I höst axlar Andreas Palm flera tunga roller i musikalen om bandet Noice. Foto: Privat

Från Lindeskolans scen till Lilla Cirkus i Stockholm – Andreas fick drömroll i rockmusikal

22-åriga Andreas Palm från Lindesberg är van vid att stå på scenen. Under sina år på estetiska programmet vid Lindeskolan var han en flitig deltagare i diverse uppsättningar och konserter. Drömmen var att någon gång få stå på en riktigt stor scen, en dröm som nu blivit verklighet, när rockmusikalen om bandet Noice har premiär under hösten.
– Jag är jättetacksam för mina år på estetiska med Ingeborg, Jesper och alla duktiga lärare, säger Andreas.

Under slutet av 70-talet var det svenska pop- och rockbandet Noice omåttligt populära, när de i princip slog igenom över en natt med debutalbumet Tonårsdrömmar. Berättelsen om Noice är dock inte enbart en framgångssaga, flera motgångar och tragedier drabbade medlemmarna, och under hösten berättas deras historia i rockmusikalen Noice – Du lever bara en gång, som sätts upp på Lilla Cirkus i Stockholm, med Lindesbergskillen Andreas Palm i flera av rollerna.

– Jag var tidigare med i ett pojkband som ställde upp i Lilla Melodifestivalen. Där fick vi jobba lite med Peo Thyrén, som faktiskt var en av originalmedlemmarna i Noice. Sedan dess hade jag ingen kontakt med honom, förrän han helt plötsligt hörde av sig och berättade att man skulle sätta upp en musikal om bandet och tyckte att jag skulle casta för den, berättar Andreas.

Sagt och gjort, Andreas begav sig till Stockholm där han genomgick hela castingprocessen, och belönades med flera roller i den kommande musikalen.

– Förutom att jag spelar gitarr och bas både på och bakom scenen, så är vi flera skådespelare som spelar flera roller. Jag är bland annat en bandmedlems lillebror, gitarristen Robert Liman, den rollen delar jag med en kille som heter Isac Aspberg, och sedan spelar jag även en medlem i ett annat känt band från den tiden, berättar Andreas hemlighetsfullt.

Andreas i uppsättningen Press Start på Lindeskolan. Arkivfoto: Camilla Lagerman

För Andreas, som inte var något jättefan av punkmusik blev det en ny upplevelse, och idag uppskattar han bandets musik på ett helt annat sätt.

– Nu när man har grottat ner sig i texterna och deras historia så förstår man att mycket av det är djupt.

Torsdagen den 11 november är det efterlängtad premiär för musikalen, som blivit mer än ett år försenad på grund av pandemin. Under hösten och vintern spelas den inte mindre än 35 gånger på Lilla Cirkus i Stockholm.

– Nu känns det jätteroligt att vara igång, det här är ju en stor dröm som går i uppfyllelse, avslutar Andreas.

Andreas står dock på scenen redan på söndag, då han tillsammans med vännen Albin Fagrell gästar konserten för Världens Barn i Lindeskolans aula.

Publicerad 13 september 2021 klockan 15:00

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Nu är nomineringen öppen till årets pedagogiska pris. Foto: Lindesbergs kommun

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?

Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.

2 februari 2026 klockan 10:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”

På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.

2 februari 2026 klockan 09:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan. - En man i 70...

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i sommar. Dock inte helt självvalt, då han enligt flera säkra källor ska ha önskat att arbeta kvar ett år till.
– Staffans vilja har varit att fortsätta ett år till, och jag tycker att det här är ovärdigt, säger Anders Persson som är lärare på skolan.

30 januari 2026 klockan 15:23 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.

30 januari 2026 klockan 17:40 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud ...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som ...
29 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bild från Lindesbergs kommun.

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”

Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.

28 januari 2026 klockan 15:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare

I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.

28 januari 2026 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta ...

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet fö...

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
21 januari 2026 av Anna Fryxell
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-20

2026-01-20

2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-02-02 20:54