Är Du en av de 50 personer som har vunnit två fribiljetter till hemmamatchen LIF Lindesberg – Tumba nu på söndag? Klicka på ”visa hela artikeln” så får du svaret.
Rätt svar i tävlingen: Bengt ”Bengan” Johansson.
Nedan presenteras vinnarna i den ordning de har dragits.
Biljetterna hämtas ut i entrén (Lindesberg Arena) på matchdagen i samband med insläpp. OBS! Biljetterna utlämnas endast vid uppvisande av legitimation.
Vinnare
01. Eva Boström
02. Roger Karlsson
03. Hans Brogren
04. Jarmo Jauhiainen
05. Kent Fahlén
06. Elin Vidfelt
07. Birgitta Jansson
08. Jan Lindholm
09. Kurt Wedholm
10. Rolf Bergkvist
11. Marianne Karlsson
12. Anna Fändrik Andersson
13. Tommy Jansson
14. Sophia Karlsson
15. Bo Ericsson
16. Robert Johansson
17. Gertrud Allström
18. Tomas Karlsson
19. Monica Karlsson
20. Birgitta Strömberg
21. Jesper Johansson
22. Anders Sjöberg
23. Elisabeth Lind
24. Annica Sander
25. Stig Wernborg
26. Magnus Iggström
27. Michael Troedsson
28. Hans Hedvall
29. Jimmy Grans
30. Frida Arenvang
31. Barbro Johansson
32. ANDERS ERIKSSON
33. Rolf Andersson
34. Karin Wallin
35. Mattias Johansson
36. Robert Holgersson
37. Lars-Åke Persson
38. Sune Pettersson
39. Pelle Jansson
40. Rolf Lindqvist
41. Maria Magnusson
42. Nicklas Magnusson
43. Inger Wigh
44. Ronny Björck
45. Göran Korsar
46. Göran Otter
47. Jonas Bernström
48. Åsa Pettersson
49. Kent Karlén
50. Ann-Katrin Almström
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.