På fredag öppnar Lindesberg Arena upp dörrarna för säsongens första match inom handbollsallsvenskan där det rutinerade laget Rimbo HK Roslagen står för motståndet. Hemmalaget står laddat och revanschsuget, detta då LIF Lindesberg under fjolårssäsongen slutade rysligt nära ett negativt kval vilket är något som Linde-laget vill undvika inför den nya säsongen.
På fredag öppnas dörrarna för den allsvenska premiären som börjar kl. 18.00, förutom handbollsmatch och uppsnack i Utsikten två timmar innan matchstart, så bjuds det på olika event med en hinderbana för barnen i dojon samt filmvisning med målarhörna i sydläget.
Även motorsportsstjärnan Philip Gehrman kommer att vara på plats för att ge möjlighet att prata om hans satsning inom motorsporten.
– Man kommer även ges möjligheten av att kika närmare på hans tävlingsbil, om man får provköra låter jag vara osagt, skämtar Ricky och tar sedan en allvarligare ton.
– Vi kommer även under kvällen ta tillfället att hedra vår tidigare idrottscollege-elev och tidigare LIF-spelare Truls Lindström som tragiskt gick bort förra veckan, vi kommer bland annat innan matchstart hålla en tyst minut, menar Ricky.
Men trots alla event i arenan så är det fredagens handbollsmatch som kommer att stå som huvudnummer, LIF möts av tuff patrull då det rutinerade Rimbo står för motståndet och trots att det är säsongens första match inom allsvenskan så är respekten för motståndarna hög.
– Trots att LIF-herrarna har visat god form under försäsongens träningsmatcher så måste man tänka på att Rimbo är ett av lagen som ligger framför oss och vi kan bara ställa in oss på att det blir att åka av, precis som alltid när man möter Rimbo, menar Ricky.
– Vi hoppas på en intensiv och het match med kamp och mycket känslor, jag tror det kommer att gynna oss bäst, fortsätter Ricky om fredagens match.
Matchguide LIF-Rimbo
Var och när: Fredagen 13/9 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.00
Matchvärd: Linde Energi
Senaste mötet mot Rimbo: Senast LIF mötte Rimbo var under förra säsongens allsvenska där LIF gick med förlust båda gångerna, matcherna slutade då 40-36 på bortaplan och 33-37 på hemmaplan.
Läget i tabellen: Ändringarna i den allsvenska tabellen jämfört med föregående säsong är att Anderstorp och VästeråsIrsta slutade i botten av förra säsongens tabell och spelar denna säsong i Division 1 samtidigt som Helsingborg toppade tabellen och fick således en automatisk plats i elitserien.
Lagen Varberg och Hallby kvalade sig vidare uppåt och lämnar allsvenskan för elitserien denna säsong.
Från elitserien kommer lagen: Hammarby IF HF, AIK och HIF Karlskrona
Från Division 1 kommer lagen: Boden BK HF och Kärra HF
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.