I våras kunde vi berätta att det skulle startas upp en stor klädbutik på industriområdet, vägg i vägg med Lågprisvaruhuset Mejk. I dagarna blev denna butik färdig och har dessutom redan hunnit med att ha en smygpremiär också, detta med anledning av att butiken faktiskt fortfarande saknar ett riktigt namn.
Bakom den nya butiken finns ett mycket välkänt företagaransikte: Gun Ardesjö. Redan 1983 startade hon Grön & Blå, så hon är knappast någon nybörjare inom klädbranschen. Butiken Grön & Blå lade hon till handlingarna för cirka ett år sedan – men nu är hon alltså tillbaka med nya friska idéer.
Butiken, som troligtvis kommer att få namnet ”Zipper” (blixtlås), mäter hela 600 kvadratmeter och vilar på en grund av spontanitet, förnyelse, enkelhet och naturligtvis en mångårig erfarenhet av vad kunderna vill ha. Och Gun verkar mer peppad än någonsin när vi träffar henne:
-Det här känns riktigt bra, jag känner mig jätteinspirerad och tror att den här lokalen ger mig möjligheten att utvecklas mycket med tiden. Jag har redan massor av idéer, säger hon.
Gun har satsat på att hålla nere priserna på det hon säljer, men hon vill hon inte gärna kalla konceptet ”lågpris”. Många uppfattar detta ordval som lika med bristande kvalitet och dylikt.
-Jag vill sälja snygga kläder, för vardagligt bruk, till bra priser och inte så kallade ”lågprisvaror”. Det gäller att hålla isär begreppen, förklarar Gun.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.