Sedan parkeringsmöjligheterna blivit sämre i centrala Lindesberg, så har handlarna tagit saken i egna händer och ordnat så att deras kunder får möjlighet att parkera i direkt anslutning till butiken. Senast i raden att utöka såväl butik som parkeringsplats är Stefans på Kungsgatan. I vår flyttar han butiken från Kungsgatan till ”händelsernas centrum”.
Det är ett faktum att man på senare år har kunnat se förändringar i Lindesbergs centrums struktur. Allt fler handlare söker sig nämligen till centrums norra delar, i trakterna av Lidl. Där rör sig fler konsumenter och där finns också det utrymme handlarna inte längre har i de södra delarna av stan sedan ombyggnaden drog igång.
Inom kort kommer Elonbutiken Sixten Larsson att flytta in i deras nybyggda butik vid nya rondellen. En större butik och rejält med parkeringar väntar vitvaruhandlaren. Sixten Larsson är bara en i ledet av handlare som finner egna vägar att möta upp dagens behov. Linde Bildelar var en av de första att flytta till området från centrums södra delar. Senare kom också Gustavssons Parkett & Golv att finna nya svängrum här. Och senaste handlare i ledet, som snart flyttar in i området, är Stefans – som säljer cyklar, trädgårds- och skogsmaskiner samt fritidsattiraljer av alla de slag.
När man handlar tunga och många gånger otympliga saker är det mycket viktigt att möjligheten till nära parkering finns till hands. Ingen vill ju direkt kånka runt med sådana varor i famnen någon längre sträcka. Men det är inte enbart för kundernas bästa som handlare söker större utrymme utanför själva butiken. Det är också för att underlätta avlastning när leveranserna kommer med stora lastbilar.
Eklöfs Audio Video var först att lämna Kristinavägen för att finna en egen parkering.
Från politiskt håll har man sedan tidigare konstaterat att etableringen av Lidl har inneburit startskottet för ett ”nytt” centrum. Fler människor rör sig i det området och när nya Järnvägsgatan således öppnades skapades en helt ny affärsgata för handlare att etablera sig på. Samtidigt urholkas södra centrum där fler och fler lokaler står tomma.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.