Arkivbild

Gott om industrimark – men inga villatomter

Att bygga verksamhetslokaler är inga som helst problem i Lindesberg. För detta ändamålet finns det nästan hur mycket mark som helst just nu. Desto värre är det för den som söker en tomt att bygga sig en villa på.-Det finns egentligen inga villatomter alls, för de få som vi har kvar är ena riktiga skittomter, kommenterar Mats Larsson som är mark- och exploateringsingenjör på Lindesbergs kommun.

Norra delen av industriområdet har idag omkring 50 hektar ledig industrimark öppen för företagsetableringar. Området är den så kallade ”norra triangeln”, ett tidigare oexploaterat område som öppnades i samband med bygget av den nya industrirakan. Enligt Mats Larsson är intresset ganska stort för etableringar i området, vilket man naturligtvis är väldigt glada för.
Riktigt så glatt är det dock ej när människor vänder sig till kommunen för att hitta en bra tomt att bygga en bostad på. Villatomter är en extrem bristvara i Lindesberg stad.

Enligt mark- och exploateringsingenjör Mats Larsson är det verkligen hög tid att sjösätta nästa villatomtprojekt, gärna den fortsatta satsningen i Lindesby som det talats om tidigare.
-Det här borde ha gjorts för flera år sedan, för just nu har vi inget bra alternativ att erbjuda den som kommer till oss och frågar efter en tomt. Det finns idag en handfull lediga tomter i Linde, men det finns en anledning att de aldrig blivit sålda, berättar Mats Larsson.
Han syftar på hur dessa tomter ser ut, flera ligger i brant slänt och har egentligen inget attraktivt inslag som motvikt i vågskålen.
-Därför innebär en sådan tomt också en ekonomisk risk, påpekar Larsson.
Bygger man på sådan mark får man räkna med att göra en förlustaffär om man av någon anledning måste sälja huset ett par år senare.

Det finns egentligen bara ett alternativ som snabbt kan lösa bristen på villatomter i Lindesberg. Det är projektet Lindesby 2, en fortsatt satsning på det nya villaområdet väster om Lindeskolan, med närhet till Lindessjön och naturen i Torphyttan. Nu ligger ödet i politikernas händer.
Anders Ceder, Socialdemokraterna, instämmer med Mats Larsson om att detta ärende måste få högre prioritet.
-I Lindesby finns ju allt föreberett för fler villor, pengarna är redan investerade där och med anledning av det anser jag att Lindesby är det självklara valet, kommenterar Ceder.
Han understryker att detta är det bästa alternativet sett ur ett ekonomiskt perspektiv. Dessutom torde Lindesby 2 vara ett smidigare projekt att genomföra än alternativet Sörlunda i södra änden av sjön. I Sörlunda finns nämligen en kraftledning som måste grävas ner innan området kan exploateras. Bara det innebär en kostnad på minst tre miljoner kronor, en dyr startavgift som inte är tilltalande så länge Lindesby 2 ej har fullbordats.

Publicerad 19 oktober 2012 klockan 10:52

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Stefan Jansson lämnar Kulturskolan Garnalia efter 24 år. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen

Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.

19 februari 2026 klockan 11:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.

19 februari 2026 klockan 08:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner

Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhö...

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat...

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten...

Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar

14 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Talltita. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.

13 februari 2026 klockan 18:47 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hur ska vi göra med vården?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
13 februari 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hanna Christoffersson tillsammans med dagishunden Stella. Foto: Camilla Lagerman

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar

I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.

11 februari 2026 klockan 10:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt

Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra ...

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”

Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg ...

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlä...

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.

9 februari 2026 klockan 19:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Det blev hårda tag genom hela matchen. Domaren fick blåsa av matchen vid 17 tillfällen för utvisningar, vilket gav Lindlöven tre powerplaymål i mittperioden. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.

4 februari 2026 klockan 22:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal - ”...
4 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillv...
4 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till ...
3 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-03

2026-02-02

2026-02-02

2026-02-01

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-02-19 17:07