Som vi tidigare skrivit så har kommunfullmäktige beslutat att Komvux ska bli en egen förvaltning. Det betyder att någon ska tillsättas som förvaltningschef. Endast en sökande finns i dagsläget och det är kanske inte så konstigt med tanke på hur tjänsten annonserats. Tjänsten har enbart internannonserats, något som lärarförbundet reagerat mycket starkt emot.
–Ja, vi fick annonsen i handen och bara två dagar senare kom det via fax att annonsen enbart internannonserats. Detta tillvägagångssätt är inte godtagbart, säger Jan Lignell.
Lärarförbundet kommer nu i en förhandling göra en tydlig markering på vad som skett. Med detta har man ingen förhoppning på att få ärendet behandlat efter deras önskan, men ändå ge en tydlig bild av vad man bör och inte bör göra i liknande viktiga tjänsteärenden.
-Vi ville ha ett svar på varför man gjort så här. Svaret blev dock bara att man tyckte att det fanns lämpliga personer för tjänsten internt.
Lignell menar på att tillvägagångssättet kan ge upphov till att folk pratar skit rent ut sagt. –Javisst kan det uppfattas som ryggdunk. Det kan dessvärre få den effekten att de andra sökande frågar sig varför ”han” helt plötsligt fått tjänsten. Det kan bli en tråkig stämning och massa skitsnack som den tillträdande chefen får ta trots att det inte är han som är den man ska klaga på. I fallet Masugnen och Komvux kunde man istället ha varit mer rättfram och sagt som det var, säger Jan Lignell.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.