Byggbranschen jublar. Kunderna jublar. ROT-avdraget kan vara just den avgörande vitamininjektion som marknaden behöver just nu för att vända uppåt igen. På bygghandeln Karl Hedin AB i Lindesberg, är platschefen Daniel Flink hoppfull.-Jag tror att det här kan hålla liv i de mindre byggfirmorna som har det svårt just nu och samtidigt stimulera byggvaruhandeln, säger han.
Ja, från och med i måndags får alltså villaägaren dra av hälften av arbetskostnaden för bygg- och reparationstjänster när en hantverkare anlitas. Maxbeloppet per år är 50 000 kr per person. Det innebär att man kan anlita en snickare för att utföra ett arbete som kostar 100 000 kr – men endast betala halva den kostanden. Byggfirman får sedan begära resterande summa från Skatteverket.
Om man är två om att äga en fastighet, så kan man rusta för 200 000 kr och bara betala halva priset – dvs 100 000 kr.
-Jag hoppas verkligen att det här kan få liv i marknaden igen, för visst är det kännbart just nu. Inte minst för de mindre byggfirmorna och ROT-avdraget kanske kan bli den hjälp de behöver för att klara sig genom lågkonjunkturen, berättar Daniel Flink på Karl Hedin AB.
Han reflekterar tillbaka på lågkonjunkturen i början av 90-talet och tror att ROT-avdraget kan bli något av en vitamininjektion för en snabbare återhämtning än krisåret -92.
-Jag har tittat tillbaka på hur marknaden påverkades då och faktum är att det tog hela sju år innan det hade återhämtat sig. Att folk nu kan dra av halva arbetskostnaden kanske kan få effekten att återhämtningen sker snabbare än tidigare, säger Daniel.
På byggfirman J Anderbert Bygg bekräftar man nedgången. Lågkonjunkturen har mer eller mindre fått privatmarknaden att frysa totalt.
-Det har varit mer eller mindre dött i två månaders tid nu, så visst märker man av effekterna av lågkonjunkturen. Folk håller byggplanerna på is i väntan på bättre tider. Många är ju också osäkra på om de ens har ett jobb kvar att gå till ”i morgon”, säger Jocke Anderbert.
ROT-avdraget är naturligtvis inget som blåser liv i marknaden över en natt. Men det kan bli en viktig inbromsning i den idag fallande orderingången hos byggfirmorna.
-Sedan får vi hoppas att effekten kommer successivt under nästa år, för just nu är det naturligtvis ett guldläge för nästa års byggplaner där hemma. Det är köparens marknad och förutom ROT-avdraget så kan man säkerligen förhandla med de flesta byggfirmorna om ett bättre pris än under en högkonjunktur, tipsar Jocke Anderbert.
Fakta: Från och med 1 juli 2009 får köparen göra avdraget direkt när hantverkaren skall ha betalt. Fram till dess måste köparen dock ansöka om skattereduktion hos Skatteverket för att få avdraget tillgodoräknad vid kommande taxering.
ROT-avdraget gäller reparationer, ombyggnader, tillbyggnad och underhåll av villor, fritidshus och bostadsrätter. Avdraget är en utvidgning av hushållsnäratjänster och gäller arbetskostnader för hantverkare av alla slag. Exempelvis snickare, målare, elektriker, rörmokare, plåtslagare etcetera.
Läs mer på nedanstående länkar:
Frågor och svar om ROT-avdraget
Skatteverket
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.