Foto: Ida Lindkvist

Fullsatt när körer enades

Två körer tillsammans i församlingshemmet, samspelta, välövade och så mäktig sång. Det kan med Andra Ord inte bli annat än Harmoni. 

I församlingshemmet har klockan slagit 19.00 och det är fullsatt så till den sista stolen. Man har lyckats rota fram ett par extra sittplatser men det är med nöd och näppe som de får plats. Att både manskören Harmoni och den för nuvarande renodlade kvinnokören Andra Ord är populära är inte någon hemlighet. Det blir tyst i lokalen och körerna gör entré. Harmonikarlarna i svarta matchande skjortor med röda knappar och hängslen, Andra Ord-tjejerna i enhetligt vitt. Damer på de främre raderna, herrarna där bakom. Efter den inledande sången greppar Maria Persson, Andra Ord, och Christian Kokvik, Harmoni, varsin mikrofon. 
– Vi representerar den största blandade kören i Lindesbergs historia. Det är första gången som vi gör något sådant här tillsammans, förutom vid jul och julkonsert så är det här första riktiga rejäla gången. Våra övningar tillsammans har varit helt fantastiskt roliga, säger Christian med värme. 

Christian fortsätter att berätta om Andra Ord, att de alldeles nyligen firade 10 år med en jubileumskonsert. Att det från början var tänkt att vara en blandkör, men männen, de har istället dragits till Harmoni. Därefter är det dags för konsertens första solist att ta ton, Anna Öhmar som inleder sången ”Joyful, Joyful”. 


Anna Öhmar tar solo-ton. 


Det blir Marias tur att presentera Harmonikören. 
– Harmoni är lite äldre, det ser man ju tydligt, eller hur?! De föddes 1911, då var det nio stycken som satt och kuckelurade och kom på att en manskör vill vi ha, säger Maria med ett leende. 

1976 ville man ha kvinnor framför kören, och två olika damer ledde kören fram till 2013 då körens nuvarande dirigent Rickard Larsson tog över. 
– De får ett år på sig, sedan får de bekänna färg, sa Rickard till mig, berättar Maria och fortsätter: Och med facit i hand så kan vi väl säga att de målar i samma målarbok, på samma sida och med samma färg. Så han har väl klarat det med bravur! 



Andra Ord har varit i bland annat Järnboås och Karlskoga och sjungit, men Maria erkänner att herrarna har kommit lite längre som faktiskt varit och framträtt i Notre Dame. 
– Men vi har ju 94 år på oss så tänk vad vi ska åstadkomma, konstaterar Maria och tillägger: 

– Deras Caprice har hållit på sedan -85 och det är ett fantastiskt arrangemang. De är superbra på arrangera det och det är som att vara i en storstad. Nu senast såldes det nästan 3000 biljetter. Vi har sjungit i Viker för 12 personer. 



Fortsättningsvis sjunger Harmoni ”Drömmar”, något som Maria beskriver som ett klassiskt manskörsstycke. Efteråt applåderas det högt och frenetiskt i lokalen. 

Inför nästa låt tillsammans ger sig plötsligt körerna ut bland publiken, omringar de förvånade gästerna. Coldplays ”Fix You” sjungs med rena, klara toner. Meningarna delas upp bland några av körmedlemmarna och publiken får vrida sina huvud för att se var sången kommer ifrån, refrängen gör man tillsammans. Och känslan är optimal, mäktig och enad.  


Körerna omringade publiken. 
Publicerad 19 maj 2015 klockan 21:03

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Fialotta Bratt, Valmyndigheten

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com

12 september 2026 klockan 19:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete f...

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?

11 september 2026 klockan 13:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt åskoväder. ...
11 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
11 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.

10 september 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.

10 september 2026 klockan 09:27 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när ...

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Daniel Andersson. Foto: Liberalerna. Montage.

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.

8 september 2026 klockan 09:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster ...

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har ...

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster

Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare ...

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen

Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där ...

7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt

Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.

2 september 2026 klockan 17:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Långdragen debatt om skolans framtid i kommunen
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var ...
2 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. ...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela...
1 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-26

2026-08-25

2026-09-14 09:50