Första september firar Funcks gym i Stråssa ett år! Foto: Ida Lindkvist
Funcks Gym ”får fem av fem solar”
Första september förra året öppnade Funcks Gym i Stråssa, och under den gånga tiden har man bland annat hunnit med att expandera ytan och passerat över 100 medlemmar. Ägarna Mats och Bitte Funck konstaterar nöjt att det varit ett bra år som gått över förväntan.
För ett år sedan hade ännu inte färgen på väggarna inne på Funcks gym hunnit torka, inför öppningen fanns det fortfarande mycket kvar att göra. Idag är det ordning och redo, många olika sorters maskiner som kan mätta alla muskelgrupper. Ägarna Mats och Bitte Funck har dessutom tagit över källarvåningen.
– Vi har expanderat 100%, här nere höll de på med skytte innan men de lade ner och jag fick ta över. Så nu har vi all cardio härnere, att ha löpbanden däruppe stal så mycket yta, säger Mats.
– När vi hade löpbanden däruppe hade vi färre, så det blev kö fram till de, tillägger Bitte.
Jim Eriksson och Patrik Persson värmer upp på bandet. Foto: Ida Lindkvist
Därtill finns två rum där det tidigare i Stråssas historia bland annat bedrivits frisersalong. Där finns nu maskiner för ben samt lyftställningar. Mats har fått knacka ner en stor vägg för att man smidigt och enkelt ska kunna gå emellan de två rummen.
– Ja, jag har haft lite att göra, men det är bara kul. Vi har kommit långt på ett år, konstaterar Mats och fortsätter:
– Det har varit över förväntan, tycker jag, det har slagit väl ut och vi har fått så god respons av ortsbefolkningen, de är väldigt tacksamma och glada att det finns ett gym! Tanken var att folk skulle komma och träna för att må bra, jag tänkte att jag provar och det gick ju faktiskt skapligt.
Två nya rum med träningsredskap. Foto: Ida Lindkvist
I dagsläget har gymmet omkring 90 medlemmar, men har varit uppe i 150 stycken innan sommaren, den årstiden som vanligtvis drar ner lite på besökarna. Mats berättar att man kunnat notera gymbesökare dels från orten, men också från orterna runtomkring, såsom Löa, Vasselhyttan och Storå. Även från Lindesberg åker vissa för att träna hos Funck.
– Här kan man få gratis PT-hjälp. Det är lite skillnad, annars är det ofta väldigt dyrt. Men Mats tycker att det är så viktigt att träna rätt så han tar ingenting för det. Det lönar sig ofta i längden att hjälpa människor att träna rätt, säger Bitte.
– Det var roligt att se i vintras, då var det fullt på parkeringen! Det var ungefär 20 stycken här på kvällen som tränade.
Mats hjälper sin fru Bitte med dagens träning. Foto: Ida Lindkvist
– Ja, det har blivit lite av en mötesplats, vi har bott här i 10 år, innan jag öppnade kände jag kanske 99%, nu är man tjenis med alla, tillägger Mats leende och Bitte säger:
– Det finns ingenting annat i byn som sammanstrålar, här har man fått kontakt med många som man aldrig pratat med förut. Vi behöver någon form av mötesplats. Det har öppet mellan 6 på morgonen till 22 på kvällen, då borde alla kunna hitta en tid som passar dem. En del kommer hit när de vet att det är mycket folk, och en del vill träna mer ensamma.
I källaren står Jim Eriksson och Patrik Persson och värmer upp på varsitt löpband. Det är inte första gången de är här.
Jim Eriksson har ökat på tempot på löpbandet. Foto: Ida Lindkivst
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...