Inga Ängsteg från Ramsberg vill att det skall vara roligt att bo i Lindesbergs kommun - oavsett om man bor ute i skogen eller i en större tätort. Foto: Centerpartiet i Lindesberg

Går till val med ”ung entusiasm och gammal erfarenhet”

Centerpartiet i Lindesberg har presenterat sitt ”team” inför valet 2018, som beskrivs som jämställt, mänskligt och något som kan representera alla generationer – i hela kommunen.

Centerns kommunvalslista består av 13 kvinnor och 12 män. Med en yngsta ålder på 22 år till äldsta på 77 år, menar partiet att man representerar alla i Lindesbergs kommun.
I det förra valet fick partiet sex mandat – nu hoppas man på fler.

– Förhoppningen är att det går ännu bättre i valet nu i höst. Förutsättningarna för det är goda, säger Jonas Kleber, ordförande, med hänvisning till kommunvalslistans jämställda status.

– Det visar att vi verkligen är ett jämställt parti. Det gör att vi har ett helhetsperspektiv i vår politik. Den är varken kvinnlig eller manlig utan rent av väldigt mänsklig, säger Kleber i ett pressutskick.

Jonas Kleber toppar listan följt av kommunalrådet Susanne Karlsson. Av de tio första namnen är sex kvinnor.

Inga Ängsteg. Foto: Centerpartiet i Lindesberg

En av dem är Inga Ängsteg, 55 år, från Ramsberg. Inga är skogstekniker och ansvarig för Grimsö Viltskadecenter.

– Jag har varit engagerad i Centerpartiet under några år. Nu är jag beredd att ta ett större ansvar och bli mer aktiv. Jag ska arbeta för att det ska bli roligt att bo i vår kommun oavsett om vi bor längst ut i skogen eller ”mitt i stan”.
Vi ska kunna utvecklas som människor i vår kommun oavsett om vi är unga, äldre, nyanlända eller aktiva företagare mitt i livet.
Jag hoppas kunna bidra med kompetens inom de gröna näringarna som jord, skog jakt och viltförvaltning men också inom utbildning, omsorg och förtagande, säger Inga Ängsteg i pressmeddelandet.

Yngst på listan är Linda Palm från Vedevåg – partiets äldsta representant är Kerstin Jönsson från Guldsmedshyttan. Medelåldern i vallistan är runt 50.

Jonas Kleber (c). Foto: Fredrik Norman

– Det gör att vi har en bra blandning av ”ung entusiasm och gammal erfarenhet”. Men här kan vi göra mer genom att försöka attrahera ännu fler yngre så att de får ett större utrymme för sina hjärtefrågor, säger Jonas Kleber.

Vidare i pressmeddelandet trycker partiet på att listan representerar hela kommunen – inte bara de större tätorterna: ”T.ex. kommer fyra personer på listan från Lindesbergs samhälle/tätort medan 21 personer kommer från övriga kommunen.”

– Det gör att vi verkligen kan hävda att vi känner hela vår kommun. Vi vet att människor har olika behov om de bor i en tätort eller på landsbygden. Det gäller för oss att balansera dessa intressen så att hela vår kommun utvecklas på ett sätt som alla har glädje och nytta av.

– I Centerpartiet är vi engagerade även i frågor som rör integrationen. Jag är glad över att vi har Emmanuel Hakizimana, Frövi, med på vår lista. Men vi behöver fler personer med den erfarenhet han har med sig. Det skulle sannolikt innebära att integrationsarbetet skulle gå ännu bättre och fortare i vår kommun, avslutar Jonas Kleber.

Centerpartiets kommunvalslista
1. Jonas Kleber, 57 år, lantbrukare Fellingsbro
2. Susanne Karlsson, 51 år, kommunalråd, Lindesberg
3. Magnus Eriksson, 43 år, enhetschef, Vedevåg
4. Inga Ängsteg, 55 år, skogstekniker, Ramsberg
5. Johan Andersson, 41 år, bonde, Fellingsbro
6. Tuula Marjeta, 68 år, undersköterska, Rockhammar
7. Christina Pettersson, 70 år, sjuksköterska, Guldsmedshyttan
8. Maria-Pia Karlsson, 37 år, företagare, Spannarboda,
9. Björn Pettersson, 76 år, byggentreprenör, Rockhammar
10. Maud Segerstedt, 68 år, skolkonsult, Fellingsbro
11. Emmanuel Hakizimana, 52 år, Frövi
12. Linda Palm, 22 år, studerande, Vedevåg
13. Jenny Larsson, 34 år, studerande, Öskevik
14. Mathz Eriksson, 56 år socionom, Uskaboda,
15. Malin Rohde, 46 år, lärare, Lindesberg
16. Ulf Lager, 64 år, teknisk inköpare, Löa
17. Karl-Arne Löthgren, 76 år, lantbrukare, Fellingsbro
18. Anne Nyström, 44 år, VD, Lindesberg
19. Roland Rohde, 70 år, ekonom, Fellingsbro
20. Håkan Einarsson, 57 år, företagare, Lindesberg
21. Gullan Bergdahl, 64 år, massageterapeut, Fellingsbro
22. Anders Jansson, 35 år, entreprenör, Frövi
23. Liesel Ivarsson, 64 år, assistent, Fellingsbro
24. Arne Wikström, 73 år,  journalist, Fellingsbro
25. Kerstin Jönsson,77 år, pensionär, Guldsmedshyttan.

Publicerad 20 mars 2018 klockan 09:51

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.

27 februari 2026 klockan 15:39 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

25 februari 2026 klockan 09:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.

24 februari 2026 klockan 15:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Tv...
24 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...
22 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Privat

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.

20 februari 2026 klockan 15:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en trä...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.

20 februari 2026 klockan 10:08 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen

Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket vä...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner

Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhö...

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat...

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten...

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på ...

Talltita. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.

13 februari 2026 klockan 18:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
13 februari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-06

2026-02-06

2026-02-05

2026-02-04

2026-02-04

2026-02-27 17:14