På fredag öppnar Lindesberg Arena upp dörrarna för säsongens första match inom handbollsallsvenskan där det rutinerade laget Rimbo HK Roslagen står för motståndet. Hemmalaget står laddat och revanschsuget, detta då LIF Lindesberg under fjolårssäsongen slutade rysligt nära ett negativt kval vilket är något som Linde-laget vill undvika inför den nya säsongen.
På fredag öppnas dörrarna för den allsvenska premiären som börjar kl. 18.00, förutom handbollsmatch och uppsnack i Utsikten två timmar innan matchstart, så bjuds det på olika event med en hinderbana för barnen i dojon samt filmvisning med målarhörna i sydläget.
Även motorsportsstjärnan Philip Gehrman kommer att vara på plats för att ge möjlighet att prata om hans satsning inom motorsporten.
– Man kommer även ges möjligheten av att kika närmare på hans tävlingsbil, om man får provköra låter jag vara osagt, skämtar Ricky och tar sedan en allvarligare ton.
– Vi kommer även under kvällen ta tillfället att hedra vår tidigare idrottscollege-elev och tidigare LIF-spelare Truls Lindström som tragiskt gick bort förra veckan, vi kommer bland annat innan matchstart hålla en tyst minut, menar Ricky.
Men trots alla event i arenan så är det fredagens handbollsmatch som kommer att stå som huvudnummer, LIF möts av tuff patrull då det rutinerade Rimbo står för motståndet och trots att det är säsongens första match inom allsvenskan så är respekten för motståndarna hög.
– Trots att LIF-herrarna har visat god form under försäsongens träningsmatcher så måste man tänka på att Rimbo är ett av lagen som ligger framför oss och vi kan bara ställa in oss på att det blir att åka av, precis som alltid när man möter Rimbo, menar Ricky.
– Vi hoppas på en intensiv och het match med kamp och mycket känslor, jag tror det kommer att gynna oss bäst, fortsätter Ricky om fredagens match.
Matchguide LIF-Rimbo
Var och när: Fredagen 13/9 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.00
Matchvärd: Linde Energi
Senaste mötet mot Rimbo: Senast LIF mötte Rimbo var under förra säsongens allsvenska där LIF gick med förlust båda gångerna, matcherna slutade då 40-36 på bortaplan och 33-37 på hemmaplan.
Läget i tabellen: Ändringarna i den allsvenska tabellen jämfört med föregående säsong är att Anderstorp och VästeråsIrsta slutade i botten av förra säsongens tabell och spelar denna säsong i Division 1 samtidigt som Helsingborg toppade tabellen och fick således en automatisk plats i elitserien.
Lagen Varberg och Hallby kvalade sig vidare uppåt och lämnar allsvenskan för elitserien denna säsong.
Från elitserien kommer lagen: Hammarby IF HF, AIK och HIF Karlskrona
Från Division 1 kommer lagen: Boden BK HF och Kärra HF
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.