På grund av det klassiska semestervädret i början av juli, så tvingades arrangören av det allmänna kräftfisket flytta fram årets första fiskekväll. Vattennivån i Lindesbergs farvatten var katastrofalt hög kort och gott. Nu ser dock prognoserna mycket bättre ut.
Kräftfisket kommer att arrangeras fredagen den 14:e augusti mellan klockan 17:00-00:00. På grund av att fisket har bytt datum två gånger under sommaren, har viss oreda och förvirring uppstått. Många av dem som tilldelats ett land verkar nämligen ha missat det nya datumet för fisket.
-Och risken är ju då att de missar sin chans, för under måndagskvällen måste man nämligen hämta ut fiskeutrustningen i vår lokal för att få vara med i fisket på fredag, berättar arrangören.
Att kräftfisket har flyttats två gånger beror på att det ursprungliga datumet krockade med den planerade musikfestivalen KRIS på Loppholmarna. Arrangörerna av fisket valde att tidigarelägga fisket till 31 juli istället. Men det var innan skyfallen drog in över nejden. Vattennivån blev helt enkelt på tok för hög för att genomföra kräftfisket och arrangören fick ånyo flytta fiskefesten.
-Nu ser allt bra ut. Vi har hållit koll på vattennivån under helgen och ser att det sjunker dag för dag. Prognoserna visar inte heller på några onormala nederbördsmängder varför vi har anledning att tro att fredagens fiske kommer att bli bra.
Men förvirringen kvarstår alltså. Föreningen har fått indikationer på att folk är ovetande om att det idag, måndag 10 augusti, är dags att hämta den fiskeutrustning som delas ut till alla som skall fiska.
-Vi hoppas verkligen att folk hinner ta till sig den här informationen och kommer till lokalen på Kullgatan 1 idag, avslutar man.
Representanter från Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening kommer att infinna sig på Kullgatan mellan klockan 16:00-19:00.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.