Entreprenören Kenth Olofsson som i våras utsågs att driva Café Oscar, har hoppat av. Orsaken är av privata skäl, uppger han för LindeNytt. Men kaféverksamheten har redan fått en ny entreprenör som tagit över.-Det här kom ju väldigt snabbt inpå, men jag har snabbt startat eget och tagit över Café Oscar efter Kenth, berättar Johan Håkansson.
Johan Håkansson fattade ett snabbt beslut när Kenth Olofsson deklarerade att avsäga sig uppdraget. Inom loppet av några ögonblick startade Johan egen firma och tog sedan över kaféet. Sedan den 1 juni driver han det i egen regi.
-Det har varit lite stressigt, men det är positiv stress. Det är roligt att hålla igång, berättar Johan.
Kenth Olofsson drev Café Oscar i en månad innan han av privata skäl tvingades att lämna. Johan Håkansson, som har arbetat med Kenth sedan premiären i våras, ville gärna fortsätta arbetet och gjorde därför slag i saken.
-Jag har förändrat konceptet lite eftersom vi inte har samma grund kvar med kopplingen till kaféet i Löa. Men jag kommer försöka utveckla så mycket jag kan, bland annat söker jag tillstånd för alkoholservering, förklarar Johan.
Han berättar också att det finns anledning att se över öppettiderna. Att stänga kl. 19 på vardagar och kl. 17 på helgdagar, är inte lika aktuellt längre.
-Man vill ju få ekonomi i det här och då serverar man så länge folk strömmar till. Kortfattat kommer jag ha öppet så länge folk vill att det är öppet, dvs kommer hit, avslutar han.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.