50 aktiva idrottare från hela landet tilldelas Riksidrottsförbundets och Svenska Spels elitidrottsstipendium 2021–2022, på vardera 50 000 kronor. I listan över de talangfulla idrottarna finns bland annat Alexander Dahlin och Ida Eriksson från Frövi Judo.
Det gångna året har inneburit stora utmaningar för många idrottare, föreningar och förbund. Förutom de ekonomiska svårigheter som coronapandemin medfört har många elitidrottare också fått uppleva flyttade och inställda tävlingar och tvingats planera om för att anpassa till helt nya förhållanden och tidsplaner. För judon, som är en kontaktsport, blev många träningar inställda eller förflyttade utomhus under pandemin.
– Elitidrottsstipendium för att möjliggöra dubbla karriärer är ett av de viktigaste sociala stödsystemen i svensk elitidrott. Att kunna kombinera elitidrott och utbildning är en avgörande skyddsfaktor i en ung människas liv. Elitidrotts- och utbildningssatsningen sammanfaller oftast i en kritisk ålder mellan 20–30 år och ett stipendium gör stor skillnad för att stärka elitidrottssatsningen och möjliggöra studier vid en högskola eller ett universitet, säger Kent Lindahl, sakkunnig i dubbla karriärer på Riksidrottsförbundet i ett pressmeddelande.
Utöver det ekonomiska stödet på 50 000 kronor vardera som stipendiet medför erbjuds även de aktiva stöd från avdelningen Elitidrottstöd på Riksidrottsförbundet inom bland annat idrottspsykologi och idrottsmedicin.
– Svenska Spel är svensk idrotts största sponsor och talangutveckling är något som ligger oss varmt om hjärtat. Att kombinera en elitsatsning med studier kräver både ett enormt engagemang och mycket vilja. Vi är glada över att kunna hjälpa stipendiaterna att förverkliga sina drömmar, både i och utanför klassrummet, säger Nicklas Biverståhl, sponsringschef Svenska Spel i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.