I höst axlar Andreas Palm flera tunga roller i musikalen om bandet Noice. Foto: Privat
Från Lindeskolans scen till Lilla Cirkus i Stockholm – Andreas fick drömroll i rockmusikal
22-åriga Andreas Palm från Lindesberg är van vid att stå på scenen. Under sina år på estetiska programmet vid Lindeskolan var han en flitig deltagare i diverse uppsättningar och konserter. Drömmen var att någon gång få stå på en riktigt stor scen, en dröm som nu blivit verklighet, när rockmusikalen om bandet Noice har premiär under hösten.
– Jag är jättetacksam för mina år på estetiska med Ingeborg, Jesper och alla duktiga lärare, säger Andreas.
Under slutet av 70-talet var det svenska pop- och rockbandet Noice omåttligt populära, när de i princip slog igenom över en natt med debutalbumet Tonårsdrömmar. Berättelsen om Noice är dock inte enbart en framgångssaga, flera motgångar och tragedier drabbade medlemmarna, och under hösten berättas deras historia i rockmusikalen Noice – Du lever bara en gång, som sätts upp på Lilla Cirkus i Stockholm, med Lindesbergskillen Andreas Palm i flera av rollerna.
– Jag var tidigare med i ett pojkband som ställde upp i Lilla Melodifestivalen. Där fick vi jobba lite med Peo Thyrén, som faktiskt var en av originalmedlemmarna i Noice. Sedan dess hade jag ingen kontakt med honom, förrän han helt plötsligt hörde av sig och berättade att man skulle sätta upp en musikal om bandet och tyckte att jag skulle casta för den, berättar Andreas.
Sagt och gjort, Andreas begav sig till Stockholm där han genomgick hela castingprocessen, och belönades med flera roller i den kommande musikalen.
– Förutom att jag spelar gitarr och bas både på och bakom scenen, så är vi flera skådespelare som spelar flera roller. Jag är bland annat en bandmedlems lillebror, gitarristen Robert Liman, den rollen delar jag med en kille som heter Isac Aspberg, och sedan spelar jag även en medlem i ett annat känt band från den tiden, berättar Andreas hemlighetsfullt.
Andreas i uppsättningen Press Start på Lindeskolan. Arkivfoto: Camilla Lagerman
För Andreas, som inte var något jättefan av punkmusik blev det en ny upplevelse, och idag uppskattar han bandets musik på ett helt annat sätt.
– Nu när man har grottat ner sig i texterna och deras historia så förstår man att mycket av det är djupt.
Torsdagen den 11 november är det efterlängtad premiär för musikalen, som blivit mer än ett år försenad på grund av pandemin. Under hösten och vintern spelas den inte mindre än 35 gånger på Lilla Cirkus i Stockholm.
– Nu känns det jätteroligt att vara igång, det här är ju en stor dröm som går i uppfyllelse, avslutar Andreas.
Andreas står dock på scenen redan på söndag, då han tillsammans med vännen Albin Fagrell gästar konserten för Världens Barn i Lindeskolans aula.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FotoFredag: Fullmåne och kärlek
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den h...
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...