Idag lade regeringen fram ett förslag som mer eller mindre gör det fritt fram att bygga hus nära sjöar och vattendrag. En av anledningarna till lättnaderna i strandskyddet, är att man vill främja landsbygdsutvecklingen. Lindesbergs kommunalråd ställer sig positiv till exploatering av områden som hittills varit omöjligt att få tillstånd att bygga på.-Det kan naturligtvis ge viss draghjälp åt Bergslagskommunerna, att fler vill bo här helt enkelt, kommenterar han.
I Lindesbergs kommun finns nära 500 sjöar. Många av dessa har redan idag strandnärabebyggelse och utmärkta förutsättningar för fortsatt exploatering. Men det har varit nära totalt omöjligt för kommunen att låta exploatera dessa platser på grund av rådande lagstiftning: strandskyddet.
För knappt ett år sedan kom Miljödepartementet med ett förslag om att strandskyddet måste skrivas om och anpassas till de regionala behoven och möjligheterna i landets kommuner. I korthet vill man att kommunerna själva får avgöra var man får eller inte får bygga hus runt om våra sjöar.
Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson tycker förslaget är bra och ser gärna att man bygger fler hus i strandnära lägen.
-Jag tycker det här är bra eftersom vi skapar nya möjligheter och bättre förutsättningar för att utvecklas. Inte minst i befolkningsfrågan, säger Anders Larsson.
Andra positiva effekter som förväntas följa av den nya lagstiftningen, är att byggbranschen och hela byggindustrin får draghjälp. Får folket möjligheten att bygga såväl villor som fritidshus ökar följaktligen sysselsättningen för byggföretagen och enskilda hantverkare.
En annan vinnargrupp är markägarna vars tomter får ett nytt marknadsläge.
För Lindesbergs del ser Anders Larsson det lämpligast med en fortsatt exploatering kring våra större sjöar, t ex Råsvalen och Lindesjön med flera.
-Ja, inledningsvis är det lämpligast att låta exploatera sjöar som redan har en bebyggelse. Sedan får man naturligtvis ta ställning till andra platser också om det finns anledning till det, avslutar han.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.