På söndag startar IDROTT FÖR ALLA i Lindesberg Arena, som riktar sig till personer med olika funktionsvariationer och som vill prova på sport, friidrott eller andra pulshöjande aktiviteter som t.ex. att plöja igenom en hinderbana.
– Det här riktar sig till personer i alla åldrar och målsättningen är att vi skall få ihop en grupp som träffas varje söndag och håller igång, berättar Jesper Almlöf som tillsammans med Marie Arenvang står bakom initiativet.
För en tid sedan tog initiativtagarna Jesper och Marie kontakt med föreningen LIF Lindesberg i hopp om att där kunna skapa en grund för traktens unga och vuxna med funktionsvariation, som vill hålla på med sport och idrott under lättsamma former. Föreningen var snabb med att öppna en välkomnande famn, berättar Jesper Almlöf.
– Vi fick ett jättefint bemötande, det fanns ingen tvekan alls. De tyckte det var en mycket bra idé och IDROTT FÖR ALLA blir inte en ny förening under LIF Lindesberg utan kommer att ingå i LIF Lindesberg, berättar Jesper Almlöf.
Sedan dess har Jesper och Marie försökt att sprida budskapet om satsningen.
– Vi har gjort ett utskick som har gått till olika LSS-boenden och specialenheten, så nu hoppas vi bara att det blir många som kommer på söndag, så vi får en bra start på det här, säger Jesper Almlöf.
Tanken med satsningen är inte enbart att få fler människor att aktivera sig. Jesper trycker på en annan viktig punkt som finns i föreningslivet oavsett inriktning.
– Den sociala biten är minst lika viktig. Gemenskapen, att träffas och umgås. Det är viktigt för alla människor, så är det bara. IDROTT FÖR ALLA är tänkt att även ge detta till deltagarna, så det handlar inte enbart om att prova på sport eller friidrott, säger Almlöf.
Upplägget på söndag erbjuder deltagarna olika bollsporter, friidrott samt en hinderbana. Ingen föranmälan krävs och de tre första söndagarna är kostnadsfria – därefter kostar det 300 kr att bli medlem.
IDROTT FÖR ALLA
Lindesberg Arena, söndag 1 september kl. 17-18
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.