Nyfikenheten är enorm på vad som döljer sig inne i det gigantiska tältet på Kyrkberget, även då alla redan känner till att där byggs en ny förskola i annorlunda form. LindeNytt fick idag tillfälle att kliva in för en närmare titt och lämnade naturligtvis inte tältet förrän tillräckligt många bilder tagits för ett bildspecial. (Se länk i slutet av artikeln)
Bygget på Kyrkberget är intressant på många sätt och vis och därför är det kanske inte så konstigt ändå att förbipasserande stannar till för att eventuellt få sig en smygtitt genom tältets öppning. Men på sin höjd kan man skönja lite spillvirke och dylikt med denna taktik. Med detta i åtanke tog vi kontakt med J. Anderbert Bygg för att få oss en guidad tur vid bygget.
-Jag förstår att folk är nyfikna, det är ju ett väldigt annorlunda bygge. Men sedan kan jag tänka mig att det här enorma tältet väcker extra nyfikenhet till allt, skrattar Jocke Anderbert.
Tältet ja… Det mäter hela 46 meter i spännvidd och tog tre veckor att sätta upp.
-Jag kan säga att det är väldigt skönt att få arbeta under tak så här. För när det blåser ute så här års, då är det inte roligt att bygga men här har vi det riktigt gott, förklarar Anderbert.
Hittills har man lagt ner omkring 3000 arbetstimmar. Bygget skall vara färdigt i november.
Bildspecial:
Nu är det snart dags för ungdomarna i Lindesbergs kommun att söka ferieplats för sommaren, och i år kan unga få pröva på att driva eget företag som feriejobb.
– Kanske har någon ungdom en idé som den vill pröva eller ett intresse av att få lära sig mer om hur det är att driva eget företag? säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten, Tillväxtförvaltningen, i ett pressmeddelande.
Säsongens sista möte mot Malung spelades under onsdagskvällen, i Lindehov. Båda lagen bjöd på ett svajigt spel, där Lindlöven bjöd in bortalaget trots tre fina mål i den andra perioden. Matchen fick i slutändan avgöras i straffläggning, där tabelljumbon spelade in 1-2.
För det 34:e året i ordningen välkomnade bröderna Nelzén sina kunder till bokrean, som faktiskt blir den sista i brödernas regi. Med på plats fanns även de nya ägarna Christina Orrbo och Ann Björklund, som nu passar på att suga åt sig så mycket kunskap de kan innan det är dags att stå på egna ben.
– Vi övningskör för fullt, skrattar Ann bakom kassan.
Från och med den 1 mars kommer biblioteken i Lindesbergs kommun att minska sina öppettider. Bakgrunden till åtgärden är minskade resurser till biblioteken som därför behövt minska personal. Detta meddelade Kulturenheten i ett pressmeddelande under måndagen.
Centerpartiet i Lindesbergs starke man, Jonas Kleber, lämnar nu över klubban efter tio år som ordförande.
Från ett sjumålsunderläge i halvleksvilan, till en fyramålsseger. När den andra halvleken spelades igång, hade Rimbo svårt att ta sig förbi, LIF Lindesbergs uppskruvade spel. Hela 23 mål spelades in i den andra halvleken, där ett lättat LIF kunde räkna in två nya poäng.
– Det här var en riktig ”måstematch” som vi bara skulle vinna, säjer Asso Eliassi.
Regn och minusgrader har resulterat i att det råder blixthalka i vårt område. Halkbekämpning pågår sedan flera timmar tillbaka – men inte i den takt man hade hoppats på. Halkan är nämligen så svår att även maskinerna haft svårigheter att ta sig fram.
– Det är extremt, kommenterar Jan Gustafsson, som är arbetsledare för Samhällsbyggnads avdelning Park/Idrott.
Om allt går enligt plan öppnar 37:an på fredag, i sin nya och betydligt större kostym. Dessutom håller man som bäst på att ta fram helt nya röror till sina omåttligt populära baguetter, och till sin hjälp har man en av de ursprungliga upphovsmakarna till just rörorna, tillika Årets Ekokock, Anders Johnsson.
– Nu ska vi ta 37:an in i framtiden med lite nya smaker, och jag tror att det kommer bli riktigt bra, säger Anders med ett brett leende.