Nästan en halv miljon kronor kommer att läggas på projektet Lindessjön runt i år. Detta investeringsförslag har godkänts av budgetberedningen och skall nu slutklubbas av kommunstyrelsen innan pengarna slutgiltigt öronmärkts för ändamålet.
Lindessjön runt blev en succé redan från första stund. Men det innebär inte att Lindesbergs kommun anser projektet som avslutat. Leden är ett ständigt pågående projekt under utveckling, kommenterar kommunledningen och påpekar att det kommer hända mycket runt sjön – men bara lite i taget.
Enligt tidigare budgetförslag har 330 000 kronor avsatts för att vidareutveckla Lindessjön runt under 2009. Men den pengapåsen har faktiskt blivit betydligt tyngre nu med anledning av att det blev slantar över från fjolårets investeringsbudget.
I fjol fanns totalt 605 000 kr i budgeten men endast 450 000 kr användes ur kassan. Budgetberedningen föreslog därför att lägga över resterande summa på årets budget istället. Tisdag 24 mars kommer kommunstyrelsen med största sannolikhet att godkänna förslaget som då innebär att projektet Lindessjön runt har 485 000 kr att röra sig på under 2009. Ett av de tidigare förslagen på saker att ta itu med, är att se över Strandpromenaden och då med särskilt fokus på Kyrkbryggan.
Med 31 startade rallyförare blev nypremiären av Trollrallyt en riktig fest, både för barn och föräldrar. LindeNytt kan nu bjuda på ett fartfyllt ögonblick från lördagens tävlingar. Trollrallyts näst yngsta förare, 4-åriga Molly, körde AB Karl Hedins lådbil under lördagens race. Publiken hjälpte till att heja fram henne med både applåder och hejarop när hon susade nedför banan, med pappa tätt efter för extra säkerhet.
I september 2020 rasade en kraftig brand som förstörde flera av byggnaderna vid Ölsjöbadet i Ramsberg. Redan sommaren 2021 hade man byggt upp anläggningen på nytt med ideella krafter från föreningen Ramsberg – En Bygd i Bergslagen i samarbete med Lindesbergs kommun. På grund av pandemin så sköt man på invigningen, men på måndagen kunde man äntligen klippa bandet och genomföra en officiell invigning.
Fornabodas årliga ponnydag kördes under söndagsförmiddagen. De två klassiska loppen Lindesbergs Lilla och Stora Pris skulle avgöras där den långväga gästen, Emeli Johansson från Halmstad, blev årets segrare med sitt egentränade russ Jas Gripen. Förutom en överlägsen seger från Halland så visade hemmakusken Isabella Jansson Wiklund upp ett spännande nyförvärv.
Under lördagen samlades utställare och besökare vid Rejmes i Lindesberg för att delta i festligheterna vid den allra första upplagan av det nya konceptet Rejmesdagen. Eventets grundare, Josefina Eriksson och Ann-Catrin Hammarström, kunde konstatera att det gick över förväntningarna.
– Det blev mycket bättre uppslutning än vad vi hade trott, så vi är supernöjda! Det känns jätteroligt, säger duon glatt.
Vacker sång med klar, ren ton och en rejäl röststyrka – på italienska – Bel Canto. Det bjuds på Opera på Bio i Lindesberg på lördag. Klassikern Lucia di Lammermoor sänds direkt från Metropolitan Opera i New York.
Nu är vinnaren utsedd i tävlingen i vilken ett signerat exemplar av Karin Björnsbackas kusliga debutroman ”Sällan viskar jag ditt namn” låg i potten.
Tävlingsdeltagandet var högt och bland alla er som deltagit så har vi nu dragit en vinnare.
Under den gångna veckan avgjordes Yrkes-SM, en tävling där ungdomar har chansen att visa upp sin yrkesskicklighet. Av de sex tävlande i yrkeskategorin Frisör, stod slutligen lindetjejen Maja Svensson som lycklig vinnare. Därmed knep hon även en åtråvärd plats i Yrkeslandslaget.
– Det är jättekul men nervöst. Nu blir det roliga år framöver, säger Maja glatt.
Kommunstyrelsen meddelade under en pressträff på torsdagen, att man lagt in extra pengar i sin budget till projektstöd för utbyggnad av fiber på landsbygden. Det handlar om totalt sex miljoner kronor fördelat på två miljoner kronor per år under en treårsperiod.
– Detta är ett sätt att stärka tryggheten och servicen på landsbygden, menar kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka.