Den före detta stadsarkitekten Måns Hallén ångrar att han ritade ombyggnaden av Kristinavägen på det sätt som han gjorde, med höjdskillnader á la gupp och parkeringsfickor. Detta säger han, rakryggat, i en intervju med LindeNytt.
Meningen med projektet (ombyggnaden av Kristinavägen) var att få ner tempot på biltrafiken och samtidigt ge mer utrymme för cyklister och fotgängare. Detta har man visserligen lyckats med också, men Måns Hallén menar att det ändå kunde lösas på ett mycket smidigare och effektivare sätt och som inte skapar så mycket irritation som dessa gupp gör.
-Ja, det här är inte någon lyckad lösning, det erkänner jag. Det trodde vi då och det var just sådana här lösningar man arbetade med i flera andra städer i hela landet och som man ansåg var ”bra”. Men med facit i hand: det kunde ha gjorts annorlunda och jag ångrar verkligen att det blev den här lösningen för Lindesbergs del, säger Måns.
Samtidigt poängterar han att det var nödvändigt att prova. Det fanns just då inga andra alternativ att följa upp. Vad man borde göra nu är att släta ut gatan igen, tycker han.
-Eftersom ombyggnaden enligt den här modellen inte visat sig vara rätt för stan, då finns det väl egentligen inte mycket att orda om. Det skulle vara bättre om guppen och parkeringsfickorna togs bort. Det fungerar inte som det var tänkt, säger Måns.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.