Judo-VM i Doha startade redan i söndags, och under morgondagen är det dags för Anna Bernholm och Ida Eriksson, båda från Frövi Judo, att ställa sig på mästerskapsmattan. Båda frövitalangerna tävlar i klassen -70 kilo, men kommer inte möta varandra förrän det blir dags att göra upp om de finaste placeringarna.
– Har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Anna Bernholm landande i Doha under måndagseftermiddagen och några timmar senare anslöt även Ida Eriksson till huvudstaden i Qatar. När LindeNytt når den talangfulla duon under tisdagen är de ute i solskenet med 35 graders värme, efter ett inledande judopass.
– Det är skönt att få resan ur kroppen, vi har kört igenom våra gruppstrategier och våra kast. Sedan blir det ungefär samma sak imorgon, men då har man kanske hunnit kika lite på de man ska möta och anpassa det lite efter det. Men det här är sådant som vi tränar på hemma också, så det är inget nytt, berättar Ida.
– Det är bra att gå in med en tydlig fightplan. Jag behöver gå ner lite i vikt också, inte mycket men lite grann i alla fall, säger Anna.
Imorgon, torsdag, är det dags för Anna och Ida att ge sig in i mästerskapet, något de gör under förmiddagen. Fram tills dess är det fullt fokus på uppladdning, och målsättningen för de båda är glasklar.
– Det är klart att man alltid vill göra så bra som möjligt, och det tror jag att vi båda har chans att göra, säger Ida.
– Jag tar det match för match, och ska göra det jag har kommit fram till att jag ska göra. Men har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Vore det drömmen att möta Ida i final?
– Ja, det vore ju superhäftigt, skrattar Anna.
Tävlingen startar klockan 9.30, svensk tid, imorgon torsdag. Livestream finns via judotv.com.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.