Det är på dagen ett år sedan trafikskolan Körkortscenter startade i Lindesberg. Idag kan den unga lärarduon Camilla och Roger blicka tillbaka på ett år fyllt av framgångar. Årsdagen ska naturligtvis firas, vilket man valt göra med att ha öppet hus med fika och rabatterade priser som en extra påtår.
Tiden går fort när man har roligt. På bara ett år har nykomlingen Körkortscenter gått från nykomling till etablerad skola. Och roligt har personalen på skolan haft under året som gått – inte minst då man valt att marknadsföra sig på ett annorlunda sätt. Det gäller att bjuda lite på sig själv, konstaterar Roger Almgren.
-Ja, det måste man göra ibland. Sen om det uppskattas är det ju extra kul, berättar Roger med ett brett leende. I skolans annonsering har temat varit allt från skidsemester i Alperna till häxeri och spöklikt stuk runt Påsken.
På ettårsdagen konstaterar Camilla och Roger att man står sig bra mot andra skolor. Över 300 elever har skrivits in under det första året och andelen som klarat slutproven står sig procentuellt mycket bra. Konceptet är enkelt – att vara sig själva och skapa god elevkontakt.
-Det är väldigt viktigt för eleven att känna sig trygg, därför är det oerhört viktigt att ha en bra kontakt med sin elev, säger Camilla.
Även om det varit ett händelserikt år, vill man nu helst blicka framåt på vad som komma skall. Bland annat talas det om att anställa ytterligare en lärare. Dessutom är det på gång en ny utbildning – för elevens förälder, vän eller bekant. Snart gäller nämligen nya regler för privat övningskörning.
-Alla som vill köra privat måste ha gått en handledarutbildning. Anledningen att detta krav ställs på privat övningskörning beror på att många olyckor sker varje år med privata ”lärare”, säger Roger.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.