På fredag öppnar Lindesberg Arena upp dörrarna för säsongens första match inom handbollsallsvenskan där det rutinerade laget Rimbo HK Roslagen står för motståndet. Hemmalaget står laddat och revanschsuget, detta då LIF Lindesberg under fjolårssäsongen slutade rysligt nära ett negativt kval vilket är något som Linde-laget vill undvika inför den nya säsongen.
På fredag öppnas dörrarna för den allsvenska premiären som börjar kl. 18.00, förutom handbollsmatch och uppsnack i Utsikten två timmar innan matchstart, så bjuds det på olika event med en hinderbana för barnen i dojon samt filmvisning med målarhörna i sydläget.
Även motorsportsstjärnan Philip Gehrman kommer att vara på plats för att ge möjlighet att prata om hans satsning inom motorsporten.
– Man kommer även ges möjligheten av att kika närmare på hans tävlingsbil, om man får provköra låter jag vara osagt, skämtar Ricky och tar sedan en allvarligare ton.
– Vi kommer även under kvällen ta tillfället att hedra vår tidigare idrottscollege-elev och tidigare LIF-spelare Truls Lindström som tragiskt gick bort förra veckan, vi kommer bland annat innan matchstart hålla en tyst minut, menar Ricky.
Men trots alla event i arenan så är det fredagens handbollsmatch som kommer att stå som huvudnummer, LIF möts av tuff patrull då det rutinerade Rimbo står för motståndet och trots att det är säsongens första match inom allsvenskan så är respekten för motståndarna hög.
– Trots att LIF-herrarna har visat god form under försäsongens träningsmatcher så måste man tänka på att Rimbo är ett av lagen som ligger framför oss och vi kan bara ställa in oss på att det blir att åka av, precis som alltid när man möter Rimbo, menar Ricky.
– Vi hoppas på en intensiv och het match med kamp och mycket känslor, jag tror det kommer att gynna oss bäst, fortsätter Ricky om fredagens match.
Matchguide LIF-Rimbo
Var och när: Fredagen 13/9 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.00
Matchvärd: Linde Energi
Senaste mötet mot Rimbo: Senast LIF mötte Rimbo var under förra säsongens allsvenska där LIF gick med förlust båda gångerna, matcherna slutade då 40-36 på bortaplan och 33-37 på hemmaplan.
Läget i tabellen: Ändringarna i den allsvenska tabellen jämfört med föregående säsong är att Anderstorp och VästeråsIrsta slutade i botten av förra säsongens tabell och spelar denna säsong i Division 1 samtidigt som Helsingborg toppade tabellen och fick således en automatisk plats i elitserien.
Lagen Varberg och Hallby kvalade sig vidare uppåt och lämnar allsvenskan för elitserien denna säsong.
Från elitserien kommer lagen: Hammarby IF HF, AIK och HIF Karlskrona
Från Division 1 kommer lagen: Boden BK HF och Kärra HF
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.