Då är det åter dags att damma av den gamla skräckutstyrseln och bege sig ut i höstmörkret för att spela grannar och bekantskap ett spratt. Halloween stundar. Även om barnen mer än gärna firar på amerikanskt vis med full skräckmundering, så finns det många motståndare av Halloween bland de äldre – med all respekt. Dock är det få som faktiskt firar Halloween ”the american way”. Att klä ut sig och spöka, tigga godis och hota med bus och rackartyg kan i det närmaste jämföras med Påsken. Det inslag, bortsett från att man klär ut sig, som kanske är vanligast bland svenskarna som följe i det amerikanska firandet är att gå lös på en pumpa med kniv och doningar för att få denna att framstå som något skräckinjagande. Nya helgdagar tas alltid med en viss skepsis. Nä, ta nu och säg ”buuuUUu” till frugan/maken och bjud henne/honom på en svängom till toner av en kyrkorgel.
Skräckboningar på lördag
Lindesbergs Stadshotell och Göransonska Krogen anordnar båda en tillställning med Halloween-tema på lördag. Båda erbjuder fri entré för de som klär ut sig. Så fram med ett halvkilo smink, en svart kappa och tillhörande häxhatt. Ha en trevlig Halloween, alla!
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran