Är Du en av de 50 personer som har vunnit två fribiljetter till hemmamatchen LIF Lindesberg – Tumba nu på söndag? Klicka på ”visa hela artikeln” så får du svaret.
Rätt svar i tävlingen: Bengt ”Bengan” Johansson.
Nedan presenteras vinnarna i den ordning de har dragits.
Biljetterna hämtas ut i entrén (Lindesberg Arena) på matchdagen i samband med insläpp. OBS! Biljetterna utlämnas endast vid uppvisande av legitimation.
Vinnare
01. Eva Boström
02. Roger Karlsson
03. Hans Brogren
04. Jarmo Jauhiainen
05. Kent Fahlén
06. Elin Vidfelt
07. Birgitta Jansson
08. Jan Lindholm
09. Kurt Wedholm
10. Rolf Bergkvist
11. Marianne Karlsson
12. Anna Fändrik Andersson
13. Tommy Jansson
14. Sophia Karlsson
15. Bo Ericsson
16. Robert Johansson
17. Gertrud Allström
18. Tomas Karlsson
19. Monica Karlsson
20. Birgitta Strömberg
21. Jesper Johansson
22. Anders Sjöberg
23. Elisabeth Lind
24. Annica Sander
25. Stig Wernborg
26. Magnus Iggström
27. Michael Troedsson
28. Hans Hedvall
29. Jimmy Grans
30. Frida Arenvang
31. Barbro Johansson
32. ANDERS ERIKSSON
33. Rolf Andersson
34. Karin Wallin
35. Mattias Johansson
36. Robert Holgersson
37. Lars-Åke Persson
38. Sune Pettersson
39. Pelle Jansson
40. Rolf Lindqvist
41. Maria Magnusson
42. Nicklas Magnusson
43. Inger Wigh
44. Ronny Björck
45. Göran Korsar
46. Göran Otter
47. Jonas Bernström
48. Åsa Pettersson
49. Kent Karlén
50. Ann-Katrin Almström
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.