Vattenkrig var mycket uppskattat i värmen av de mindre barnen. Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxens Sara Aspling laddar för träff. Foto: Camilla Lagerman
Brännbollen vanns av ungdomarna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Fusk enligt ungdomarna, men de vuxna tog hem segern. Foto: Camilla Lagerman
Irländsk julafton blev en minst sagt snurrig lek. Foto: Camilla Lagerman
Shetlandsponnyn Soote kom på besök. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Glädje och lek under Trygg Vuxens trivseldag
Vattenkrig var mycket uppskattat i värmen av de mindre barnen. Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxens Sara Aspling laddar för träff. Foto: Camilla Lagerman
Brännbollen vanns av ungdomarna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Fusk enligt ungdomarna, men de vuxna tog hem segern. Foto: Camilla Lagerman
Irländsk julafton blev en minst sagt snurrig lek. Foto: Camilla Lagerman
Shetlandsponnyn Soote kom på besök. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Glädje och lek under Trygg Vuxens trivseldag
Under en klarblå himmel och strålande sol genomförde Trygg Vuxen sin trivseldag under söndagen. På schemat stod en rad olika lekar och aktiviteter där fokus låg på att ha så roligt som möjligt.
– Det här är varför jag gör sådant här, säger Sara Aspling glatt och tittar bort på några ungdomar som närmast kiknar av skratt.
Brännboll är den första aktiviteten för dagen och gänget delas upp i två lag, ungdomar mot vuxna, för att göra det enkelt. Det visar sig ganska snabbt att trots en tävlingsinstinkt som heter duga, kvicka ben och en bra träff med brännbollsträt så är ungdomarna strået vassare och tar hem den första grensegern.
Efter en stunds vila och vattenpaus i skuggan är det dags för dragkamp, en gren som blev mycket jämnare än någon av deltagarna kunnat tro. Bäst av tre gäller, och den första matchen tar de vuxna hem ganska övertygande. Match två blir jämnare, men ungdomarna lyckas få de vuxna på fall, och det står nu 1-1. Den sista och avgörande matchen är mycket jämn och långdragen, men efter en hel del svett och nytillkomna valkar i händerna vinner till slut de vuxna.
Dragkampen vanns av de vuxna. Foto: Camilla Lagerman
Den avgörande grenen i kampen mellan lagen blir en stafett, där de ska hoppa säck, balansera en potatis på en sked, äta kex och försöka vissla och slutligen irländsk julafton. Det är otroligt varmt i solskenet, men det är inget som bekommer någon, nu är det endast vinst som gäller. Hysteriskt gapskratt utbryter när en efter en försöker vissla med munnen full av kex, ivrigt påhejade av lagkamraterna.
– Det här är varför jag gör sådant här, säger Sara Aspling glatt och tittar bort på några ungdomar som närmast kiknar av skratt.
Till sist går de vuxna segrande ur striden, och alla får pusta ut i skuggan. Under tiden leker de yngre barnen med vattenleksakerna, som blev otroligt populära och ett vattenkrig bryter ut. När plötsligt shetlandsponnyn Soote dyker upp, byts dock fokuset helt och barnen ställer sig istället på led för att få rida.
– Det är jätteroligt att vi faktiskt kunde genomföra det här, trots midsommarhelg och värme. Men jag blir lite besviken på engagemanget hos de vuxna, vi är jättemånga i gruppen på Facebook men ingen dyker upp när något ska göras, säger Sara besviket.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Sture Åtterås, president för Lindesbergs Rotaryklubb överlämnade checkarna på 10 000 kronor vardera till Gun Andersson från Kristinakyrkan och kyrkoherde Matilda Hedrén från Linde bergslags församling. Foto: Jennie Einarsson
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, s...
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.