I Per Fritzells värld heter ordföranden för Gusselby Hembygdsförening Torgny Assarsson. Bilden är tagen i samband med en show i Lindehov. Foto: LindeNytt
Gusselbyaren Torgny Assarsson tillbaka på hemmaplan
Per Fritzells föreställning ”Ska vi ha chips?” fyllde Lindeskolans aula när den sattes upp hösten 2017. Nu kommer en repris på den bejublade showen – denna gång i Gusselby.
– Jag har ju en karaktär som kommer från Gusselby, så det blir lite som att komma hem igen, skrattar Per Fritzell.
Artisten och skådespelaren Per Fritzell har gestaltat många roller och udda karaktärer under sina år på teaterscenen och i TV- och filmproduktioner. En av de mer uppskattade är den sprallige herren som representerar hembygdsföreningen i Gusselby och gjorde entré i Lindesberg för ett par år sedan.
Torgny Assarsson heter denne fiktive ordförande för Gusselby Hembygdsförening – som nu på lördag besöker just Gusselby Hembygdsförening, där showen Ska vi ha chips? ges.
Per Fritzell – här i en mundering som blivit synonymt med husvagnar. Arkivbild. Foto: Fredrik Norman
I Ska vi ha chips? får publiken träffa totalt tio av Per Fritzells karaktärer blandad med musik- och sångnummer.
– Jag fick en förfrågan om jag inte kunde tänka mig att ha turnépremiär ute i Gusselby. Det tyckte jag passade väldigt bra, jag har ju en karaktär som kommer från Gusselby, så det blir lite som att komma hem igen, skrattar Per Fritzell.
När det blev bestämt att showen sätts upp i Gusselby gick biljetterna som smör i solsken. Därför har man nu ordnat en extraföreställning senare samma dag.
Den planerade turnén, som alltså har sin premiär i Gusselby, har av hälsoskäl kortats ned. Per Fritzell kommer under våren att genomgå en knäoperation, som helt enkelt sätter stopp för den större turnéplanen han hade planerat för.
– Nu blir det bara två orter jag besöker på grund av kommande operation. Först Gusselby och sedan åker vi till Vara konserthus, säger Fritzell.
Plats: Gusselby Hembygdsförenings lokal Datum: Lördag 12 januari. Tid: Kl. 15.00 (slutsåld) och extraföreställning kl. 19.30. Biljettpris 250 kr: 0705-22 33 30, Arne Viberg, Gusselby Hembygdsförening
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.