Judo-VM i Doha startade redan i söndags, och under morgondagen är det dags för Anna Bernholm och Ida Eriksson, båda från Frövi Judo, att ställa sig på mästerskapsmattan. Båda frövitalangerna tävlar i klassen -70 kilo, men kommer inte möta varandra förrän det blir dags att göra upp om de finaste placeringarna.
– Har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Anna Bernholm landande i Doha under måndagseftermiddagen och några timmar senare anslöt även Ida Eriksson till huvudstaden i Qatar. När LindeNytt når den talangfulla duon under tisdagen är de ute i solskenet med 35 graders värme, efter ett inledande judopass.
– Det är skönt att få resan ur kroppen, vi har kört igenom våra gruppstrategier och våra kast. Sedan blir det ungefär samma sak imorgon, men då har man kanske hunnit kika lite på de man ska möta och anpassa det lite efter det. Men det här är sådant som vi tränar på hemma också, så det är inget nytt, berättar Ida.
– Det är bra att gå in med en tydlig fightplan. Jag behöver gå ner lite i vikt också, inte mycket men lite grann i alla fall, säger Anna.
Imorgon, torsdag, är det dags för Anna och Ida att ge sig in i mästerskapet, något de gör under förmiddagen. Fram tills dess är det fullt fokus på uppladdning, och målsättningen för de båda är glasklar.
– Det är klart att man alltid vill göra så bra som möjligt, och det tror jag att vi båda har chans att göra, säger Ida.
– Jag tar det match för match, och ska göra det jag har kommit fram till att jag ska göra. Men har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Vore det drömmen att möta Ida i final?
– Ja, det vore ju superhäftigt, skrattar Anna.
Tävlingen startar klockan 9.30, svensk tid, imorgon torsdag. Livestream finns via judotv.com.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.