Fördelarna väger inte upp nackdelarna om lågprisbutiken Mejk skulle expandera sin verksamhet utanför stadskärnan. Det skulle i det närmsta ta död på centrum på sikt, hävdar Stadsarkitekt Måns Hallén som utifrån lång erfarenhet berättar om faran med en sådan etablering på industriområdet.
–Jag har sett det förr, där andra städers centrum i praktiken har dött ut på grund av ett en enda affärsidkare startat sin rörelse på ett industriområde. Samma sak skulle ske här om Mejk flyttade ut till industriområdet, det svär jag på, säger Hallén.
Problemet som uppstår är att andra följer strömmen och vill flytta ut dom också eftersom kundtillströmningen avtar i centrum då stora affärscentra öppnar utanför de centrala delarna av stan. –Det skulle sannolikt betyda att tio andra butiker försvinner inom några år om vi får ett stort affärscentra utanför stadskärnan. Är det då motiverat, frågar jag. Vi som jobbar med att centrum ska leva vidare måste ju se till att det så gör. Handeln ska bevaras, inte försummas. I fallet Mejk har det dessutom varit ett mycket oproffsigt agerande från ägarnas sida. Man kan inte komma samma dag och kräva att man ska få tillstånd till sin idé, sånt ska man kolla upp innan man går ut och annonserar om det hela. Men jag skulle stödja killarna fullt ut i en etablering i någon annan lokal inom stadskärnan. Vi har ju t ex gamla Scania eller lagret vid Bergslagsposten som skulle vara mycket lämpliga för ändamålet, säger Hallén.
Lågprisbutiken Mejk har möjlighet att överklaga byggnadsnämndens beslut, men ser inte ljust på det och menar att det bara är onödigt att slösa mer krut på detta. Man försöker nu istället finna en alternativ lokal i centrum, vilket inte är helt enkelt. –Det är nästan omöjligt att hitta en lokal som passar för vår affärsidé och som inte sticker iväg i för höga utgifter. Hallén föreslår Scania vilket säkert rent hypotetiskt skulle passa oss, men jag misstänker att en ombyggnad av den lokalen inte skulle stå sig rent ekonomiskt. Det är trots allt en gammal verkstad och att sanera, bygga om och allt annat som krävs håller troligen inte ekonomiskt. Självklart har vi inte gett upp ännu och kommer att söka andra lokaler, men som sagt så ser det ut att bli svårt att finna en sådan, säger Johan Eriksson på Mejk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.