Skogsbranden sydost om Gusselby kommer att kräva stora insatser och många mannar i minst två dygn till som läget såg ut på onsdagsmorgonen.- Det är under kontroll men det brinner i mossen nu, så vi kommer att behöva stora mängder vatten för att släcka det här, konstaterar Lars-Erik Fallén, inre befäl vid Nerikes Brandkår.
Skogsbranden, som började i området Östra Hagen i måndags eftermiddag, är fortfarande aktiv men under kontroll. Brandens omfattning har nu konstaterats mindre än vad man uppskattade den till under tisdagen. Det rör sig dock fortfarande om en storbrand.
– Man har uppskattat det här området till cirka 500×600 meter, så det är en riktigt stor brand, säger inre befäl Lars-Erik Fallén.
Under gårdagen uppskattades det brandhärjade området till 1000×500 meter.
Förstärkning från försvaret
Från att ha varit en fullt utvecklad skogsbrand, med så kallad toppbrand då elden sprider sig mellan trädtopparna, har brandmännen nu ett nytt scenario att tackla. Branden har nämligen gått ner i en mosse och det gör arbetet krävande på ett annat sätt.
– Eftersom det brinner under marken så kommer vi behöva stora mängder vatten för att komma åt att släcka glöden. Och då behövs mycket personal också. Vi kommer att få förstärkning från försvaret för att få ut dessa mängder vatten till området, så det är så läget ser ut just nu, säger Fallén.
Nerikes Brandkår räknar med att behöva stanna i området i flera dagar till.
– Man har bedömt att det krävs minst två dygns arbete till innan vi eventuellt kan ha släckt den här branden, men det kan mycket väl bli tal om en eller ett par dagar ytterligare utöver det.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.