Klockan 11 i lördags blev Svensk Handel i Lindesbergs ordförande, Mattias Eriksson, ordentligt överraskad av sina närmaste vänner, som glada i hågen dukat upp för en ordentlig svensexa. Mattias Eriksson gifter sig nämligen nu i december. LindeNytt kan idag publicera bilderna från det galna upptåget i lördags förmiddag – som faktiskt blev ett uppskattat inslag av invånarna, gammal som ung.
Klockan var strax före elva när Mattias vänner och LindeNytt samlades inne i Team Sportias fikarum. Mattias, som arbetar på Euronics på andra sidan gatan, blev nu uppringd av ”Sporthörnans” personal angående ett påhittat snatteri och att man hade fört in förövaren i fikarummet. Mattias sprang över för att undsätta personalen – men fick sig naturligtvis en ordentlig överraskning när han gick in i fikarummet i tron om att möta en omhändertagen snattare men överrumplas av sina vänner.
Märkbart tagen av situationen, men på ett strålande gott humör, får Mattias avnjuta en flaska ”julmust” medan han får order om att byta kläder till ett mer… iögonfallande mode. Iförd en blå/vit Volvojacka som var modern någon gång i tiden, mindre tilltalande öronskydd, rosa skjorta och rutiga byxor, påbörjas tokeriet på allvar.
Första stoppet blev Systembolaget. För förutsägbart? Nja, det var inte för att handla som Mattias lämnades på denna plats – utan för att ”äska medel” så att säga. Han fick nämligen i uppdrag att övertala folk att skänka öl till hans svensexa. Resultatet? Tja, till en början var intresset att hjälpa relativt svalt, men det vände till succé efter en kvart. Efter cirka en halvtimme var den ursprungliga tombacken en ”fullback” och sällskapet stuvade åter in offret i skåpbilen och begav sig till nästa uppdrag. Och det var att…
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.