På fredag öppnar Lindesberg Arena upp dörrarna för säsongens första match inom handbollsallsvenskan där det rutinerade laget Rimbo HK Roslagen står för motståndet. Hemmalaget står laddat och revanschsuget, detta då LIF Lindesberg under fjolårssäsongen slutade rysligt nära ett negativt kval vilket är något som Linde-laget vill undvika inför den nya säsongen.
På fredag öppnas dörrarna för den allsvenska premiären som börjar kl. 18.00, förutom handbollsmatch och uppsnack i Utsikten två timmar innan matchstart, så bjuds det på olika event med en hinderbana för barnen i dojon samt filmvisning med målarhörna i sydläget.
Även motorsportsstjärnan Philip Gehrman kommer att vara på plats för att ge möjlighet att prata om hans satsning inom motorsporten.
– Man kommer även ges möjligheten av att kika närmare på hans tävlingsbil, om man får provköra låter jag vara osagt, skämtar Ricky och tar sedan en allvarligare ton.
– Vi kommer även under kvällen ta tillfället att hedra vår tidigare idrottscollege-elev och tidigare LIF-spelare Truls Lindström som tragiskt gick bort förra veckan, vi kommer bland annat innan matchstart hålla en tyst minut, menar Ricky.
Men trots alla event i arenan så är det fredagens handbollsmatch som kommer att stå som huvudnummer, LIF möts av tuff patrull då det rutinerade Rimbo står för motståndet och trots att det är säsongens första match inom allsvenskan så är respekten för motståndarna hög.
– Trots att LIF-herrarna har visat god form under försäsongens träningsmatcher så måste man tänka på att Rimbo är ett av lagen som ligger framför oss och vi kan bara ställa in oss på att det blir att åka av, precis som alltid när man möter Rimbo, menar Ricky.
– Vi hoppas på en intensiv och het match med kamp och mycket känslor, jag tror det kommer att gynna oss bäst, fortsätter Ricky om fredagens match.
Matchguide LIF-Rimbo
Var och när: Fredagen 13/9 i Lindesberg Arena med matchstart kl. 18.00
Matchvärd: Linde Energi
Senaste mötet mot Rimbo: Senast LIF mötte Rimbo var under förra säsongens allsvenska där LIF gick med förlust båda gångerna, matcherna slutade då 40-36 på bortaplan och 33-37 på hemmaplan.
Läget i tabellen: Ändringarna i den allsvenska tabellen jämfört med föregående säsong är att Anderstorp och VästeråsIrsta slutade i botten av förra säsongens tabell och spelar denna säsong i Division 1 samtidigt som Helsingborg toppade tabellen och fick således en automatisk plats i elitserien.
Lagen Varberg och Hallby kvalade sig vidare uppåt och lämnar allsvenskan för elitserien denna säsong.
Från elitserien kommer lagen: Hammarby IF HF, AIK och HIF Karlskrona
Från Division 1 kommer lagen: Boden BK HF och Kärra HF
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.