Första september firar Funcks gym i Stråssa ett år! Foto: Ida Lindkvist

Funcks Gym ”får fem av fem solar”

Första september förra året öppnade Funcks Gym i Stråssa, och under den gånga tiden har man bland annat hunnit med att expandera ytan och passerat över 100 medlemmar. Ägarna Mats och Bitte Funck konstaterar nöjt att det varit ett bra år som gått över förväntan.

För ett år sedan hade ännu inte färgen på väggarna inne på Funcks gym hunnit torka, inför öppningen fanns det fortfarande mycket kvar att göra. Idag är det ordning och redo, många olika sorters maskiner som kan mätta alla muskelgrupper. Ägarna Mats och Bitte Funck har dessutom tagit över källarvåningen.

– Vi har expanderat 100%, här nere höll de på med skytte innan men de lade ner och jag fick ta över. Så nu har vi all cardio härnere, att ha löpbanden däruppe stal så mycket yta, säger Mats.

– När vi hade löpbanden däruppe hade vi färre, så det blev kö fram till de, tillägger Bitte.

Jim Eriksson och Patrik Persson värmer upp på bandet. Foto: Ida Lindkvist
Jim Eriksson och Patrik Persson värmer upp på bandet. Foto: Ida Lindkvist

Därtill finns två rum där det tidigare i Stråssas historia bland annat bedrivits frisersalong. Där finns nu maskiner för ben samt lyftställningar. Mats har fått knacka ner en stor vägg för att man smidigt och enkelt ska kunna gå emellan de två rummen.
– Ja, jag har haft lite att göra, men det är bara kul. Vi har kommit långt på ett år, konstaterar Mats och fortsätter:

– Det har varit över förväntan, tycker jag, det har slagit väl ut och vi har fått så god respons av ortsbefolkningen, de är väldigt tacksamma och glada att det finns ett gym! Tanken var att folk skulle komma och träna för att må bra, jag tänkte att jag provar och det gick ju faktiskt skapligt.

Två nya rum med träningsredskap. Foto: Ida Lindkvist
Två nya rum med träningsredskap. Foto: Ida Lindkvist

I dagsläget har gymmet omkring 90 medlemmar, men har varit uppe i 150 stycken innan sommaren, den årstiden som vanligtvis drar ner lite på besökarna. Mats berättar att man kunnat notera gymbesökare dels från orten, men också från orterna runtomkring, såsom Löa, Vasselhyttan och Storå. Även från Lindesberg åker vissa för att träna hos Funck.
– Här kan man få gratis PT-hjälp. Det är lite skillnad, annars är det ofta väldigt dyrt. Men Mats tycker att det är så viktigt att träna rätt så han tar ingenting för det. Det lönar sig ofta i längden att hjälpa människor att träna rätt, säger Bitte.

– Det var roligt att se i vintras, då var det fullt på parkeringen! Det var ungefär 20 stycken här på kvällen som tränade.

Mats hjälper sin fru Bitte med dagens träning. Foto: Ida Lindkvist
Mats hjälper sin fru Bitte med dagens träning. Foto: Ida Lindkvist

– Ja, det har blivit lite av en mötesplats, vi har bott här i 10 år, innan jag öppnade kände jag kanske 99%, nu är man tjenis med alla, tillägger Mats leende och Bitte säger:

– Det finns ingenting annat i byn som sammanstrålar, här har man fått kontakt med många som man aldrig pratat med förut. Vi behöver någon form av mötesplats. Det har öppet mellan 6 på morgonen till 22 på kvällen, då borde alla kunna hitta en tid som passar dem. En del kommer hit när de vet att det är mycket folk, och en del vill träna mer ensamma.

I källaren står Jim Eriksson och Patrik Persson och värmer upp på varsitt löpband. Det är inte första gången de är här.

Jim Eriksson har ökat på tempot på löpbandet. Foto: Ida Lindkivst
Jim Eriksson har ökat på tempot på löpbandet. Foto: Ida Lindkivst

– Det är bra!, säger Patrik om gymmet.

– Det får fem av fem solar!

 

 

 

 

 

 

 

Publicerad 6 augusti 2015 klockan 14:04

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Besökare och utställare kom från när och fjärran för att uppleva SHRA:s stora motorfest - Vårmönstringen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.

9 maj 2026 klockan 21:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Foto: Timmy Lundegård

Krog kan bli av med tillståndet – nu skärper man rutinerna inför helgens stora fest

Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.

7 maj 2026 klockan 14:18 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i ...
6 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena...
6 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria ...
5 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad ...

Anders Carlsson. kårchef i Lindesberg. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.

30 april 2026 klockan 12:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och ...

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll

Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre ...

Polisens tack efter lugn helg

Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med ...

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”

Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när ...

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Foto: Camilla Lagerman

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.

25 april 2026 klockan 14:52 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden ...
25 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera ...
24 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-04-20

2026-04-20

2026-04-18

2026-04-18

2026-04-17

2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-05-10 09:06