Att bygga verksamhetslokaler är inga som helst problem i Lindesberg. För detta ändamålet finns det nästan hur mycket mark som helst just nu. Desto värre är det för den som söker en tomt att bygga sig en villa på.-Det finns egentligen inga villatomter alls, för de få som vi har kvar är ena riktiga skittomter, kommenterar Mats Larsson som är mark- och exploateringsingenjör på Lindesbergs kommun.
Norra delen av industriområdet har idag omkring 50 hektar ledig industrimark öppen för företagsetableringar. Området är den så kallade ”norra triangeln”, ett tidigare oexploaterat område som öppnades i samband med bygget av den nya industrirakan. Enligt Mats Larsson är intresset ganska stort för etableringar i området, vilket man naturligtvis är väldigt glada för.
Riktigt så glatt är det dock ej när människor vänder sig till kommunen för att hitta en bra tomt att bygga en bostad på. Villatomter är en extrem bristvara i Lindesberg stad.
Enligt mark- och exploateringsingenjör Mats Larsson är det verkligen hög tid att sjösätta nästa villatomtprojekt, gärna den fortsatta satsningen i Lindesby som det talats om tidigare.
-Det här borde ha gjorts för flera år sedan, för just nu har vi inget bra alternativ att erbjuda den som kommer till oss och frågar efter en tomt. Det finns idag en handfull lediga tomter i Linde, men det finns en anledning att de aldrig blivit sålda, berättar Mats Larsson.
Han syftar på hur dessa tomter ser ut, flera ligger i brant slänt och har egentligen inget attraktivt inslag som motvikt i vågskålen.
-Därför innebär en sådan tomt också en ekonomisk risk, påpekar Larsson.
Bygger man på sådan mark får man räkna med att göra en förlustaffär om man av någon anledning måste sälja huset ett par år senare.
Det finns egentligen bara ett alternativ som snabbt kan lösa bristen på villatomter i Lindesberg. Det är projektet Lindesby 2, en fortsatt satsning på det nya villaområdet väster om Lindeskolan, med närhet till Lindessjön och naturen i Torphyttan. Nu ligger ödet i politikernas händer.
Anders Ceder, Socialdemokraterna, instämmer med Mats Larsson om att detta ärende måste få högre prioritet.
-I Lindesby finns ju allt föreberett för fler villor, pengarna är redan investerade där och med anledning av det anser jag att Lindesby är det självklara valet, kommenterar Ceder.
Han understryker att detta är det bästa alternativet sett ur ett ekonomiskt perspektiv. Dessutom torde Lindesby 2 vara ett smidigare projekt att genomföra än alternativet Sörlunda i södra änden av sjön. I Sörlunda finns nämligen en kraftledning som måste grävas ner innan området kan exploateras. Bara det innebär en kostnad på minst tre miljoner kronor, en dyr startavgift som inte är tilltalande så länge Lindesby 2 ej har fullbordats.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.