I höst axlar Andreas Palm flera tunga roller i musikalen om bandet Noice. Foto: Privat
Från Lindeskolans scen till Lilla Cirkus i Stockholm – Andreas fick drömroll i rockmusikal
22-åriga Andreas Palm från Lindesberg är van vid att stå på scenen. Under sina år på estetiska programmet vid Lindeskolan var han en flitig deltagare i diverse uppsättningar och konserter. Drömmen var att någon gång få stå på en riktigt stor scen, en dröm som nu blivit verklighet, när rockmusikalen om bandet Noice har premiär under hösten.
– Jag är jättetacksam för mina år på estetiska med Ingeborg, Jesper och alla duktiga lärare, säger Andreas.
Under slutet av 70-talet var det svenska pop- och rockbandet Noice omåttligt populära, när de i princip slog igenom över en natt med debutalbumet Tonårsdrömmar. Berättelsen om Noice är dock inte enbart en framgångssaga, flera motgångar och tragedier drabbade medlemmarna, och under hösten berättas deras historia i rockmusikalen Noice – Du lever bara en gång, som sätts upp på Lilla Cirkus i Stockholm, med Lindesbergskillen Andreas Palm i flera av rollerna.
– Jag var tidigare med i ett pojkband som ställde upp i Lilla Melodifestivalen. Där fick vi jobba lite med Peo Thyrén, som faktiskt var en av originalmedlemmarna i Noice. Sedan dess hade jag ingen kontakt med honom, förrän han helt plötsligt hörde av sig och berättade att man skulle sätta upp en musikal om bandet och tyckte att jag skulle casta för den, berättar Andreas.
Sagt och gjort, Andreas begav sig till Stockholm där han genomgick hela castingprocessen, och belönades med flera roller i den kommande musikalen.
– Förutom att jag spelar gitarr och bas både på och bakom scenen, så är vi flera skådespelare som spelar flera roller. Jag är bland annat en bandmedlems lillebror, gitarristen Robert Liman, den rollen delar jag med en kille som heter Isac Aspberg, och sedan spelar jag även en medlem i ett annat känt band från den tiden, berättar Andreas hemlighetsfullt.
Andreas i uppsättningen Press Start på Lindeskolan. Arkivfoto: Camilla Lagerman
För Andreas, som inte var något jättefan av punkmusik blev det en ny upplevelse, och idag uppskattar han bandets musik på ett helt annat sätt.
– Nu när man har grottat ner sig i texterna och deras historia så förstår man att mycket av det är djupt.
Torsdagen den 11 november är det efterlängtad premiär för musikalen, som blivit mer än ett år försenad på grund av pandemin. Under hösten och vintern spelas den inte mindre än 35 gånger på Lilla Cirkus i Stockholm.
– Nu känns det jätteroligt att vara igång, det här är ju en stor dröm som går i uppfyllelse, avslutar Andreas.
Andreas står dock på scenen redan på söndag, då han tillsammans med vännen Albin Fagrell gästar konserten för Världens Barn i Lindeskolans aula.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...