Entreprenören Kenth Olofsson som i våras utsågs att driva Café Oscar, har hoppat av. Orsaken är av privata skäl, uppger han för LindeNytt. Men kaféverksamheten har redan fått en ny entreprenör som tagit över.-Det här kom ju väldigt snabbt inpå, men jag har snabbt startat eget och tagit över Café Oscar efter Kenth, berättar Johan Håkansson.
Johan Håkansson fattade ett snabbt beslut när Kenth Olofsson deklarerade att avsäga sig uppdraget. Inom loppet av några ögonblick startade Johan egen firma och tog sedan över kaféet. Sedan den 1 juni driver han det i egen regi.
-Det har varit lite stressigt, men det är positiv stress. Det är roligt att hålla igång, berättar Johan.
Kenth Olofsson drev Café Oscar i en månad innan han av privata skäl tvingades att lämna. Johan Håkansson, som har arbetat med Kenth sedan premiären i våras, ville gärna fortsätta arbetet och gjorde därför slag i saken.
-Jag har förändrat konceptet lite eftersom vi inte har samma grund kvar med kopplingen till kaféet i Löa. Men jag kommer försöka utveckla så mycket jag kan, bland annat söker jag tillstånd för alkoholservering, förklarar Johan.
Han berättar också att det finns anledning att se över öppettiderna. Att stänga kl. 19 på vardagar och kl. 17 på helgdagar, är inte lika aktuellt längre.
-Man vill ju få ekonomi i det här och då serverar man så länge folk strömmar till. Kortfattat kommer jag ha öppet så länge folk vill att det är öppet, dvs kommer hit, avslutar han.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.