Sedan i januari har Lindesbergsbandet GulZot deltagit i den stora musiktävlingen ”Rockkarusellen” – landets största tävling för oetablerade band – och killarna gjorde tillräckligt bra ifrån sig för att imponera på juryn. Det har nu tagit dem vidare till distriktsfinalen i Karlstad den 25 april.
Gruppens frontfigur och sångare, Christer Pilblad, berättar att de både blev glada och lite överraskade när beskedet kom om att de har gått vidare till finalen i Karlstad.
-Det känns riktigt kul och jag tror det kom lite som en överraskning för oss allihop faktiskt. Nu ska vi sätta oss ner och se hur vi ska tackla finalen på bästa sätt, säger Christer.
För i finalen har banden inte längre 20 minuters scentid som man hade i grundomgångarna. Nu är det istället 12 minuter per band som gäller, vilket innebär mellan 3-4 låtar.
-Därför kommer vi inte att ta med några nya låtar nu, utan istället försöka köra de låtar vi repat och som publiken känner igen sedan tidigare, det borde ge oss större chanser att vinna, berättar Christer.
Om GulZot vinner distriktsfinalen väntar den stora riksfinalen i slutet av maj. Denna avgörs i Linköping.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.