Vattenkrig var mycket uppskattat i värmen av de mindre barnen. Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxens Sara Aspling laddar för träff. Foto: Camilla Lagerman
Brännbollen vanns av ungdomarna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Fusk enligt ungdomarna, men de vuxna tog hem segern. Foto: Camilla Lagerman
Irländsk julafton blev en minst sagt snurrig lek. Foto: Camilla Lagerman
Shetlandsponnyn Soote kom på besök. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Glädje och lek under Trygg Vuxens trivseldag
Vattenkrig var mycket uppskattat i värmen av de mindre barnen. Foto: Camilla Lagerman
Trygg Vuxens Sara Aspling laddar för träff. Foto: Camilla Lagerman
Brännbollen vanns av ungdomarna. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Fusk enligt ungdomarna, men de vuxna tog hem segern. Foto: Camilla Lagerman
Irländsk julafton blev en minst sagt snurrig lek. Foto: Camilla Lagerman
Shetlandsponnyn Soote kom på besök. Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
Glädje och lek under Trygg Vuxens trivseldag
Under en klarblå himmel och strålande sol genomförde Trygg Vuxen sin trivseldag under söndagen. På schemat stod en rad olika lekar och aktiviteter där fokus låg på att ha så roligt som möjligt.
– Det här är varför jag gör sådant här, säger Sara Aspling glatt och tittar bort på några ungdomar som närmast kiknar av skratt.
Brännboll är den första aktiviteten för dagen och gänget delas upp i två lag, ungdomar mot vuxna, för att göra det enkelt. Det visar sig ganska snabbt att trots en tävlingsinstinkt som heter duga, kvicka ben och en bra träff med brännbollsträt så är ungdomarna strået vassare och tar hem den första grensegern.
Efter en stunds vila och vattenpaus i skuggan är det dags för dragkamp, en gren som blev mycket jämnare än någon av deltagarna kunnat tro. Bäst av tre gäller, och den första matchen tar de vuxna hem ganska övertygande. Match två blir jämnare, men ungdomarna lyckas få de vuxna på fall, och det står nu 1-1. Den sista och avgörande matchen är mycket jämn och långdragen, men efter en hel del svett och nytillkomna valkar i händerna vinner till slut de vuxna.
Dragkampen vanns av de vuxna. Foto: Camilla Lagerman
Den avgörande grenen i kampen mellan lagen blir en stafett, där de ska hoppa säck, balansera en potatis på en sked, äta kex och försöka vissla och slutligen irländsk julafton. Det är otroligt varmt i solskenet, men det är inget som bekommer någon, nu är det endast vinst som gäller. Hysteriskt gapskratt utbryter när en efter en försöker vissla med munnen full av kex, ivrigt påhejade av lagkamraterna.
– Det här är varför jag gör sådant här, säger Sara Aspling glatt och tittar bort på några ungdomar som närmast kiknar av skratt.
Till sist går de vuxna segrande ur striden, och alla får pusta ut i skuggan. Under tiden leker de yngre barnen med vattenleksakerna, som blev otroligt populära och ett vattenkrig bryter ut. När plötsligt shetlandsponnyn Soote dyker upp, byts dock fokuset helt och barnen ställer sig istället på led för att få rida.
– Det är jätteroligt att vi faktiskt kunde genomföra det här, trots midsommarhelg och värme. Men jag blir lite besviken på engagemanget hos de vuxna, vi är jättemånga i gruppen på Facebook men ingen dyker upp när något ska göras, säger Sara besviket.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...