Idag lade regeringen fram ett förslag som mer eller mindre gör det fritt fram att bygga hus nära sjöar och vattendrag. En av anledningarna till lättnaderna i strandskyddet, är att man vill främja landsbygdsutvecklingen. Lindesbergs kommunalråd ställer sig positiv till exploatering av områden som hittills varit omöjligt att få tillstånd att bygga på.-Det kan naturligtvis ge viss draghjälp åt Bergslagskommunerna, att fler vill bo här helt enkelt, kommenterar han.
I Lindesbergs kommun finns nära 500 sjöar. Många av dessa har redan idag strandnärabebyggelse och utmärkta förutsättningar för fortsatt exploatering. Men det har varit nära totalt omöjligt för kommunen att låta exploatera dessa platser på grund av rådande lagstiftning: strandskyddet.
För knappt ett år sedan kom Miljödepartementet med ett förslag om att strandskyddet måste skrivas om och anpassas till de regionala behoven och möjligheterna i landets kommuner. I korthet vill man att kommunerna själva får avgöra var man får eller inte får bygga hus runt om våra sjöar.
Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson tycker förslaget är bra och ser gärna att man bygger fler hus i strandnära lägen.
-Jag tycker det här är bra eftersom vi skapar nya möjligheter och bättre förutsättningar för att utvecklas. Inte minst i befolkningsfrågan, säger Anders Larsson.
Andra positiva effekter som förväntas följa av den nya lagstiftningen, är att byggbranschen och hela byggindustrin får draghjälp. Får folket möjligheten att bygga såväl villor som fritidshus ökar följaktligen sysselsättningen för byggföretagen och enskilda hantverkare.
En annan vinnargrupp är markägarna vars tomter får ett nytt marknadsläge.
För Lindesbergs del ser Anders Larsson det lämpligast med en fortsatt exploatering kring våra större sjöar, t ex Råsvalen och Lindesjön med flera.
-Ja, inledningsvis är det lämpligast att låta exploatera sjöar som redan har en bebyggelse. Sedan får man naturligtvis ta ställning till andra platser också om det finns anledning till det, avslutar han.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.