Den före detta stadsarkitekten Måns Hallén ångrar att han ritade ombyggnaden av Kristinavägen på det sätt som han gjorde, med höjdskillnader á la gupp och parkeringsfickor. Detta säger han, rakryggat, i en intervju med LindeNytt.
Meningen med projektet (ombyggnaden av Kristinavägen) var att få ner tempot på biltrafiken och samtidigt ge mer utrymme för cyklister och fotgängare. Detta har man visserligen lyckats med också, men Måns Hallén menar att det ändå kunde lösas på ett mycket smidigare och effektivare sätt och som inte skapar så mycket irritation som dessa gupp gör.
-Ja, det här är inte någon lyckad lösning, det erkänner jag. Det trodde vi då och det var just sådana här lösningar man arbetade med i flera andra städer i hela landet och som man ansåg var ”bra”. Men med facit i hand: det kunde ha gjorts annorlunda och jag ångrar verkligen att det blev den här lösningen för Lindesbergs del, säger Måns.
Samtidigt poängterar han att det var nödvändigt att prova. Det fanns just då inga andra alternativ att följa upp. Vad man borde göra nu är att släta ut gatan igen, tycker han.
-Eftersom ombyggnaden enligt den här modellen inte visat sig vara rätt för stan, då finns det väl egentligen inte mycket att orda om. Det skulle vara bättre om guppen och parkeringsfickorna togs bort. Det fungerar inte som det var tänkt, säger Måns.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.