Är Du en av de 50 personer som har vunnit två fribiljetter till hemmamatchen LIF Lindesberg – Tumba nu på söndag? Klicka på ”visa hela artikeln” så får du svaret.
Rätt svar i tävlingen: Bengt ”Bengan” Johansson.
Nedan presenteras vinnarna i den ordning de har dragits.
Biljetterna hämtas ut i entrén (Lindesberg Arena) på matchdagen i samband med insläpp. OBS! Biljetterna utlämnas endast vid uppvisande av legitimation.
Vinnare
01. Eva Boström
02. Roger Karlsson
03. Hans Brogren
04. Jarmo Jauhiainen
05. Kent Fahlén
06. Elin Vidfelt
07. Birgitta Jansson
08. Jan Lindholm
09. Kurt Wedholm
10. Rolf Bergkvist
11. Marianne Karlsson
12. Anna Fändrik Andersson
13. Tommy Jansson
14. Sophia Karlsson
15. Bo Ericsson
16. Robert Johansson
17. Gertrud Allström
18. Tomas Karlsson
19. Monica Karlsson
20. Birgitta Strömberg
21. Jesper Johansson
22. Anders Sjöberg
23. Elisabeth Lind
24. Annica Sander
25. Stig Wernborg
26. Magnus Iggström
27. Michael Troedsson
28. Hans Hedvall
29. Jimmy Grans
30. Frida Arenvang
31. Barbro Johansson
32. ANDERS ERIKSSON
33. Rolf Andersson
34. Karin Wallin
35. Mattias Johansson
36. Robert Holgersson
37. Lars-Åke Persson
38. Sune Pettersson
39. Pelle Jansson
40. Rolf Lindqvist
41. Maria Magnusson
42. Nicklas Magnusson
43. Inger Wigh
44. Ronny Björck
45. Göran Korsar
46. Göran Otter
47. Jonas Bernström
48. Åsa Pettersson
49. Kent Karlén
50. Ann-Katrin Almström
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.