Judo-VM i Doha startade redan i söndags, och under morgondagen är det dags för Anna Bernholm och Ida Eriksson, båda från Frövi Judo, att ställa sig på mästerskapsmattan. Båda frövitalangerna tävlar i klassen -70 kilo, men kommer inte möta varandra förrän det blir dags att göra upp om de finaste placeringarna.
– Har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Anna Bernholm landande i Doha under måndagseftermiddagen och några timmar senare anslöt även Ida Eriksson till huvudstaden i Qatar. När LindeNytt når den talangfulla duon under tisdagen är de ute i solskenet med 35 graders värme, efter ett inledande judopass.
– Det är skönt att få resan ur kroppen, vi har kört igenom våra gruppstrategier och våra kast. Sedan blir det ungefär samma sak imorgon, men då har man kanske hunnit kika lite på de man ska möta och anpassa det lite efter det. Men det här är sådant som vi tränar på hemma också, så det är inget nytt, berättar Ida.
– Det är bra att gå in med en tydlig fightplan. Jag behöver gå ner lite i vikt också, inte mycket men lite grann i alla fall, säger Anna.
Imorgon, torsdag, är det dags för Anna och Ida att ge sig in i mästerskapet, något de gör under förmiddagen. Fram tills dess är det fullt fokus på uppladdning, och målsättningen för de båda är glasklar.
– Det är klart att man alltid vill göra så bra som möjligt, och det tror jag att vi båda har chans att göra, säger Ida.
– Jag tar det match för match, och ska göra det jag har kommit fram till att jag ska göra. Men har jag en bra dag kan det räcka långt, absolut, och det är ju det jag hoppas på, förklarar Anna.
Vore det drömmen att möta Ida i final?
– Ja, det vore ju superhäftigt, skrattar Anna.
Tävlingen startar klockan 9.30, svensk tid, imorgon torsdag. Livestream finns via judotv.com.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.