Entreprenören Kenth Olofsson som i våras utsågs att driva Café Oscar, har hoppat av. Orsaken är av privata skäl, uppger han för LindeNytt. Men kaféverksamheten har redan fått en ny entreprenör som tagit över.-Det här kom ju väldigt snabbt inpå, men jag har snabbt startat eget och tagit över Café Oscar efter Kenth, berättar Johan Håkansson.
Johan Håkansson fattade ett snabbt beslut när Kenth Olofsson deklarerade att avsäga sig uppdraget. Inom loppet av några ögonblick startade Johan egen firma och tog sedan över kaféet. Sedan den 1 juni driver han det i egen regi.
-Det har varit lite stressigt, men det är positiv stress. Det är roligt att hålla igång, berättar Johan.
Kenth Olofsson drev Café Oscar i en månad innan han av privata skäl tvingades att lämna. Johan Håkansson, som har arbetat med Kenth sedan premiären i våras, ville gärna fortsätta arbetet och gjorde därför slag i saken.
-Jag har förändrat konceptet lite eftersom vi inte har samma grund kvar med kopplingen till kaféet i Löa. Men jag kommer försöka utveckla så mycket jag kan, bland annat söker jag tillstånd för alkoholservering, förklarar Johan.
Han berättar också att det finns anledning att se över öppettiderna. Att stänga kl. 19 på vardagar och kl. 17 på helgdagar, är inte lika aktuellt längre.
-Man vill ju få ekonomi i det här och då serverar man så länge folk strömmar till. Kortfattat kommer jag ha öppet så länge folk vill att det är öppet, dvs kommer hit, avslutar han.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.