Att bygga verksamhetslokaler är inga som helst problem i Lindesberg. För detta ändamålet finns det nästan hur mycket mark som helst just nu. Desto värre är det för den som söker en tomt att bygga sig en villa på.-Det finns egentligen inga villatomter alls, för de få som vi har kvar är ena riktiga skittomter, kommenterar Mats Larsson som är mark- och exploateringsingenjör på Lindesbergs kommun.
Norra delen av industriområdet har idag omkring 50 hektar ledig industrimark öppen för företagsetableringar. Området är den så kallade ”norra triangeln”, ett tidigare oexploaterat område som öppnades i samband med bygget av den nya industrirakan. Enligt Mats Larsson är intresset ganska stort för etableringar i området, vilket man naturligtvis är väldigt glada för.
Riktigt så glatt är det dock ej när människor vänder sig till kommunen för att hitta en bra tomt att bygga en bostad på. Villatomter är en extrem bristvara i Lindesberg stad.
Enligt mark- och exploateringsingenjör Mats Larsson är det verkligen hög tid att sjösätta nästa villatomtprojekt, gärna den fortsatta satsningen i Lindesby som det talats om tidigare.
-Det här borde ha gjorts för flera år sedan, för just nu har vi inget bra alternativ att erbjuda den som kommer till oss och frågar efter en tomt. Det finns idag en handfull lediga tomter i Linde, men det finns en anledning att de aldrig blivit sålda, berättar Mats Larsson.
Han syftar på hur dessa tomter ser ut, flera ligger i brant slänt och har egentligen inget attraktivt inslag som motvikt i vågskålen.
-Därför innebär en sådan tomt också en ekonomisk risk, påpekar Larsson.
Bygger man på sådan mark får man räkna med att göra en förlustaffär om man av någon anledning måste sälja huset ett par år senare.
Det finns egentligen bara ett alternativ som snabbt kan lösa bristen på villatomter i Lindesberg. Det är projektet Lindesby 2, en fortsatt satsning på det nya villaområdet väster om Lindeskolan, med närhet till Lindessjön och naturen i Torphyttan. Nu ligger ödet i politikernas händer.
Anders Ceder, Socialdemokraterna, instämmer med Mats Larsson om att detta ärende måste få högre prioritet.
-I Lindesby finns ju allt föreberett för fler villor, pengarna är redan investerade där och med anledning av det anser jag att Lindesby är det självklara valet, kommenterar Ceder.
Han understryker att detta är det bästa alternativet sett ur ett ekonomiskt perspektiv. Dessutom torde Lindesby 2 vara ett smidigare projekt att genomföra än alternativet Sörlunda i södra änden av sjön. I Sörlunda finns nämligen en kraftledning som måste grävas ner innan området kan exploateras. Bara det innebär en kostnad på minst tre miljoner kronor, en dyr startavgift som inte är tilltalande så länge Lindesby 2 ej har fullbordats.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.