Är Du en av de 50 personer som har vunnit två fribiljetter till hemmamatchen LIF Lindesberg – Tumba nu på söndag? Klicka på ”visa hela artikeln” så får du svaret.
Rätt svar i tävlingen: Bengt ”Bengan” Johansson.
Nedan presenteras vinnarna i den ordning de har dragits.
Biljetterna hämtas ut i entrén (Lindesberg Arena) på matchdagen i samband med insläpp. OBS! Biljetterna utlämnas endast vid uppvisande av legitimation.
Vinnare
01. Eva Boström
02. Roger Karlsson
03. Hans Brogren
04. Jarmo Jauhiainen
05. Kent Fahlén
06. Elin Vidfelt
07. Birgitta Jansson
08. Jan Lindholm
09. Kurt Wedholm
10. Rolf Bergkvist
11. Marianne Karlsson
12. Anna Fändrik Andersson
13. Tommy Jansson
14. Sophia Karlsson
15. Bo Ericsson
16. Robert Johansson
17. Gertrud Allström
18. Tomas Karlsson
19. Monica Karlsson
20. Birgitta Strömberg
21. Jesper Johansson
22. Anders Sjöberg
23. Elisabeth Lind
24. Annica Sander
25. Stig Wernborg
26. Magnus Iggström
27. Michael Troedsson
28. Hans Hedvall
29. Jimmy Grans
30. Frida Arenvang
31. Barbro Johansson
32. ANDERS ERIKSSON
33. Rolf Andersson
34. Karin Wallin
35. Mattias Johansson
36. Robert Holgersson
37. Lars-Åke Persson
38. Sune Pettersson
39. Pelle Jansson
40. Rolf Lindqvist
41. Maria Magnusson
42. Nicklas Magnusson
43. Inger Wigh
44. Ronny Björck
45. Göran Korsar
46. Göran Otter
47. Jonas Bernström
48. Åsa Pettersson
49. Kent Karlén
50. Ann-Katrin Almström
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.