Gåfotboll är en relativt ny sport i Sverige, och precis som namnet avslöjar är det fotboll i gångfart, där det är förbjudet att springa. På torsdagen fick ett gäng nyfikna seniorer från PRO Lindesberg testa att spela, under ledning av IFK Lindesberg och Örebro läns idrottsförbund.
Det var ett glatt och något nervöst gäng från PRO Lindesberg som på torsdagen samlades i Fritidsbyn för att prova på den nya sportformen gåfotboll.
– I Lindesbergs kommun är 24,5% av befolkningen 65 år eller äldre, och det är jätteviktigt att aktivera äldre precis som yngre. Vi tycker att man ska kunna idrotta hela livet, och därför är det roligt när en förening som IFK Lindesberg vill bredda sin verksamhet och hitta en helt ny målgrupp, berättade Jonas Karlsson från Örebro läns idrottsförbund och fortsatte:
– I Nora finns det en gäng damer som träffas och spelar varannan vecka, där är en av deltagarna 90 år, så det passar verkligen alla åldrar.
Reglerna i gåfotboll bygger i grunden på ”vanliga” fotbollsregler, men med några viktiga skillnader. Bland annat är det förbjudet att springa eller jogga, inga tacklingar är tillåtna men däremot är kroppskontakt okej, inga bollar får spelas högre än midjehöjd och glidtacklingar är strängt förbjudna.
Efter en stunds uppvärmning inne i fotbollshallen var det dags för lagindelning och sedan blåstes spelet igång. Då man var ett tjugotal spelare fick man använda sig av två planer, på den ena var Jonas Karlsson domare, och på den andra Petter Carlsson från IFK Lindesberg. Ett av lagen fick dessutom förstärkning av Linda Svahn (S) som bjudits in för att prova på att spela.
Det dröjde inte länge innan den första avblåsningen kom på plan 1 efter att en spelare sprungit, och spelarna intygade skrattandes att det var svårt att hålla sig från att springa.
– Jag kommer på mig själv hela tiden med att springa, det fick man ju inte! berättar en av de glada spelarna som stolt avslöjar att han fyller 85 år i sommar.
På båda planerna skrattas det för fullt när bollen färdas fram och tillbaka över konstgräset, och visst anar man att många av dagens spelare kommer att fortsätta med gåfotboll även i framtiden.
En man i 30-årsåldern misstänks för att under tisdagen ha hotat flera personer på en plats i centrala Lindesberg. Enligt initiala uppgifter skall mannen ha varit beväpnad med något slags tillhygge.
– Vi fick larm om att tre personer befinner sig på den här platsen, varav en av dem är väldigt påverkad och hotfull mot andra människor. Han hade ett tillhygge, utan att gå in på närmare detaljer, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.
På lördag gästar en av landets absolut största artister, Ulf Lundell, scenen i Lindesberg Arena. Konserten som är det sista stoppet på hans stora sommarturné kan även komma att bli en av Lundells sista livespelningar, något som eventstrateg Jeanette Andersson hoppas kunna locka storpublik.
– Han har själv sagt att det här är hans absolut sista sommarturné, och vi är det sista stoppet, säger hon till LindeNytt.
Vid 18-tiden på söndagen larmades polisen om ett pågående inbrott i Lindeskolan.
Inför fredagens lunchtävlingar så hade kusken, Valentin Prevost, stora delar av familjen på plats för en trevlig lunch på travet. När Gävlekusken senare under dagen skrällde till med seger, tillsammans med Fläsk Ken, så hördes den stora glädjen från familjen som hejade vid mållinjen.
– Det är kul att de är på plats, säger Valentin Prevost.
I slutet av förra veckan kammade Frövi Judos supertalang Ingrid Nilsson hem ett välförtjänt guld vid Ungdoms-OS i Slovakien. Nu väntar nya utmaningar för 17-åringen som nyligen blivit uttagen till U18-VM som avgörs i Sarajevo senare i augusti.
För att möta sina kunders behov gör Blombergska Bokhandeln i Lindesberg en stor satsning på e-handeln och startar upp en egen webbutik i Ugglans regi med ett större sortiment än man tidigare har kunnat erbjuda.
– Vi hoppas nå ut till konsumenter som bor längre bort och även de i närområdet som inte har möjlighet att ta sig till bokhandeln, förklarar butiksägaren Christina Orrbo.
Från en av salarna i Lindesberg Arena hörs en blandning av musik och skratt. Det är nämligen här som en av de kommunala sommarlovsaktiviteterna huserar, danslägret. – Det är första gången jag gör det här, jag har inte dansat förut men ledarna säger att vi har lärt oss snabbt. Det är roligt, de klappar och är glada för att vi har lärt oss stegen, säger lägerdeltagaren Lova Storm glatt.
Dagens minst sagt utlovade heta temperaturer fick mängder av invånare att vallfärda till badplatser runt om i kommunen. LindeNytt tog tillfället i akt att göra ett besök vid Ölsjöbadet i Ramsberg som blivit framröstat för andra året i rad av P4 Örebros lyssnare till länets bästa badplats.