På lördag i nästa vecka kommer Martin Stenmarck till Lindesberg i sällskap med jazztrion JETS för att ge ”ett akustiskt äventyr” i Lindeskolans aula. Nu har Du chansen att gå på konserten helt gratis.
För ett par veckor sedan kunde LindeNytt berätta att den populära artisten Martin Stenmarck är aktuell för en miniturné i höst där Lindesberg är en av orterna han har ringat in på turnékartan. (Läs tidigare artikel här) Med lite drygt en vecka kvar till Stenmarcks gig i stan, lottar LindeNytt ut fribiljetter till de akustiska bravader han lovat att ställa till med under sitt besök här. För att vara med i utlottningen, se frågan nedan:
Friplåtar till konserten
2005 vann Martin Stenmarck Melodifestivalen och fick representera Sverige i Eurovision Song Contest, där Martin sjöng in riket på en 19:e plats. Låten Martin framförde handlar om en ökänd, amerikansk ökenstad som är känd för att inte vara just ”öken”. Vad heter låten?
OBS! Tävlingen är stängd
Rätt svar var: Las Vegas
Grattis till Inger Sundblad, Monica Thörnefall och Susanne Kanlén.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.