I fredags startade den stora musiktävlingen Rockkarusellen, en riksomfattande tävling för oetablerade band som arrangeras av Studiefrämjandet. GulZot från Lindesberg är ett av banden som deltar och i fredags kväll gjorde de sin första spelning av fem. Karlstad var scenen – men Karlstadsborna verkade ha annat för sig för det var ganska glest i publiken.
GulZots sångare Christer Pilblad verkar ändå mycket nöjd med den första tävlingsomgången. Bandet hade repat fem låtar men var så samlade på scenen att de dessutom hann med en sjätte.
-Vi hade 20 minuter på oss och gjorde det mesta av tiden, förklarar Christer glatt.
GulZot spelar i poolen Örebro/Värmland tillsammans med fyra andra konstellationer från regionen. Spelningen i Karlstad var den första av totalt sex deltävlingar. Nästa spelning sker på GulZots hemmaplan – Lindesberg.
Lindesbergsgänget fick gå upp på scenen ganska tidigt i fredags och det kan delvis ha påverkat utgången av publikrösterna.
-Det var många fler på plats i slutet av kvällen än när tävlingen startade. Sista bandet för kvällen var ett lokalt band, och det var kanske inte helt överraskande att de fick flest publikröster också.
Men tävlingen har dessutom en jury som benhårt håller på andra kriterier än vad publiken gör. Det är inte enbart hur musiken låter som avgör, utan hur bandets framförande ser ut – deras scenvana och ”showande” är lika viktigt.
-Gällande publikens röster hamnade vi på en delad fjärdeplats. Men vi vet ännu inte hur juryn har röstat, det får man reda på först efter sista deltävlingen, innan finalen. Vi hoppas i alla fall att vi gjorde ett gott intryck på juryn, förklarar Christer.
På fredag landar Rockkarusellen alltså i Lindesberg och Musikhuset.
-Då har vi hemmaplans fördelar och förhoppningsvis kommer det en större publik till Musikhuset än den vi hade i Karlstad. Vi går upp som första band på fredag, klockan 20:00.
Fotnot: Musikhuset öppnar dörrarna kl 19:30.
Intåget i vårmånaden mars bjöd passande nog på varma temperaturer och en försmak på vad som komma skall. För alla som fann glädje i detta blev dock lyckan kort. Nu flaggar SMHI för att vintern kommer tillbaka och det med besked också.
Under den här veckan genomför polisen en nationell satsning på trafiken. Fokus ligger bland annat på hastigheter och nykterhet ute på vägarna.
– Påpekas bör dock att vi egentligen tittar bredare än så, eftersom det finns andra brott som uppdagas i samband med att trafikanter kontrolleras, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter en ren utklassning mot Grums med 7-0 på hemmaisen, fortsätter Lindlöven sina målrika matcher. Med tre nya poäng till tabellen så placerar man sig ruggigt nära tabellettan, samtidigt som man har eliminerat alla risker med en placering för återkval.
Det kommunala fastighetsbolaget FALAB, Fastigheter i Linde AB, har i veckan överenskommit med privatägda Lindesbergs Fastigheter AB om försäljning av Kristinaskolan och fastigheten Kvarngatan 9 i samma område. I ett pressmeddelande uppges att ägarskiftet dock kommer att ske först när skolverksamheten flyttar ut. Ägarskiftet kan därför ske tidigast hösten 2021.
– Vi är väldigt glada över det engagemang som finns hos de privata fastighetsägarna att vara med och utveckla Lindesberg, säger Roger Sixtensson, VD på FALAB.
Lindesbergs Handelsträdgård har öppnat för säsongen, och planerna är många inför den kommande våren och sommaren. Bland annat ska flera nya växthus uppföras, och ett helt nytt café ska ta form, något som enligt Elvis Karaosmanovic kommer att bli något extra.
– Om det blir som jag har tänkt mig kommer det bli något helt unikt, säger han med ett brett leende.
Hans Sigge, VD på Baettr AB i Guldsmedshyttan, har tilldelats årets hedersutmärkelse av Lindesbergs kommun för sina insatser och utveckling av kommunen. Detta uppger Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande på torsdagen. I klippet ovan kan du se när Sigge fick ett överraskande besök på sitt arbete av kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka.
Den pågående pandemin och vaccinationen mot covid-19 har blivit ett nytt sätt för bedragare att försöka lura människor på deras besparingar. Därför varnar nu polisen för vaccinationsbedrägerier och uppmanar allmänheten att vara vaksam och att informera anhöriga om vad man ska tänka på.
Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.