Bilden är tagen i samband med det senaste provfisket. Foto: Lindessjöns FVO
Gott hopp inför fisket: ”Ser bra ut”
Nu på fredag arrangeras sensommarens höjdpunkt för många. Det har blivit dags att ladda burarna och bege sig ut för allmänhetens kräftfiske – om man nu haft glädjen att tilldelas ett fiskeland. Men även om man deltagit i utlottningen och då missat chansen – så finns det en ny chans nu.
– Det finns cirka 15 land kvar, som de som har lottats inte har löst ut. Den som så vill kan höra av sig till oss, så ordnar vi ett land, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
På grund av ovädret ”Karl-Heinz”, som slog till i slutet av juli, har sommarens provfiske efter kräftor halkat efter. Vattenmassorna har helt enkelt gjort det svårt att genomföra – till alldeles nyligen. För ett par dagar sedan genomfördes ett sista provfiske – och resultatet ger hopp inför premiären.
– Det har blivit sammanlagt cirka 800 kräftor och det har varit bra storlek på fångsten också, så det ser faktiskt riktigt hyfsat ut, säger Kurt Ahlström, Lindessjöns FVO.
En laddning från Dalkarlshyttan som flyttas till Lindessjön. Foto: Lindessjöns FVO
De kräftor som tagits upp under provfisket, har som vanligt flyttats upp till Lindessjön och delar av Bottenån för att öka chanserna på platser som normalt har färre kräftor. Provfisket sker långt nedströms de fiskeland som finns för allmänheten i Dalkarlshyttan – detta för att inte påverka fisket negativt för de som ska fiska i ån.
Det enda orosmoln som hängt över arrangören i sommar, är det höga vattenflödet som kom orsakat av ovädret Karl-Heinz i slutet av juli. När LindeNytt pratade med arrangören då, hade man ändå hopp om att det skulle gå att genomföra på utsatt datum.
– Prognosen ser bra ut, för så länge det inte kommer mer regn på det här, så borde det hinna sjunka undan, kommenterade Ahlström då.
Så blev det också. Under augusti har vattennivån sjunkit ordentligt och med det har även vattenströmmarna lugnat sig.
– Jag tycker allt ser bra ut – bortsett från väderprognosen för fredagen som kunde varit lite bättre, men det är ju några dagar kvar så vi får hoppas på en bättre prognos innan det är dags, säger Kurt Ahlström.
Som vanligt råder förbud att vistas ute på sjön samt Bottenån från riksväg 68 till Stora Lindessjön. Förbudet gäller under tiden för kräftfisket, det vill säga från klockan 15.00 till midnatt.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...