Idag lade regeringen fram ett förslag som mer eller mindre gör det fritt fram att bygga hus nära sjöar och vattendrag. En av anledningarna till lättnaderna i strandskyddet, är att man vill främja landsbygdsutvecklingen. Lindesbergs kommunalråd ställer sig positiv till exploatering av områden som hittills varit omöjligt att få tillstånd att bygga på.-Det kan naturligtvis ge viss draghjälp åt Bergslagskommunerna, att fler vill bo här helt enkelt, kommenterar han.
I Lindesbergs kommun finns nära 500 sjöar. Många av dessa har redan idag strandnärabebyggelse och utmärkta förutsättningar för fortsatt exploatering. Men det har varit nära totalt omöjligt för kommunen att låta exploatera dessa platser på grund av rådande lagstiftning: strandskyddet.
För knappt ett år sedan kom Miljödepartementet med ett förslag om att strandskyddet måste skrivas om och anpassas till de regionala behoven och möjligheterna i landets kommuner. I korthet vill man att kommunerna själva får avgöra var man får eller inte får bygga hus runt om våra sjöar.
Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson tycker förslaget är bra och ser gärna att man bygger fler hus i strandnära lägen.
-Jag tycker det här är bra eftersom vi skapar nya möjligheter och bättre förutsättningar för att utvecklas. Inte minst i befolkningsfrågan, säger Anders Larsson.
Andra positiva effekter som förväntas följa av den nya lagstiftningen, är att byggbranschen och hela byggindustrin får draghjälp. Får folket möjligheten att bygga såväl villor som fritidshus ökar följaktligen sysselsättningen för byggföretagen och enskilda hantverkare.
En annan vinnargrupp är markägarna vars tomter får ett nytt marknadsläge.
För Lindesbergs del ser Anders Larsson det lämpligast med en fortsatt exploatering kring våra större sjöar, t ex Råsvalen och Lindesjön med flera.
-Ja, inledningsvis är det lämpligast att låta exploatera sjöar som redan har en bebyggelse. Sedan får man naturligtvis ta ställning till andra platser också om det finns anledning till det, avslutar han.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.