Att bygga verksamhetslokaler är inga som helst problem i Lindesberg. För detta ändamålet finns det nästan hur mycket mark som helst just nu. Desto värre är det för den som söker en tomt att bygga sig en villa på.-Det finns egentligen inga villatomter alls, för de få som vi har kvar är ena riktiga skittomter, kommenterar Mats Larsson som är mark- och exploateringsingenjör på Lindesbergs kommun.
Norra delen av industriområdet har idag omkring 50 hektar ledig industrimark öppen för företagsetableringar. Området är den så kallade ”norra triangeln”, ett tidigare oexploaterat område som öppnades i samband med bygget av den nya industrirakan. Enligt Mats Larsson är intresset ganska stort för etableringar i området, vilket man naturligtvis är väldigt glada för.
Riktigt så glatt är det dock ej när människor vänder sig till kommunen för att hitta en bra tomt att bygga en bostad på. Villatomter är en extrem bristvara i Lindesberg stad.
Enligt mark- och exploateringsingenjör Mats Larsson är det verkligen hög tid att sjösätta nästa villatomtprojekt, gärna den fortsatta satsningen i Lindesby som det talats om tidigare.
-Det här borde ha gjorts för flera år sedan, för just nu har vi inget bra alternativ att erbjuda den som kommer till oss och frågar efter en tomt. Det finns idag en handfull lediga tomter i Linde, men det finns en anledning att de aldrig blivit sålda, berättar Mats Larsson.
Han syftar på hur dessa tomter ser ut, flera ligger i brant slänt och har egentligen inget attraktivt inslag som motvikt i vågskålen.
-Därför innebär en sådan tomt också en ekonomisk risk, påpekar Larsson.
Bygger man på sådan mark får man räkna med att göra en förlustaffär om man av någon anledning måste sälja huset ett par år senare.
Det finns egentligen bara ett alternativ som snabbt kan lösa bristen på villatomter i Lindesberg. Det är projektet Lindesby 2, en fortsatt satsning på det nya villaområdet väster om Lindeskolan, med närhet till Lindessjön och naturen i Torphyttan. Nu ligger ödet i politikernas händer.
Anders Ceder, Socialdemokraterna, instämmer med Mats Larsson om att detta ärende måste få högre prioritet.
-I Lindesby finns ju allt föreberett för fler villor, pengarna är redan investerade där och med anledning av det anser jag att Lindesby är det självklara valet, kommenterar Ceder.
Han understryker att detta är det bästa alternativet sett ur ett ekonomiskt perspektiv. Dessutom torde Lindesby 2 vara ett smidigare projekt att genomföra än alternativet Sörlunda i södra änden av sjön. I Sörlunda finns nämligen en kraftledning som måste grävas ner innan området kan exploateras. Bara det innebär en kostnad på minst tre miljoner kronor, en dyr startavgift som inte är tilltalande så länge Lindesby 2 ej har fullbordats.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.