komma till. Nu kastas de ut. Kommunen har inte lämnat någon rimlig förklaring till åtgärden.
Ingemar Engstrand. Med stöd av Peter Jilke.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.