Judo-VM i Doha startade redan i söndags, och under morgondagen är det dags för Anna Bernholm och Ida Eriksson, båda från Frövi Judo, att ställa sig på mästerskapsmattan. Båda frövitalangerna tävlar i klassen -70 kilo, men kommer inte möta varandra förrän det blir dags att göra upp om de finaste placeringarna.
– Har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Anna Bernholm landande i Doha under måndagseftermiddagen och några timmar senare anslöt även Ida Eriksson till huvudstaden i Qatar. När LindeNytt når den talangfulla duon under tisdagen är de ute i solskenet med 35 graders värme, efter ett inledande judopass.
– Det är skönt att få resan ur kroppen, vi har kört igenom våra gruppstrategier och våra kast. Sedan blir det ungefär samma sak imorgon, men då har man kanske hunnit kika lite på de man ska möta och anpassa det lite efter det. Men det här är sådant som vi tränar på hemma också, så det är inget nytt, berättar Ida.
– Det är bra att gå in med en tydlig fightplan. Jag behöver gå ner lite i vikt också, inte mycket men lite grann i alla fall, säger Anna.
Imorgon, torsdag, är det dags för Anna och Ida att ge sig in i mästerskapet, något de gör under förmiddagen. Fram tills dess är det fullt fokus på uppladdning, och målsättningen för de båda är glasklar.
– Det är klart att man alltid vill göra så bra som möjligt, och det tror jag att vi båda har chans att göra, säger Ida.
– Jag tar det match för match, och ska göra det jag har kommit fram till att jag ska göra. Men har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Vore det drömmen att möta Ida i final?
– Ja, det vore ju superhäftigt, skrattar Anna.
Tävlingen startar klockan 9.30, svensk tid, imorgon torsdag. Livestream finns via judotv.com.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.