Sedan parkeringsmöjligheterna blivit sämre i centrala Lindesberg, så har handlarna tagit saken i egna händer och ordnat så att deras kunder får möjlighet att parkera i direkt anslutning till butiken. Senast i raden att utöka såväl butik som parkeringsplats är Stefans på Kungsgatan. I vår flyttar han butiken från Kungsgatan till ”händelsernas centrum”.
Det är ett faktum att man på senare år har kunnat se förändringar i Lindesbergs centrums struktur. Allt fler handlare söker sig nämligen till centrums norra delar, i trakterna av Lidl. Där rör sig fler konsumenter och där finns också det utrymme handlarna inte längre har i de södra delarna av stan sedan ombyggnaden drog igång.
Inom kort kommer Elonbutiken Sixten Larsson att flytta in i deras nybyggda butik vid nya rondellen. En större butik och rejält med parkeringar väntar vitvaruhandlaren. Sixten Larsson är bara en i ledet av handlare som finner egna vägar att möta upp dagens behov. Linde Bildelar var en av de första att flytta till området från centrums södra delar. Senare kom också Gustavssons Parkett & Golv att finna nya svängrum här. Och senaste handlare i ledet, som snart flyttar in i området, är Stefans – som säljer cyklar, trädgårds- och skogsmaskiner samt fritidsattiraljer av alla de slag.
När man handlar tunga och många gånger otympliga saker är det mycket viktigt att möjligheten till nära parkering finns till hands. Ingen vill ju direkt kånka runt med sådana varor i famnen någon längre sträcka. Men det är inte enbart för kundernas bästa som handlare söker större utrymme utanför själva butiken. Det är också för att underlätta avlastning när leveranserna kommer med stora lastbilar.
Eklöfs Audio Video var först att lämna Kristinavägen för att finna en egen parkering.
Från politiskt håll har man sedan tidigare konstaterat att etableringen av Lidl har inneburit startskottet för ett ”nytt” centrum. Fler människor rör sig i det området och när nya Järnvägsgatan således öppnades skapades en helt ny affärsgata för handlare att etablera sig på. Samtidigt urholkas södra centrum där fler och fler lokaler står tomma.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes – men varför är fortfarande okänt.
– Vi vet inte ännu vad som har utlöst larmet, men det bedöms som ett falsklarm och skolan är öppen som vanligt igen, uppger Michael Tybell, förvaltningschef för barn- och utbildningsförvaltningen.
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.