Klockan 11 i lördags blev Svensk Handel i Lindesbergs ordförande, Mattias Eriksson, ordentligt överraskad av sina närmaste vänner, som glada i hågen dukat upp för en ordentlig svensexa. Mattias Eriksson gifter sig nämligen nu i december. LindeNytt kan idag publicera bilderna från det galna upptåget i lördags förmiddag – som faktiskt blev ett uppskattat inslag av invånarna, gammal som ung.
Klockan var strax före elva när Mattias vänner och LindeNytt samlades inne i Team Sportias fikarum. Mattias, som arbetar på Euronics på andra sidan gatan, blev nu uppringd av ”Sporthörnans” personal angående ett påhittat snatteri och att man hade fört in förövaren i fikarummet. Mattias sprang över för att undsätta personalen – men fick sig naturligtvis en ordentlig överraskning när han gick in i fikarummet i tron om att möta en omhändertagen snattare men överrumplas av sina vänner.
Märkbart tagen av situationen, men på ett strålande gott humör, får Mattias avnjuta en flaska ”julmust” medan han får order om att byta kläder till ett mer… iögonfallande mode. Iförd en blå/vit Volvojacka som var modern någon gång i tiden, mindre tilltalande öronskydd, rosa skjorta och rutiga byxor, påbörjas tokeriet på allvar.
Första stoppet blev Systembolaget. För förutsägbart? Nja, det var inte för att handla som Mattias lämnades på denna plats – utan för att ”äska medel” så att säga. Han fick nämligen i uppdrag att övertala folk att skänka öl till hans svensexa. Resultatet? Tja, till en början var intresset att hjälpa relativt svalt, men det vände till succé efter en kvart. Efter cirka en halvtimme var den ursprungliga tombacken en ”fullback” och sällskapet stuvade åter in offret i skåpbilen och begav sig till nästa uppdrag. Och det var att…
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.