Förberedelserna inför skyltsöndagen pågår för fullt och nu står också en grann gran på plats i Flugparken. Den är hämtad från skogen i trakten av Guldsmedshyttan. Läs mer om söndagens program.
Föreningen Linde City och Lions Club Lindesberg arrangerar dagen tillsammans.
– Vi blir fler och fler medlemmar. Senast i dag fick vi en ny medlem, berättar Anette Jacobsson på Antoinette och som är vice ordförande i Linde City. Här är programmet för söndagen.
Öppettider 11.00 – 17.00
11:00-17:00 Julmarknad i Flugparken med ett 30-tal marknadsstånd.
Eldkorgar för allas trevnad.
Marschaller efter Kristinavägen.
Kl. 12:00 Manskören Harmoni sjunger på Varuhallstorget
Kl. 13:00-15:00 Ponnyridning i Flugparken
Kl. 14.00-16.00 Tomten tar emot önskelistor
Kl. 14:00 Presentation av Luciakandidaterna på Varuhallstorget
Kl. 15:00 Manskören Harmoni sjunger i Flugparken
Kl. 16:00 Presentation och lottning av Lucia
Kl. 17.30 Eldskulpturtävling på Loppholmsudden
Kl. 18:00 Levande Lucköppning, Lindesbergs Stadshotell
Häst & vagn utgår från Varuhallstorget
Musikunderhållning på Varuhallstorget
Bergslagens Sparbank har öppet hus
Presentkortsaktiviteten
Linde City kommer även i år att köra presentkortsaktiviteten, vinster som man kan användas i Linde City-ansluta butiker.
Handla för minst 300 kr och erhåll en lott.
Max 10 lotter per köp.
1:a pris: 5000 kr i presentkort
2:a pris: 2000 kr i presentkort
3:e pris: 1000 kr i presentkort
4:e pris: 10 pers x 200 kr i presentkort
(Dagligvaruhandeln deltar ej i aktiviteten, men tar emot Linde City-presentkorten.)
Lindesbergs stadsbibliotek
Högtidlig invigning av My Little Pony julgran på Lindesbergs stadsbibliotek 12.30
Lindesbergs Nyckelharpsklubb – Traditionella julsånger på Lindesbergs stadsbibliotek 13.00
Brita Herbertsson Visar och säljer pappersarbeten
Doris Almgren Visar och säljer nålbindningsarbeten
Ingegerd Olofsson Visar hur man gör lingonkransar
Siv Kalmö Julpyssel, julgranspynt
Utställningar – Lindesberg stadsbibliotek
Galleri Konstrummet – Lars Nyberg, grafik
Väggen – Åsa Falk
Entrén – My little pony julgran – Monica Lehn Domnick
Kaffeservering – Kaffe/te med saffransbröd
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.