Entreprenören Kenth Olofsson som i våras utsågs att driva Café Oscar, har hoppat av. Orsaken är av privata skäl, uppger han för LindeNytt. Men kaféverksamheten har redan fått en ny entreprenör som tagit över.-Det här kom ju väldigt snabbt inpå, men jag har snabbt startat eget och tagit över Café Oscar efter Kenth, berättar Johan Håkansson.
Johan Håkansson fattade ett snabbt beslut när Kenth Olofsson deklarerade att avsäga sig uppdraget. Inom loppet av några ögonblick startade Johan egen firma och tog sedan över kaféet. Sedan den 1 juni driver han det i egen regi.
-Det har varit lite stressigt, men det är positiv stress. Det är roligt att hålla igång, berättar Johan.
Kenth Olofsson drev Café Oscar i en månad innan han av privata skäl tvingades att lämna. Johan Håkansson, som har arbetat med Kenth sedan premiären i våras, ville gärna fortsätta arbetet och gjorde därför slag i saken.
-Jag har förändrat konceptet lite eftersom vi inte har samma grund kvar med kopplingen till kaféet i Löa. Men jag kommer försöka utveckla så mycket jag kan, bland annat söker jag tillstånd för alkoholservering, förklarar Johan.
Han berättar också att det finns anledning att se över öppettiderna. Att stänga kl. 19 på vardagar och kl. 17 på helgdagar, är inte lika aktuellt längre.
-Man vill ju få ekonomi i det här och då serverar man så länge folk strömmar till. Kortfattat kommer jag ha öppet så länge folk vill att det är öppet, dvs kommer hit, avslutar han.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.