Idag lade regeringen fram ett förslag som mer eller mindre gör det fritt fram att bygga hus nära sjöar och vattendrag. En av anledningarna till lättnaderna i strandskyddet, är att man vill främja landsbygdsutvecklingen. Lindesbergs kommunalråd ställer sig positiv till exploatering av områden som hittills varit omöjligt att få tillstånd att bygga på.-Det kan naturligtvis ge viss draghjälp åt Bergslagskommunerna, att fler vill bo här helt enkelt, kommenterar han.
I Lindesbergs kommun finns nära 500 sjöar. Många av dessa har redan idag strandnärabebyggelse och utmärkta förutsättningar för fortsatt exploatering. Men det har varit nära totalt omöjligt för kommunen att låta exploatera dessa platser på grund av rådande lagstiftning: strandskyddet.
För knappt ett år sedan kom Miljödepartementet med ett förslag om att strandskyddet måste skrivas om och anpassas till de regionala behoven och möjligheterna i landets kommuner. I korthet vill man att kommunerna själva får avgöra var man får eller inte får bygga hus runt om våra sjöar.
Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson tycker förslaget är bra och ser gärna att man bygger fler hus i strandnära lägen.
-Jag tycker det här är bra eftersom vi skapar nya möjligheter och bättre förutsättningar för att utvecklas. Inte minst i befolkningsfrågan, säger Anders Larsson.
Andra positiva effekter som förväntas följa av den nya lagstiftningen, är att byggbranschen och hela byggindustrin får draghjälp. Får folket möjligheten att bygga såväl villor som fritidshus ökar följaktligen sysselsättningen för byggföretagen och enskilda hantverkare.
En annan vinnargrupp är markägarna vars tomter får ett nytt marknadsläge.
För Lindesbergs del ser Anders Larsson det lämpligast med en fortsatt exploatering kring våra större sjöar, t ex Råsvalen och Lindesjön med flera.
-Ja, inledningsvis är det lämpligast att låta exploatera sjöar som redan har en bebyggelse. Sedan får man naturligtvis ta ställning till andra platser också om det finns anledning till det, avslutar han.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.