Fördelarna väger inte upp nackdelarna om lågprisbutiken Mejk skulle expandera sin verksamhet utanför stadskärnan. Det skulle i det närmsta ta död på centrum på sikt, hävdar Stadsarkitekt Måns Hallén som utifrån lång erfarenhet berättar om faran med en sådan etablering på industriområdet.
–Jag har sett det förr, där andra städers centrum i praktiken har dött ut på grund av ett en enda affärsidkare startat sin rörelse på ett industriområde. Samma sak skulle ske här om Mejk flyttade ut till industriområdet, det svär jag på, säger Hallén.
Problemet som uppstår är att andra följer strömmen och vill flytta ut dom också eftersom kundtillströmningen avtar i centrum då stora affärscentra öppnar utanför de centrala delarna av stan. –Det skulle sannolikt betyda att tio andra butiker försvinner inom några år om vi får ett stort affärscentra utanför stadskärnan. Är det då motiverat, frågar jag. Vi som jobbar med att centrum ska leva vidare måste ju se till att det så gör. Handeln ska bevaras, inte försummas. I fallet Mejk har det dessutom varit ett mycket oproffsigt agerande från ägarnas sida. Man kan inte komma samma dag och kräva att man ska få tillstånd till sin idé, sånt ska man kolla upp innan man går ut och annonserar om det hela. Men jag skulle stödja killarna fullt ut i en etablering i någon annan lokal inom stadskärnan. Vi har ju t ex gamla Scania eller lagret vid Bergslagsposten som skulle vara mycket lämpliga för ändamålet, säger Hallén.
Lågprisbutiken Mejk har möjlighet att överklaga byggnadsnämndens beslut, men ser inte ljust på det och menar att det bara är onödigt att slösa mer krut på detta. Man försöker nu istället finna en alternativ lokal i centrum, vilket inte är helt enkelt. –Det är nästan omöjligt att hitta en lokal som passar för vår affärsidé och som inte sticker iväg i för höga utgifter. Hallén föreslår Scania vilket säkert rent hypotetiskt skulle passa oss, men jag misstänker att en ombyggnad av den lokalen inte skulle stå sig rent ekonomiskt. Det är trots allt en gammal verkstad och att sanera, bygga om och allt annat som krävs håller troligen inte ekonomiskt. Självklart har vi inte gett upp ännu och kommer att söka andra lokaler, men som sagt så ser det ut att bli svårt att finna en sådan, säger Johan Eriksson på Mejk.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.