Fördelarna väger inte upp nackdelarna om lågprisbutiken Mejk skulle expandera sin verksamhet utanför stadskärnan. Det skulle i det närmsta ta död på centrum på sikt, hävdar Stadsarkitekt Måns Hallén som utifrån lång erfarenhet berättar om faran med en sådan etablering på industriområdet.
–Jag har sett det förr, där andra städers centrum i praktiken har dött ut på grund av ett en enda affärsidkare startat sin rörelse på ett industriområde. Samma sak skulle ske här om Mejk flyttade ut till industriområdet, det svär jag på, säger Hallén.
Problemet som uppstår är att andra följer strömmen och vill flytta ut dom också eftersom kundtillströmningen avtar i centrum då stora affärscentra öppnar utanför de centrala delarna av stan. –Det skulle sannolikt betyda att tio andra butiker försvinner inom några år om vi får ett stort affärscentra utanför stadskärnan. Är det då motiverat, frågar jag. Vi som jobbar med att centrum ska leva vidare måste ju se till att det så gör. Handeln ska bevaras, inte försummas. I fallet Mejk har det dessutom varit ett mycket oproffsigt agerande från ägarnas sida. Man kan inte komma samma dag och kräva att man ska få tillstånd till sin idé, sånt ska man kolla upp innan man går ut och annonserar om det hela. Men jag skulle stödja killarna fullt ut i en etablering i någon annan lokal inom stadskärnan. Vi har ju t ex gamla Scania eller lagret vid Bergslagsposten som skulle vara mycket lämpliga för ändamålet, säger Hallén.
Lågprisbutiken Mejk har möjlighet att överklaga byggnadsnämndens beslut, men ser inte ljust på det och menar att det bara är onödigt att slösa mer krut på detta. Man försöker nu istället finna en alternativ lokal i centrum, vilket inte är helt enkelt. –Det är nästan omöjligt att hitta en lokal som passar för vår affärsidé och som inte sticker iväg i för höga utgifter. Hallén föreslår Scania vilket säkert rent hypotetiskt skulle passa oss, men jag misstänker att en ombyggnad av den lokalen inte skulle stå sig rent ekonomiskt. Det är trots allt en gammal verkstad och att sanera, bygga om och allt annat som krävs håller troligen inte ekonomiskt. Självklart har vi inte gett upp ännu och kommer att söka andra lokaler, men som sagt så ser det ut att bli svårt att finna en sådan, säger Johan Eriksson på Mejk.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.