Som vi tidigare skrivit så har kommunfullmäktige beslutat att Komvux ska bli en egen förvaltning. Det betyder att någon ska tillsättas som förvaltningschef. Endast en sökande finns i dagsläget och det är kanske inte så konstigt med tanke på hur tjänsten annonserats. Tjänsten har enbart internannonserats, något som lärarförbundet reagerat mycket starkt emot.
–Ja, vi fick annonsen i handen och bara två dagar senare kom det via fax att annonsen enbart internannonserats. Detta tillvägagångssätt är inte godtagbart, säger Jan Lignell.
Lärarförbundet kommer nu i en förhandling göra en tydlig markering på vad som skett. Med detta har man ingen förhoppning på att få ärendet behandlat efter deras önskan, men ändå ge en tydlig bild av vad man bör och inte bör göra i liknande viktiga tjänsteärenden.
-Vi ville ha ett svar på varför man gjort så här. Svaret blev dock bara att man tyckte att det fanns lämpliga personer för tjänsten internt.
Lignell menar på att tillvägagångssättet kan ge upphov till att folk pratar skit rent ut sagt. –Javisst kan det uppfattas som ryggdunk. Det kan dessvärre få den effekten att de andra sökande frågar sig varför ”han” helt plötsligt fått tjänsten. Det kan bli en tråkig stämning och massa skitsnack som den tillträdande chefen får ta trots att det inte är han som är den man ska klaga på. I fallet Masugnen och Komvux kunde man istället ha varit mer rättfram och sagt som det var, säger Jan Lignell.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.