I våras kunde vi berätta att det skulle startas upp en stor klädbutik på industriområdet, vägg i vägg med Lågprisvaruhuset Mejk. I dagarna blev denna butik färdig och har dessutom redan hunnit med att ha en smygpremiär också, detta med anledning av att butiken faktiskt fortfarande saknar ett riktigt namn.
Bakom den nya butiken finns ett mycket välkänt företagaransikte: Gun Ardesjö. Redan 1983 startade hon Grön & Blå, så hon är knappast någon nybörjare inom klädbranschen. Butiken Grön & Blå lade hon till handlingarna för cirka ett år sedan – men nu är hon alltså tillbaka med nya friska idéer.
Butiken, som troligtvis kommer att få namnet ”Zipper” (blixtlås), mäter hela 600 kvadratmeter och vilar på en grund av spontanitet, förnyelse, enkelhet och naturligtvis en mångårig erfarenhet av vad kunderna vill ha. Och Gun verkar mer peppad än någonsin när vi träffar henne:
-Det här känns riktigt bra, jag känner mig jätteinspirerad och tror att den här lokalen ger mig möjligheten att utvecklas mycket med tiden. Jag har redan massor av idéer, säger hon.
Gun har satsat på att hålla nere priserna på det hon säljer, men hon vill hon inte gärna kalla konceptet ”lågpris”. Många uppfattar detta ordval som lika med bristande kvalitet och dylikt.
-Jag vill sälja snygga kläder, för vardagligt bruk, till bra priser och inte så kallade ”lågprisvaror”. Det gäller att hålla isär begreppen, förklarar Gun.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).