Entreprenören Kenth Olofsson som i våras utsågs att driva Café Oscar, har hoppat av. Orsaken är av privata skäl, uppger han för LindeNytt. Men kaféverksamheten har redan fått en ny entreprenör som tagit över.-Det här kom ju väldigt snabbt inpå, men jag har snabbt startat eget och tagit över Café Oscar efter Kenth, berättar Johan Håkansson.
Johan Håkansson fattade ett snabbt beslut när Kenth Olofsson deklarerade att avsäga sig uppdraget. Inom loppet av några ögonblick startade Johan egen firma och tog sedan över kaféet. Sedan den 1 juni driver han det i egen regi.
-Det har varit lite stressigt, men det är positiv stress. Det är roligt att hålla igång, berättar Johan.
Kenth Olofsson drev Café Oscar i en månad innan han av privata skäl tvingades att lämna. Johan Håkansson, som har arbetat med Kenth sedan premiären i våras, ville gärna fortsätta arbetet och gjorde därför slag i saken.
-Jag har förändrat konceptet lite eftersom vi inte har samma grund kvar med kopplingen till kaféet i Löa. Men jag kommer försöka utveckla så mycket jag kan, bland annat söker jag tillstånd för alkoholservering, förklarar Johan.
Han berättar också att det finns anledning att se över öppettiderna. Att stänga kl. 19 på vardagar och kl. 17 på helgdagar, är inte lika aktuellt längre.
-Man vill ju få ekonomi i det här och då serverar man så länge folk strömmar till. Kortfattat kommer jag ha öppet så länge folk vill att det är öppet, dvs kommer hit, avslutar han.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.