I våras kunde vi berätta att det skulle startas upp en stor klädbutik på industriområdet, vägg i vägg med Lågprisvaruhuset Mejk. I dagarna blev denna butik färdig och har dessutom redan hunnit med att ha en smygpremiär också, detta med anledning av att butiken faktiskt fortfarande saknar ett riktigt namn.
Bakom den nya butiken finns ett mycket välkänt företagaransikte: Gun Ardesjö. Redan 1983 startade hon Grön & Blå, så hon är knappast någon nybörjare inom klädbranschen. Butiken Grön & Blå lade hon till handlingarna för cirka ett år sedan – men nu är hon alltså tillbaka med nya friska idéer.
Butiken, som troligtvis kommer att få namnet ”Zipper” (blixtlås), mäter hela 600 kvadratmeter och vilar på en grund av spontanitet, förnyelse, enkelhet och naturligtvis en mångårig erfarenhet av vad kunderna vill ha. Och Gun verkar mer peppad än någonsin när vi träffar henne:
-Det här känns riktigt bra, jag känner mig jätteinspirerad och tror att den här lokalen ger mig möjligheten att utvecklas mycket med tiden. Jag har redan massor av idéer, säger hon.
Gun har satsat på att hålla nere priserna på det hon säljer, men hon vill hon inte gärna kalla konceptet ”lågpris”. Många uppfattar detta ordval som lika med bristande kvalitet och dylikt.
-Jag vill sälja snygga kläder, för vardagligt bruk, till bra priser och inte så kallade ”lågprisvaror”. Det gäller att hålla isär begreppen, förklarar Gun.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.