Vattenkrig var mycket uppskattat i värmen av de mindre barnen. Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxens Sara Aspling laddar för träff. Foto: Camilla Lagerman
Brännbollen vanns av ungdomarna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Fusk enligt ungdomarna, men de vuxna tog hem segern. Foto: Camilla Lagerman
Irländsk julafton blev en minst sagt snurrig lek. Foto: Camilla Lagerman
Shetlandsponnyn Soote kom på besök. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Glädje och lek under Trygg Vuxens trivseldag
Vattenkrig var mycket uppskattat i värmen av de mindre barnen. Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxens Sara Aspling laddar för träff. Foto: Camilla Lagerman
Brännbollen vanns av ungdomarna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Fusk enligt ungdomarna, men de vuxna tog hem segern. Foto: Camilla Lagerman
Irländsk julafton blev en minst sagt snurrig lek. Foto: Camilla Lagerman
Shetlandsponnyn Soote kom på besök. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Glädje och lek under Trygg Vuxens trivseldag
Under en klarblå himmel och strålande sol genomförde Trygg Vuxen sin trivseldag under söndagen. På schemat stod en rad olika lekar och aktiviteter där fokus låg på att ha så roligt som möjligt.
– Det här är varför jag gör sådant här, säger Sara Aspling glatt och tittar bort på några ungdomar som närmast kiknar av skratt.
Brännboll är den första aktiviteten för dagen och gänget delas upp i två lag, ungdomar mot vuxna, för att göra det enkelt. Det visar sig ganska snabbt att trots en tävlingsinstinkt som heter duga, kvicka ben och en bra träff med brännbollsträt så är ungdomarna strået vassare och tar hem den första grensegern.
Efter en stunds vila och vattenpaus i skuggan är det dags för dragkamp, en gren som blev mycket jämnare än någon av deltagarna kunnat tro. Bäst av tre gäller, och den första matchen tar de vuxna hem ganska övertygande. Match två blir jämnare, men ungdomarna lyckas få de vuxna på fall, och det står nu 1-1. Den sista och avgörande matchen är mycket jämn och långdragen, men efter en hel del svett och nytillkomna valkar i händerna vinner till slut de vuxna.
Dragkampen vanns av de vuxna. Foto: Camilla Lagerman
Den avgörande grenen i kampen mellan lagen blir en stafett, där de ska hoppa säck, balansera en potatis på en sked, äta kex och försöka vissla och slutligen irländsk julafton. Det är otroligt varmt i solskenet, men det är inget som bekommer någon, nu är det endast vinst som gäller. Hysteriskt gapskratt utbryter när en efter en försöker vissla med munnen full av kex, ivrigt påhejade av lagkamraterna.
– Det här är varför jag gör sådant här, säger Sara Aspling glatt och tittar bort på några ungdomar som närmast kiknar av skratt.
Till sist går de vuxna segrande ur striden, och alla får pusta ut i skuggan. Under tiden leker de yngre barnen med vattenleksakerna, som blev otroligt populära och ett vattenkrig bryter ut. När plötsligt shetlandsponnyn Soote dyker upp, byts dock fokuset helt och barnen ställer sig istället på led för att få rida.
– Det är jätteroligt att vi faktiskt kunde genomföra det här, trots midsommarhelg och värme. Men jag blir lite besviken på engagemanget hos de vuxna, vi är jättemånga i gruppen på Facebook men ingen dyker upp när något ska göras, säger Sara besviket.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...