Första september firar Funcks gym i Stråssa ett år! Foto: Ida Lindkvist
Funcks Gym ”får fem av fem solar”
Första september förra året öppnade Funcks Gym i Stråssa, och under den gånga tiden har man bland annat hunnit med att expandera ytan och passerat över 100 medlemmar. Ägarna Mats och Bitte Funck konstaterar nöjt att det varit ett bra år som gått över förväntan.
Annons
För ett år sedan hade ännu inte färgen på väggarna inne på Funcks gym hunnit torka, inför öppningen fanns det fortfarande mycket kvar att göra. Idag är det ordning och redo, många olika sorters maskiner som kan mätta alla muskelgrupper. Ägarna Mats och Bitte Funck har dessutom tagit över källarvåningen.
– Vi har expanderat 100%, här nere höll de på med skytte innan men de lade ner och jag fick ta över. Så nu har vi all cardio härnere, att ha löpbanden däruppe stal så mycket yta, säger Mats.
– När vi hade löpbanden däruppe hade vi färre, så det blev kö fram till de, tillägger Bitte.
Jim Eriksson och Patrik Persson värmer upp på bandet. Foto: Ida Lindkvist
Därtill finns två rum där det tidigare i Stråssas historia bland annat bedrivits frisersalong. Där finns nu maskiner för ben samt lyftställningar. Mats har fått knacka ner en stor vägg för att man smidigt och enkelt ska kunna gå emellan de två rummen.
– Ja, jag har haft lite att göra, men det är bara kul. Vi har kommit långt på ett år, konstaterar Mats och fortsätter:
– Det har varit över förväntan, tycker jag, det har slagit väl ut och vi har fått så god respons av ortsbefolkningen, de är väldigt tacksamma och glada att det finns ett gym! Tanken var att folk skulle komma och träna för att må bra, jag tänkte att jag provar och det gick ju faktiskt skapligt.
Två nya rum med träningsredskap. Foto: Ida Lindkvist
I dagsläget har gymmet omkring 90 medlemmar, men har varit uppe i 150 stycken innan sommaren, den årstiden som vanligtvis drar ner lite på besökarna. Mats berättar att man kunnat notera gymbesökare dels från orten, men också från orterna runtomkring, såsom Löa, Vasselhyttan och Storå. Även från Lindesberg åker vissa för att träna hos Funck.
– Här kan man få gratis PT-hjälp. Det är lite skillnad, annars är det ofta väldigt dyrt. Men Mats tycker att det är så viktigt att träna rätt så han tar ingenting för det. Det lönar sig ofta i längden att hjälpa människor att träna rätt, säger Bitte.
– Det var roligt att se i vintras, då var det fullt på parkeringen! Det var ungefär 20 stycken här på kvällen som tränade.
Mats hjälper sin fru Bitte med dagens träning. Foto: Ida Lindkvist
– Ja, det har blivit lite av en mötesplats, vi har bott här i 10 år, innan jag öppnade kände jag kanske 99%, nu är man tjenis med alla, tillägger Mats leende och Bitte säger:
– Det finns ingenting annat i byn som sammanstrålar, här har man fått kontakt med många som man aldrig pratat med förut. Vi behöver någon form av mötesplats. Det har öppet mellan 6 på morgonen till 22 på kvällen, då borde alla kunna hitta en tid som passar dem. En del kommer hit när de vet att det är mycket folk, och en del vill träna mer ensamma.
I källaren står Jim Eriksson och Patrik Persson och värmer upp på varsitt löpband. Det är inte första gången de är här.
Jim Eriksson har ökat på tempot på löpbandet. Foto: Ida Lindkivst
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...