Är Du en av de 50 personer som har vunnit två fribiljetter till hemmamatchen LIF Lindesberg – Tumba nu på söndag? Klicka på ”visa hela artikeln” så får du svaret.
Rätt svar i tävlingen: Bengt ”Bengan” Johansson.
Nedan presenteras vinnarna i den ordning de har dragits.
Biljetterna hämtas ut i entrén (Lindesberg Arena) på matchdagen i samband med insläpp. OBS! Biljetterna utlämnas endast vid uppvisande av legitimation.
Vinnare
01. Eva Boström
02. Roger Karlsson
03. Hans Brogren
04. Jarmo Jauhiainen
05. Kent Fahlén
06. Elin Vidfelt
07. Birgitta Jansson
08. Jan Lindholm
09. Kurt Wedholm
10. Rolf Bergkvist
11. Marianne Karlsson
12. Anna Fändrik Andersson
13. Tommy Jansson
14. Sophia Karlsson
15. Bo Ericsson
16. Robert Johansson
17. Gertrud Allström
18. Tomas Karlsson
19. Monica Karlsson
20. Birgitta Strömberg
21. Jesper Johansson
22. Anders Sjöberg
23. Elisabeth Lind
24. Annica Sander
25. Stig Wernborg
26. Magnus Iggström
27. Michael Troedsson
28. Hans Hedvall
29. Jimmy Grans
30. Frida Arenvang
31. Barbro Johansson
32. ANDERS ERIKSSON
33. Rolf Andersson
34. Karin Wallin
35. Mattias Johansson
36. Robert Holgersson
37. Lars-Åke Persson
38. Sune Pettersson
39. Pelle Jansson
40. Rolf Lindqvist
41. Maria Magnusson
42. Nicklas Magnusson
43. Inger Wigh
44. Ronny Björck
45. Göran Korsar
46. Göran Otter
47. Jonas Bernström
48. Åsa Pettersson
49. Kent Karlén
50. Ann-Katrin Almström
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.