Det var i vintras som projektet ”Guldkant” för första gången blev känt på stans äldreboenden. Då var det Lions Kristina som åkte runt för att bjuda på adventskaffe och underhållning. Nu närmar vi oss sommaren och såväl också grillsäsongen. Källgården var först ut att få grillade hamburgare och korv och av dessa omtänksamma eldsjälar. Solen sken ikapp med de närvarandes leenden när det blev dags att servera kaffe med efterrätt.
Projekt ”Guldkant” började med att man fick mottaga ett arv där testatorns önskan var att en viss summa pengar skulle gå till de äldre. För att de skulle få en guldkant på sin tillvaro, helt enkelt. Lions Kristina slog slag i saken och ordnade adventskaffe med underhållning till stans olika äldreboenden. Idag, med start på Källgården, gjorde man en fortsättning, och i och med att grillsäsongen har dragit igång fick pensionärerna tacksamt bege sig ut i den strålande solen för att där äta och må bra tillsammans.
– Det är jättehärligt! Alla njuter och de tycker att det är godare att äta utomhus. Flera personer äter mer än vad de brukar, aptiten ökar här ute. Det känns meningsfyllt!, säger Lions Kristinas Birgitta Wiberg med ett brett leende.
Alla som på något vis kan komma ut, är ute. Man tippar på att det är runt 40-45 totalt.
– Det känns jättetrevligt, en riktig sommarfest, säger boendets chef Åsa Klingsell.
Till skillnad från adventskaffet så är det inte bara Lions Kristina som ordnar och fixar, den här gången har grabbarna varit sugna på att hänga med och hjälpa till. Så Lions Lindesberg är också på plats.
– Vi håller det traditionellt, karlarna grillar och vi serverar, skrattar Birgitta.

Det är hamburgare och korv som får sig en omgång på grillen, och till det serveras de tillbehör man kan tänkas vilja ha. Efteråt väntar kaffe och ett litet bakverk toppat med färska jordgubbar.
– Det är skoj att se de gamla käka hamburgare, korv med bröd är de mer vana vid, ler Åsa.
Det står klart att de här två organisationerna verkligen sprider glädje, och guldkanten som sätts på de äldres dag idag, den är både tjock och bred. Lasses Svänggäng står för underhållningen, ett uppskattat inslag hos de gamla. Grillat i solen och så levande musik till det! Det väcker saker till liv hos de äldre, en farbror tog visst en lycklig svängom när de kom ut här. Och det är fler boenden än Källgården som ska få träffa på dessa grillande vardagshjältar. Sammanlagt är det omkring 175 människor som de kommer att träffa under dessa besök.
– Vi ska också till Tallåsen och Ågården, då hoppas vi att vädret står oss vid, säger Birgitta.
– Ja, vi hade verkligen tur idag. Det hann komma lite regn och hagel, men lagom när parasollen kom fram så slutade det, berättar Åsa.
Kurt Fisk, Lions Lindesberg, visar ett tidningsurklipp från 1969. Redan på den tiden var man i farten och besökte då olika avdelningar på lasarettet.
– Man fick gå dit efter jobbet och då var klockan halv sex, och då skulle de sova. Så då fick vi inte komma dit något mer, förklarar Kurt.

Kurt Fisk visar tidningsurklippet från -69. Foto: Ida Lindkvist
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.