Inga Ängsteg från Ramsberg vill att det skall vara roligt att bo i Lindesbergs kommun - oavsett om man bor ute i skogen eller i en större tätort. Foto: Centerpartiet i Lindesberg

Går till val med ”ung entusiasm och gammal erfarenhet”

Centerpartiet i Lindesberg har presenterat sitt ”team” inför valet 2018, som beskrivs som jämställt, mänskligt och något som kan representera alla generationer – i hela kommunen.

Centerns kommunvalslista består av 13 kvinnor och 12 män. Med en yngsta ålder på 22 år till äldsta på 77 år, menar partiet att man representerar alla i Lindesbergs kommun.
I det förra valet fick partiet sex mandat – nu hoppas man på fler.

– Förhoppningen är att det går ännu bättre i valet nu i höst. Förutsättningarna för det är goda, säger Jonas Kleber, ordförande, med hänvisning till kommunvalslistans jämställda status.

– Det visar att vi verkligen är ett jämställt parti. Det gör att vi har ett helhetsperspektiv i vår politik. Den är varken kvinnlig eller manlig utan rent av väldigt mänsklig, säger Kleber i ett pressutskick.

Jonas Kleber toppar listan följt av kommunalrådet Susanne Karlsson. Av de tio första namnen är sex kvinnor.

Inga Ängsteg. Foto: Centerpartiet i Lindesberg

En av dem är Inga Ängsteg, 55 år, från Ramsberg. Inga är skogstekniker och ansvarig för Grimsö Viltskadecenter.

– Jag har varit engagerad i Centerpartiet under några år. Nu är jag beredd att ta ett större ansvar och bli mer aktiv. Jag ska arbeta för att det ska bli roligt att bo i vår kommun oavsett om vi bor längst ut i skogen eller ”mitt i stan”.
Vi ska kunna utvecklas som människor i vår kommun oavsett om vi är unga, äldre, nyanlända eller aktiva företagare mitt i livet.
Jag hoppas kunna bidra med kompetens inom de gröna näringarna som jord, skog jakt och viltförvaltning men också inom utbildning, omsorg och förtagande, säger Inga Ängsteg i pressmeddelandet.

Yngst på listan är Linda Palm från Vedevåg – partiets äldsta representant är Kerstin Jönsson från Guldsmedshyttan. Medelåldern i vallistan är runt 50.

Jonas Kleber (c). Foto: Fredrik Norman

– Det gör att vi har en bra blandning av ”ung entusiasm och gammal erfarenhet”. Men här kan vi göra mer genom att försöka attrahera ännu fler yngre så att de får ett större utrymme för sina hjärtefrågor, säger Jonas Kleber.

Vidare i pressmeddelandet trycker partiet på att listan representerar hela kommunen – inte bara de större tätorterna: ”T.ex. kommer fyra personer på listan från Lindesbergs samhälle/tätort medan 21 personer kommer från övriga kommunen.”

– Det gör att vi verkligen kan hävda att vi känner hela vår kommun. Vi vet att människor har olika behov om de bor i en tätort eller på landsbygden. Det gäller för oss att balansera dessa intressen så att hela vår kommun utvecklas på ett sätt som alla har glädje och nytta av.

– I Centerpartiet är vi engagerade även i frågor som rör integrationen. Jag är glad över att vi har Emmanuel Hakizimana, Frövi, med på vår lista. Men vi behöver fler personer med den erfarenhet han har med sig. Det skulle sannolikt innebära att integrationsarbetet skulle gå ännu bättre och fortare i vår kommun, avslutar Jonas Kleber.

Centerpartiets kommunvalslista
1. Jonas Kleber, 57 år, lantbrukare Fellingsbro
2. Susanne Karlsson, 51 år, kommunalråd, Lindesberg
3. Magnus Eriksson, 43 år, enhetschef, Vedevåg
4. Inga Ängsteg, 55 år, skogstekniker, Ramsberg
5. Johan Andersson, 41 år, bonde, Fellingsbro
6. Tuula Marjeta, 68 år, undersköterska, Rockhammar
7. Christina Pettersson, 70 år, sjuksköterska, Guldsmedshyttan
8. Maria-Pia Karlsson, 37 år, företagare, Spannarboda,
9. Björn Pettersson, 76 år, byggentreprenör, Rockhammar
10. Maud Segerstedt, 68 år, skolkonsult, Fellingsbro
11. Emmanuel Hakizimana, 52 år, Frövi
12. Linda Palm, 22 år, studerande, Vedevåg
13. Jenny Larsson, 34 år, studerande, Öskevik
14. Mathz Eriksson, 56 år socionom, Uskaboda,
15. Malin Rohde, 46 år, lärare, Lindesberg
16. Ulf Lager, 64 år, teknisk inköpare, Löa
17. Karl-Arne Löthgren, 76 år, lantbrukare, Fellingsbro
18. Anne Nyström, 44 år, VD, Lindesberg
19. Roland Rohde, 70 år, ekonom, Fellingsbro
20. Håkan Einarsson, 57 år, företagare, Lindesberg
21. Gullan Bergdahl, 64 år, massageterapeut, Fellingsbro
22. Anders Jansson, 35 år, entreprenör, Frövi
23. Liesel Ivarsson, 64 år, assistent, Fellingsbro
24. Arne Wikström, 73 år,  journalist, Fellingsbro
25. Kerstin Jönsson,77 år, pensionär, Guldsmedshyttan.

Publicerad 20 mars 2018 klockan 09:51

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige...

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...
14 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela ...
14 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar ...
14 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt...

Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag ...
7 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma ...
6 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-08-18 22:56