Judo-VM i Doha startade redan i söndags, och under morgondagen är det dags för Anna Bernholm och Ida Eriksson, båda från Frövi Judo, att ställa sig på mästerskapsmattan. Båda frövitalangerna tävlar i klassen -70 kilo, men kommer inte möta varandra förrän det blir dags att göra upp om de finaste placeringarna.
– Har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Anna Bernholm landande i Doha under måndagseftermiddagen och några timmar senare anslöt även Ida Eriksson till huvudstaden i Qatar. När LindeNytt når den talangfulla duon under tisdagen är de ute i solskenet med 35 graders värme, efter ett inledande judopass.
– Det är skönt att få resan ur kroppen, vi har kört igenom våra gruppstrategier och våra kast. Sedan blir det ungefär samma sak imorgon, men då har man kanske hunnit kika lite på de man ska möta och anpassa det lite efter det. Men det här är sådant som vi tränar på hemma också, så det är inget nytt, berättar Ida.
– Det är bra att gå in med en tydlig fightplan. Jag behöver gå ner lite i vikt också, inte mycket men lite grann i alla fall, säger Anna.
Imorgon, torsdag, är det dags för Anna och Ida att ge sig in i mästerskapet, något de gör under förmiddagen. Fram tills dess är det fullt fokus på uppladdning, och målsättningen för de båda är glasklar.
– Det är klart att man alltid vill göra så bra som möjligt, och det tror jag att vi båda har chans att göra, säger Ida.
– Jag tar det match för match, och ska göra det jag har kommit fram till att jag ska göra. Men har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Vore det drömmen att möta Ida i final?
– Ja, det vore ju superhäftigt, skrattar Anna.
Tävlingen startar klockan 9.30, svensk tid, imorgon torsdag. Livestream finns via judotv.com.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.