Som vi tidigare skrivit så har kommunfullmäktige beslutat att Komvux ska bli en egen förvaltning. Det betyder att någon ska tillsättas som förvaltningschef. Endast en sökande finns i dagsläget och det är kanske inte så konstigt med tanke på hur tjänsten annonserats. Tjänsten har enbart internannonserats, något som lärarförbundet reagerat mycket starkt emot.
–Ja, vi fick annonsen i handen och bara två dagar senare kom det via fax att annonsen enbart internannonserats. Detta tillvägagångssätt är inte godtagbart, säger Jan Lignell.
Lärarförbundet kommer nu i en förhandling göra en tydlig markering på vad som skett. Med detta har man ingen förhoppning på att få ärendet behandlat efter deras önskan, men ändå ge en tydlig bild av vad man bör och inte bör göra i liknande viktiga tjänsteärenden.
-Vi ville ha ett svar på varför man gjort så här. Svaret blev dock bara att man tyckte att det fanns lämpliga personer för tjänsten internt.
Lignell menar på att tillvägagångssättet kan ge upphov till att folk pratar skit rent ut sagt. –Javisst kan det uppfattas som ryggdunk. Det kan dessvärre få den effekten att de andra sökande frågar sig varför ”han” helt plötsligt fått tjänsten. Det kan bli en tråkig stämning och massa skitsnack som den tillträdande chefen får ta trots att det inte är han som är den man ska klaga på. I fallet Masugnen och Komvux kunde man istället ha varit mer rättfram och sagt som det var, säger Jan Lignell.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.